Судове рішення #7522514

                       

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Справа №22-91-10                           Головуючий у 1-й  інстанції:  Дзярук М.П.      

                                                                                  Суддя-доповідач:  Краснокутська О.М.

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня  2010 року                                         м. Запоріжжя

           Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого:                Пільщик Л.В.

Суддів:                        Краснокутської О.М.

                                        Сапун О.А.

                                       

При секретарі:               Петровій О.Б.

розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну  скаргу

ОСОБА_3 на  рішення Комунарського  районного суду м. Запоріжжя від 14 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3, яка діє  в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_5, треті особи: ЖБК -314 № Радіоприлад-18», ВГІРФО Комунарського РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області, відділ опіки та піклування Комунарської районної державної адміністрації про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням, -

В С Т А Н О В И  Л А :

           

    У лютому 2009 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, яка діє  в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_5, треті особи: ЖБК -314 № Радіоприлад-18», ВГІРФО Комунарського РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області, відділ опіки та піклування Комунарської районної державної адміністрації про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням.

В позовній заяві зазначав, що він з ОСОБА_3 перебував у шлюбі з 29.05.1999 року. Від шлюбу мають неповнолітню доньку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. Шлюб між ними розірвано 05.08.2008 року. Йому на праві приватної власності на підставі договору купівлі продажу належить квартира АДРЕСА_1. ОСОБА_3 в 1999 р. після реєстрації шлюбу вселилася в зазначену квартиру та була зареєстрована в якості члена сім’ї. З травня 2008 року вона,  разом з донькою проживає у своїх батьків, комунальні послуги не сплачує, ніякої участі в утриманні спірної квартири не бере та не користується нею.

Посилаючись на викладене, просив суд визнати ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_5, такими, що втратили право користування квартирою АДРЕСА_2 та зняти їх з реєстраційного обліку.

Рішенням Комунарського  районного суду м. Запоріжжя від 14 жовтня 2009 року позов задоволено частково.

Визнано ОСОБА_3  такою, що втратила право користування жилим приміщенням – квартирою  АДРЕСА_2.

Зобов’язано відділ громадянства, імміграції  та реєстрації фізичних осіб Комунарського РВЗМУ УМВС України в Запорізькій області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_3 з квартири АДРЕСА_2.

В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з визнанням її  судом такою, що втратила право  користування  спірною квартирою, в  апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на  невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права .

 

Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідь судді-доповідача, пояснення  , перевіривши законність  і обґрунтованість рішення суду першої інстанції  і обставини справи  в межах доводів  апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за таких підстав.

Згідно до вимог ст. 213 ЦПК України  рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

 У порушення зазначених вимог закону судом першої інстанції  неправильно застосовані норми матеріального права, порушені вимоги процесуального закону,що призвело до неправильного вирішення справи – суд вийшов за межі пред”явлених вимог,  обставини справи,які  мають суттєве значення для справи і які суд вважав встановленим ,є недоведеними, а висновки не відповідають здобутим доказам  ,  вимогам закону і є суперечливими.

Задовольняючи позовні вимоги про визнання ОСОБА_3 такою,що втратила право користування спірним житловим приміщенням, суд виходив із того,що відповідачка чинить перешкоди позивачу у користуванні і розпорядженні його власністю, відсутня у спірній квартирі понад шість місяців без поважних причин. При цьому суд у рішенні застосував норми матеріального права –ст.,  ст.391, 810,811 ЦК України,які не підлягали застосуванню.

Як вбачається із позовної заяви(а.с.2-4), позовні вимоги до ОСОБА_3  пред”явлені лише на підставі  відсутності  відповідачки у спірній квартирі  понад шість місяців без поважних причин. Будь-яких вимог щодо  порушення відповідачкою прав позивача  у користуванні і розпорядженні  квартирою або щодо виникнення між сторонами правовідносин з  договору найму житла ,що передбачено ст.ст.391,810,811 ЦК України, не пред”являлось і в обґрунтування позовних вимог не висувалось, тому підстави для  висновків суду щодо порушення відповідачкою прав позивача як власника  у   користуванні ним  і розпорядженні  майном і для  застосування відповідних норм матеріального права у даному спорі відсутні.

До того ж  одночасні висновки суду про відсутність відповідачки у спірному  житловому приміщенні і  здійснення нею перешкод для власника у користуванні цим приміщенням є суперечливими.

Статтею 405 ЦК України врегульовані  правовідносини між власником житлового приміщення і членами його сім”ї щодо  строку зберігання   за останніми права користування цим приміщенням у разі їх відсутності.

        Згідно до вимог ст. 405ч 2 ЦК України член сім”ї власника  житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.      

        Згідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу, проте  докази щодо відсутності ОСОБА_3  у спірній квартирі без поважних причин протягом одного року  позивач не надав і звернувся до суду до  спливу встановленого законом строку.

Як вбачається із матеріалів справи, будь-яких домовленостей між сторонами по справі щодо  права користування  житлом відповідачкою не  відбувалось, а із позовної заяви видно,що відповідачка відсутня  у спірному житловому приміщенні з  травня 2008 року, а позов до неї пред”явлений 03 .02.2009 року,тобто у строк менш, ніж один рік і у зв”язку із цим підстав для визнання її такою, що втратила право користування спірним  житловим приміщенням відсутні, проте  ці обставини  суд не взяв до уваги, задовольнив  позовні вимоги і визнав  ОСОБА_3 такою,що втратила право користування  житловим приміщенням.

        Крім того, з матеріалів справи також видно,що і на час  звернення позивача до суду з даним позовом і на час розгляду судом справи, відповідачка проживає у спірному житловому приміщенні, оскільки  нею особисто за адресою спірного житлового приміщення -   АДРЕСА_3 була  отримана повістка до суду  2 березня 2009 року, що підтверджується  поштовим повідомленням(а.с.22).

         Вважаючи встановленим факт  не проживання відповідачки ОСОБА_3 у спірній квартирі без поважних причин понад шість місяців з травня 2008 року  , суд зазначив у рішенні про те,що це підтверджується довідкою ЖБК-314”Радіоприлад-18” та показами свідків, проте всупереч вимогам ст. 213,215 ЦПК України  не зазначив ,якими саме показами свідків підтверджується як  самий  факт відсутності відповідачки у спірній квартирі , так і відсутність поважних причин для цього, а із змісту зазначеної довідки(а.с.10) видно,що  про факт відсутності відповідачки у спірній квартирі взагалі не йдеться, а довідка надана про те,що ОСОБА_3 не зверталась до ЖБК з заявою про тимчасову  її відсутність.

         В засіданні судової колегії апеляційного суду позивач ОСОБА_4 не заперечував проти права ОСОБА_3  користуватись спірним житловим приміщенням, пояснив,що перешкод для цього він не вчиняє , враховуючи і те,що  їх малолітня донька не визнана такою,що втратила право користування цим приміщенням і  ОСОБА_3 як мати,з якою  проживає дитина, також може ним користуватись.

         Згідно до вимог ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є недоведеність обставин,що мають значення для справи,які суд вважав встановленими,порушення або неправильне застосування  норм матеріального або процесуального права.

         Оскільки судом першої інстанції направильно застосований матеріальний закон, висновки не підтверджуються набутими доказами і суперечать вимогам закону, обставини, які суд вважає встановленими , є недоведеними, а  з матеріалів справи і набутих доказів не вбачається  відсутність  відповідачки у спірному житловому приміщенні без поважних причин понад один рік на час звернення позивача  із позовом про це, підстав для задоволення позову немає і рішення в цій частині підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні цих  позовних вимог.

 В іншій частині рішення відповідає вимогам  закону.

       Керуючись ст. ст.307,309  ЦПК України, колегія суддів,

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу   ОСОБА_3 задовольнити.

Рішення Комунарського  районного суду м. Запоріжжя від 14 жовтня 2009 року по цій справі  в частині задоволення позовних вимог  ОСОБА_4 до ОСОБА_6 про визнання її такою,що втратила право користування житловим приміщенням скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про визнання її такою, що втратила право користування житловим приміщенням відмовити.

В іншій частині рішення залишити без змін.

 Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте  може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного суду України протягом двох місяців.

   

 Головуючий:

         Судді:

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація