Справа № 2-а-145
2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2010 року Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі: головуючого-судді Хільчука І.І.,
секретаря Костромін Н.Р.,
з участю: позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про визнання незаконною відмови в перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоплаченої суми , –
в с т а н о в и в :
В грудні 2009 року позивачка звернулась до суду з даним позовом, підтримуючи який в судовому засіданні пояснила, що 20 лютого 2007 року народила доньку ОСОБА_3»яну Василівну. В зв’язку з народженням дитини вона звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про призначення та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог Закону „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і видатками, обумовленими народженням і похованням” передбачено, що допомога надається в розмірі, що встановлюється правлінням фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до вимог ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Однак, згідно поданої нею заяви, їй нарахована допомога по догляду за дитиною в меншому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством. На вимогу перерахувати розмір допомоги відповідач їй відмовив у цьому.
Вважає таку відмову неправомірною, оскільки цим порушено її конституційні права на соціальний захист і достатній рівень життя, які згідно ст.22 Конституції України не можуть бути звуженими.
Про належні їй виплати відповідач не повідомив, про факт порушення її прав вона дізналася лише з публікацій в пресі. Тому, просить визнати дії відповідача щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років неправомірними та зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради здійснити перерахунок нарахованих сум допомоги та виплатити їй таку допомогу в зазначеному розмірі, а також стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму по допомозі на дитину в розмірі 11246,68 грн. та здійснювати виплату допомоги до досягнення дитиною 3 річного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму.
Представник відповідача не визнала позовних вимог та пояснила, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена позивачці відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції чинній на момент призначення даної допомоги ОСОБА_1 визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Пунктом 9 Порядку встановлено, що "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму".
Відповідно до даного розрахунку доходу сім'ї різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї ОСОБА_1 в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, був перерахований позивачці з місяця подання отримувачем допомоги заяви, до закінчення строку її призначення. Згідно п.19 ч.2. виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний здійснюється протягом шести календарних місяців, якщо особа не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині , в якій вони не суперечать положенням Конституції України, бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що Закон про Держаний бюджет України затверджує повноваження органам державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду. Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України "бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року".
Крім того, ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу України визначено, що «після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань». Таким чином, норми які вводяться законом про Державний бюджет діють протягом бюджетного року є безумовними та пріоритетними відносно інших законів. Просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення сторін та, з’ясувавши обставини в справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно частини 2 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в редакції Закону № 107-VІ (107-17) від 28.12.2007 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік, зокрема: - абз.3, ч.2, ст.56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абз.3, ч.2, ст..56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень зазначених у Законі України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, що визнані неконституційними. Це Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, згідно ст. 22 Конституції України , що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до положень ст.15 ч.2 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” відповідач повинен був виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, виходячи з величини, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Середньомісячний сукупний дохід сім”ї позивачки в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців був меншим за встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб, що стверджується представленими позивачкою довідкою про заробітну плату чоловіка. Відповідач виплачував позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році у меншому розмірі за різницю між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом її сім’ї. Листом від 07.04.2009 р. № 573/01-17 відповідач відмовив позивачці у перерахунку та доплаті невиплачених сум допомоги, тому його дії щодо відмови у виплаті недоплачених сум допомоги слід визнати правомірними за 2008 та 2009 роки, але неправомірними за період за період з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов’язати зробити перерахунок і виплатити недоплачену суму такої допомоги за період, визначений Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян), згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальних допомог.
Суд не погоджується з вимогами позивачки, щодо перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, оскільки, згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6, затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 01 січня-526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Саме тому у 2008 році допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності» № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року не було визнано неконституційним.
Що стосується перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік, то суду слід відмовити у задоволенні таких вимог, зазначивши, що відповідно до ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» допомога у 2009 році по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і здійснюється в розмірах і в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2009 року виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Дані норми закону не визнані неконституційними.
Не підлягають до задоволення вимоги позивачки щодо стягнення з відповідача заборгованості по допомозі за доглядом за дитиною в розмірі 11246,68 грн. та проведення перерахунку на майбутнє до досягнення дитиною 3 річного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, з мотивів наведених у постанові, що підлягає перерахунку стягнення за певний період , а не за наведений позивачкою час коли відповідачем законно проводились їй виплати та оформленням виплат займається управління праці та соціального захисту населення, тобто не входить до компетенції суду .
На підставі ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ст.,ст.2, 6, 9, 17-19, 21 КАС України та керуючись ст. ,ст. 158-163, 167 КАС України, –
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити частково .
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3»яною Василівною, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, право на яку надано ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
Зобов”язати управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3»яною Василівною, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 20 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року , право на яку надано ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.Апеляційна скарга на постанову подається в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: