Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #75489631


ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


21 листопада 2018 року м. Херсон

Номер справи: 766/2742/18

Номер провадження: 22-ц/819/201/18

Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого (суддя-доповідач) Вейтас І.В.,

суддів: Кузнецової О.А.

Приходько Л.А.,

секретар Кутузова А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 20 квітня 2018 року, у складі судді Прохоренко В.В., в справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, посилаючись на те, що 19.06.2017 року на перехресті вулиць Стрітенська (колишня Р.Люксембург) та Запорізька у м. Херсоні сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля НОМЕР_1 під його керуванням та автомобіля Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_3

Дорожньо-транспортна пригода сталася, через те, що гілки дерев на даному перехресті закривають знак «Стоп» і він був позбавлений можливості оцінити дорожню обстановку, оскільки рухаючись по головній вулиці Запорізька був впевнений, що виїжджаючи на перехрестя вулиці Стрітенська у м. Херсоні продовжує рух по головній вулиці.

Вважає, що дорожньо-транспортна пригода сталася через бездіяльність відповідача, а саме незабезпечення безпеки дорожнього руху через несвоєчасне обрізання гілок дерев, що обмежило видимість дорожніх знаків на перехресті вул. Стрітенська, у м. Херсоні та просив стягнути з відповідача матеріальну шкоду в сумі 224 668, 00 гривень, із яких: 217 300,00 гривень - матеріальний збиток внаслідок знищення автомобіля, 3 288,00 гривень - послуги зберігання автомобіля, 1 600,00 гривень - послуги евакуатора, 2 500,00 гривень - витрати, пов'язані з проведенням експертизи пошкоджень автомобіля.

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 20 квітня 2018 року позов задоволено, стягнуто з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на користь ОСОБА_2 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди 224 688,00 гривень, стягнуто з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в дохід держави судовий збір в сумі 2246,88 гривень. Ухвалено, що після відшкодування Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради матеріальної шкоди в сумі 224 688,00 гривень ОСОБА_2 зобов'язаний передати автомобіль Ford Fiesta, Trend, 2011 року випуску, ідентифікаційний номер НОМЕР_6, колір чорний, номерний знак НОМЕР_2, Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в апеляційній скарзі вказує, що суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку, що Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради є належним відповідачем у вказаній справі. Зазначає, що для задоволення потреб та інтересів мешканців територіальної громади міста у галузі дорожнього господарства, транспорту та зв'язку утворено Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку Херсонської міської ради. Саме на вказане Управління покладено контроль за організацію дорожнього руху на території міста та здійснення контролю за утриманням об'єктів дорожнього господарства підрядними підприємствами.

До повноважень відповідача не входить утримання доріг, тому він не має відшкодовувати збитки, завдані невідповідним станом дорожніх знаків та зелених насаджень на вказаній ділянці дороги. Просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

У відзиві на апеляційну скаргу представник ОСОБА_2 ОСОБА_4 вказує, що повноваження з організації обрізання дерев у м.Херсоні наділено лише Департамент ЖКГ як орган місцевого самоврядування, у зв'язку з чим саме Департамент ЖКГ зазначено в якості відповідача. Вважає доводи апеляційної скарги такими, що не заслуговують на увагу та просить її залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи слідує, що 19.06.2017 року о 08-00 годині ОСОБА_2, керуючи належним йому автомобілем НОМЕР_3, рухаючись по вул. Запорізька та Стрітенській (колишня Р.Люксембург), виїжджаючи з другорядної дороги по вул. Запорізька не надав перевагу в русі транспортному засобу марки Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_3, який рухався по головній дорозі, внаслідок чого сталося зіткнення автомобілів, транспортні засоби отримали механічне пошкодження.

02.08.2017 року кримінальне провадження за фактом дорожньо-транспортної пригоди закрито, у зв'язку з відсутністю в діях водія ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.

Як зазначено в постанові про закриття кримінального провадження від 02.03.2017 року, ОСОБА_2 керуючи автомобілем НОМЕР_4, рухаючись на перехресті по вул. Р.Люксембург по вул. Запорізька в напрямку вул. Олешківська у м. Херсоні через обмежену видимість дорожніх знаків був позбавлений можливості оцінити дорожню обстановку, що склалася, в результаті чого порушив вимоги п.п.2.3(б), 16.1 Правил дорожнього руху України, що призвело до зіткнення з автомобілем Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_3, який рухався по головній дорозі.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 08.09.2017 року провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні до ОСОБА_2 за ст.124 КУпАП закрито, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до висновку Дочірнього підприємства «Експрес-Сервіс Авто» в м. Херсоні від 10.10.2017 року, транспортний засіб відновити економічного недоцільно, а тому розмір матеріальної шкоди, завданої власнику автомобіля НОМЕР_3, внаслідок його пошкодження при дорожньо-транспортній пригоді дорівнює його ринковій вартості та складає 217 300,00 гривень.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що відшкодування завданих збитків має здійснювати Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, оскільки саме вказаний Департамент є відповідальним за організацію обрізання дерев у м. Херсоні.

Проте колегія суддів суду апеляційної інстанції не може погодитися з таким висновком суду з огляду на наступне.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного, безперервного та зручного руху транспортних засобів.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить: у тому числі виконання вимог законодавства та рішень органів виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку ; розробка, затвердження та реалізація міських і районних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки.

Статтями 16,17 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198( з послідуючими змінами та доповненнями) встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.

Указані Правила є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів.

Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради є виконавчим органом Херсонської міської ради.

Одним із завдань Департаменту є виконання власних (самовласних) повноважень щодо організації благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах із цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, а також населення; організація озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (п.2.2.5 Положення про Департамент Житлово-комунального господарства Херсонської міської ради).

Для здійснення в межах чинного законодавства України повноважень виконавчих органів міської ради із задоволення потреб та інтересів мешканців територіальної громади міста м.Херсона у галузі дорожнього господарства, транспорту та зв'язку утворено Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (п.1.1, 2.1. Положення про Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради).

Управління є виконавчим органом міської ради і є юридичною особою (п.1.1, 1,2 Положення про Управління).

Відповідно до п.2.2. Положення основними завданнями Управління є:

- контроль за організацією дорожнього руху на території міста згідно з генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації руху;

- забезпечення та здійснення контролю за зручними і безпечними умовами руху транспортних засобів шляхом ремонту всього комплексу дорожніх об'єктів;

- контроль за виконанням заходів щодо усунення причин та умов, що призводять до скоєння дорожньо-транспортних пригод;

- організація та здійснення контролю за будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням об'єктів дорожнього господарства підрядними підприємствами.

Управління виступає замовником робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням об'єктів дорожнього господарства , відновлення земельного полотна, дорожнього одягу автомобільних доріг і тротуарів, прилеглих до них, на всій території міста (п.2.3.1 Положення про Управління).

Структурним підрозділом Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради є Відділ доріг управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, основним завданнями якого є:

- організація забезпечення зручних і безпечних умов руху транспортних засобів шляхом проведення реконструкції, будівництва, поточного та капітального ремонту, утримання об'єктів дорожнього господарства;

- організація здійснення заходів щодо усунення причин та умов, що призводять до скоєння дорожньо-транспортних пригод. (п.2.1.1., 2.1.2. Положення про Відділ )

Відділ доріг, відповідно до покладених на нього завдань у частині забезпечення безпеки руху (розмітка, дорожні знаки, зовнішні поручневі огородження, зовнішні пішохідні огородження, світлофори) організовує технічний нагляд за виконанням робіт із придбання, ремонту та утримання світлофорних об'єктів, дорожніх знаків, зовнішніх поручневих огороджень, зовнішніх пішохідних огороджень, розмітки, після надання припису Державною автомобільною інспекцією (п.2.2.8.1 Положення про Відділ).

Відповідно до частини ІІІ Правил утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 08.11.2017 № 296, роботи з утримання дорожніх знаків, огородження, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості поділяються на групи:

проведення технічного обстеження;

виявлення наявності бруду у літній період та наявності снігу або крижаних відкладень у зимовий період.

Під час проведення технічного обстеження дорожніх знаків, огородження (елементів огородження), напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зниження швидкості перевіряються міцність і надійність їх кріплення до стояків, опор, проїзної частини, наявність деформацій, пошкодження фарби та світлоповертальних елементів, проводиться очищення від листя, гілок чи інших елементів, що ускладнюють їх візуальне сприйняття, виявляється відсутність елементів технічних засобів.

Відповідно до п.3.4.3., 3.4.4. ДСТУ 358797 «Безпека дорожнього руху» Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану. Розміщення зелених насаджень на вулицях і дорогах населених пунктів повинно відповідати вимогам таблиці 14. (Відстань від кромки проїзної частини вулиць до найближчого краю стовбура дерева не менше ніж 4 метри. Відстань між кромкою проїзної частини вулиць і доріг населених пунктів і кроною дерев повинна бути не менше ніж 0,5 м.

Відповідальність за дотримання вимоги 3.4.3 покладається на організацію, яка обслуговує ділянку.

Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 13.11.2015 року № 417 затверджено перелік підприємств комунальної власності територіальної громади м.Херсона, координація діяльності яких здійснюється визначеними виконавчими органами міської ради, в тому числі і Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку міської ради.

Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що відповідач по справі - Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради виступає замовником робіт з обрізання та розріджування дерев ручним та механізованим способом на об'єктах благоустрою міста Херсону, проте утримання зелених насаджень у смугах відведення автомобільних доріг та утримання дорожніх знаків, очищення їх від листя, гілок чи інших елементів віднесено до повноважень саме Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку міської ради.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Отже, для застосування положень ст. 1166 ЦК України необхідно довести, що шкоду позивачу завдано саме неправомірними діями чи бездіяльністю особи, на яку покладається відповідальність відшкодувати шкоду, а саме необхідна наявність таких складових елементів як: а) протиправна поведінка; б) настання шкоди; в) прямий причинний зв'язок між першим та другим елементами та г) вина завдавача шкоди.

Оскільки позивачу було завдано шкоди внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, причиною якої встановлено неналежне утримання дорожнього знаку «Стоп» по вул. Запорізькій, а саме - гілки дерев закривають вказаний дорожній знак, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги про те, що Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради не є належним відповідачем у даній справі, обґрунтованими та таким, що заслуговують на увагу.

Суд першої інстанції на зазначені положення уваги не звернув, не врахував, що саме невиконання вищевказаних обов'язків іншого виконавчого органу міської ради, який є окремою юридично особою, а саме - Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку, перебуває у причинному зв'язку з настанням даної дорожньо-транспортної пригоди і її наслідками - пошкодженням автомобіля, та дійшов передчасного висновку про стягнення збитків завданих ОСОБА_2 із Департаменту житлово-комунального господарства.

Покладаючи цивільно-правову відповідальність за заподіяну позивачу шкоду наДепартамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, суд першої інстанції, дійшов помилкового висновку, що внаслідок бездіяльності Департаменту у сфері благоустрою території, позивачеві було заподіяно майнову шкоду.

Враховуючи наведене, колегіясуддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог до заявленого позивачем відповідача.

Керуючись ст.367, п.2 ч.1 ст.374, п.2 ч.1 ст. 376, ст. 382 ЦПК України Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ


ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 20 квітня 2018 року скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.




Головуючий І.В. Вейтас




Судді: О.А. Кузнєцова




Л.А. Приходько




Повне судове рішення складено 28 листопада 2018 року




Суддя: І.В. Вейтас



  • Номер: 2/766/5052/18
  • Опис: відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок ДТП
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 766/2742/18
  • Суд: Херсонський міський суд Херсонської області
  • Суддя: Вейтас І. В.
  • Результати справи: скасовано
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.02.2018
  • Дата етапу: 21.11.2018
  • Номер: 22-ц/791/1157/18
  • Опис: Велько А.А. до Департаменту житлово-комунального господарства ХМР про відшкодування матеріальної шкоди,завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 766/2742/18
  • Суд: Апеляційний суд Херсонської області
  • Суддя: Вейтас І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.07.2018
  • Дата етапу: 20.09.2018
  • Номер: 22-ц/819/201/18
  • Опис: за  позовом Велько Андрія Анатолійовича до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо – транспортної пригоди, 
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 766/2742/18
  • Суд: Херсонський апеляційний суд
  • Суддя: Вейтас І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.10.2018
  • Дата етапу: 21.11.2018
  • Номер: 22-з/819/74/19
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 766/2742/18
  • Суд: Херсонський апеляційний суд
  • Суддя: Вейтас І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.08.2019
  • Дата етапу: 25.09.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація