Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #75439412

Справа № 703/3744/18

2/703/2084/18


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



28 листопада 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:


головуючого судді                                      Борєйко О.М.

за участю секретаря судового засідання  Кочеткової І.В.


розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,


ВСТАНОВИВ:


16 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2, в якому просить: розірвати шлюб між ним та ОСОБА_2 Миколавїною, зареєстрований 09 вересня 2000 року відділом реєстрації актів громадянського стану виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, актовий запис №253.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 09 вересня 2000 року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 у відділі реєстрації актів громадянського стану виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, про що в книзі реєстрації актів про одруження 09 вересня 2000 року зроблено відповідний актовий запис за №253 та в зв’язку з одруженням відповідач змінила своє прізвище на «Пархоменко».

Від сумісного подружнього життя позивач з відповідачем мають доньку – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка на даний час являється неповнолітньою.

Проживаючи в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, спільне життя не склалося, виникли різні погляди на сімейне життя, з 2017 року вони припинили подружні відносини. Подальше сумісне подружнє життя і збереження сім'ї вважає неможливим, в зв’язку з чим звернувся до суду з вказаною позовною заявою.

Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 31 жовтня 18 року відкрито загальне позовне провадження у вищевказаній справі та призначено підготовче судове засідання.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою, в якій просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з'явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає повністю.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи вищевказану норму ЦПК України та позицію відповідача ОСОБА_5, який позов визнав, суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши всі обставини справи, приходить до наступного висновку:

Відповідно до ч.1 ст.51 Конституції України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї.

За правилами ч.2 ст.3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Відповідно до ч.1 ст.21 Сімейного кодексу України,  шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно свідоцтва про шлюб серії І-СР №049024, виданого відділом реєстрації актів громадянського стану виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області 09 вересня 2000 року, ОСОБА_1, 27 серпня 1976 року, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, 09 вересня 2000 року зареєстрували шлюб, про що в Книзі реєстрації актів про одруження в цей же день зроблено запис за №253. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила прізвище на «Пархоменко» (а.с.6).

Відповідно до свідоцтва про народження серії 1-СР №099698, виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Смілянського міського управління юстиції Черкаської області 13 грудня 2001 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються батьками ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7).

Позивач ОСОБА_1 в своїй позовній заяві зазначив, що проживаючи в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 спільне життя не склалося, в них виникли різні погляди на сімейне життя, та з 2017 року вони припинили подружні відносини. Подальше сумісне подружнє життя і збереження сім'ї вважає неможливим.

Згідно ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

У п. 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» зазначено, що згідно з Конституцією України охорона сім'ї державою полягає, зокрема, в тому, що шлюб може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

Згідно ст. 24 СК України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. Таке положення національного законодавства України відповідає ст.16 Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, згідно з якою чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати сім'ю. Вони користуються однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання. Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя (ст. 110 СК України).  Відповідно до ч.3 ст. 105 Сімейного Кодексу України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, з урахуванням  вимог ст. 110 Сімейного Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 112 СК України суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, що має істотне значення.

Відповідно до ч.2 ст.114 СК України, у разі розірвання шлюбу судом, шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Згідно з ч. 3 ст. 115 Сімейного кодексу України, документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

У ст. 17 Закону України №3477-IV від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зазначено, що «суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини  як джерело права».

Так, ч.1 ст. 8 Конвенції про захист прав та основоположних свобод передбачає право особи на повагу до свого приватного та сімейного життя. Поняття «приватного та сімейного життя» ЄСПЛ не є чітко визначеним і охоплює широкий спектр питань, серед яких, зокрема, є права особи на приватний простір, право визначати своє приватне життя (справа «Пек проти Сполученого Королівства» від 28 січня 2003 року, заява №44647/98).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.113 СК України, особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні в порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову.

Відповідно до квитанції №95 від 12 жовтня 2018 року позивачем ОСОБА_1 при поданні позовної заяви до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області про розірвання шлюбу з ОСОБА_2 сплачено судовий збір у сумі 704 гривні 80 копійок (а.с.1).

Оскільки відповідач ОСОБА_2 до початку розгляду справи по суті визнала позовні вимоги ОСОБА_1, останньому необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме: 352 гривні 40 копійок.

Крім того, враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача ОСОБА_2 на  користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позову судовий збір у сумі 352 гривні 40 копійок. Така сума є різницею між сплаченим судовим збором позивачем та його частиною, яка підлягає поверненню з державного бюджету.

Враховуючи, що відповідачем у заяві не зазначена в заяві позиція щодо зміни прізвища, після розірвання шлюбу суд залишає відповідачу прізвище «Пархоменко».

На підставі викладеного та керуючись ст.51 Конституції України, ст.ст. 3, 24, 105, 110, 112, 113 СК України, ст. ст. 4, 12, 13, 28, 76-82, 200, 206, 223, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 352, 354-355 ЦПК України,


ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу - задовольнити.

Розірвати шлюб між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований 09 вересня 2000 року відділом реєстрації актів громадянського стану виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, актовий запис №253.

Після розірвання шлюбу ОСОБА_2 залишити прізвище – «Пархоменко».

Шлюб вважати розірваним з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючому в ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого 12 жовтня 2018 року за квитанцією №95 в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок, тобто в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованої в ІНФОРМАЦІЯ_4, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, судові витрати по оплаті судового збору за подачу позову у сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області, а матеріали справ надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (15 грудня 2017 року). У разі порушення порядку подання апеляційної скарги, відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Рішення суду після набрання законної сили надіслати до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Сміла реєстраційної служби Смілянського міськрайонного управління юстиції у Черкаській області для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.


Сторони у справі:


Позивач -  ОСОБА_1, адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. 5-го Грудня, буд.70, РНОКПП НОМЕР_1.

Відповідач -  ОСОБА_2, адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. 5-го Грудня, буд.70.




Головуючий                                                                О.М. Борєйко






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація