- Позивач (Заявник): Публічне акціонерне товариство "Клеванський лісозавод "Промінь"
- Відповідач (Боржник): Головне управління ДФС у Рівненській області
- Відповідач (Боржник): Головне управління ДФС України у Рівненській області
- Представник: Ягічев С.О.-представник позивача
- Відповідач (Боржник): Головне управління Державної фіскальної служби у Рівненській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/1643/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р.В., Попка Я. С.;
за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Клеванський лісозавод «Промінь» на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року в справі № 817/1264/18 (головуючий суддя - Друзенко Н. В., м. Рівне, повний текст рішення складено 02 липня 2018 року) за позовом публічного акціонерного товариства «Клеванський лісозавод «Промінь» до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2018 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву публічного акціонерного товариства «Клеванський лісозавод «Промінь» до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним дій щодо проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, яка призначена на підставі наказу № 2220 від 28 грудня 2017 року.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем - публічним акціонерним товариством «Клеванський лісозавод «Промінь», подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Також зазначено, що Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що до 30.12.2018 встановлений мораторій на проведення перевірок органами державного нагляду (контролю). Також вказано, що станом на день початку проведення перевірки постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 "Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (в переліку яких вказано і Державну фіскальну службу та її територіальні органи), не набрала законної сили.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що 28 грудня 2017 року на виконання пункту 77.4 статті 77 ПК України начальником Головного управління ДФС у Рівненській області прийнято наказ № 2220 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ "Клеванський лісозавод "Промінь" (а.с.8).
Згідно з планом-графіком проведення перевірок Головного управління ДФС у Рівненській області та на підставі вище вказаного наказу позивача було повідомлено про проведення документальної планової перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства з 10 січня 2018 року, що підтверджується повідомленням № 963 від 28 грудня 2017 року.
В січні 2018 року посадовими особами Головного управління ДФС у Рівненській області було проведено документальну планову перевірку з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства ПАТ "Клеванський лісозавод "Промінь".
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та статті 94 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Згідно з статтею 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення документальних планових перевірок врегульований статтею 77 ПК України.
Так, пунктом 77.1. статті 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з пунктом 77.4. статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Щодо твердження апелянта про те, що на час проведення його перевірки діяв мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, встановлений Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 03.11.2016 за №1728, колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №1728 від 03.11.2016 (в редакції від 03.11.2016) дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами.
Поряд з цим, Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246 від 07.12.2017, який набрав чинності 01.01.2018, статтю 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №1728 від 03.11.2016 викладено у новій редакції.
Так, відповідно до статті 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №1728 від 03.11.2016 (в редакції від 01.01.2018), дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Із змісту цієї статті слідує, що нова редакція, серед суб'єктів, які здійснюють заходи контролю, на яких не поширюється дія цього Закону, не містить органів фіскальної служби.
Натомість, Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", серед яких зазначається Державна фіскальна служба та її територіальні органи, був затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1104 від 18.12.2017, яка набрала чинності 23.02.2018.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вказує, що в період з 01.01.2018 до 23.02.2018 (тобто до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1104) органи державної фіскальної служби не мали права проводити планові заходи із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, в тому числі і планові документальні перевірки.
Водночас, суд звертає увагу, що наказ № 2220 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ "Клеванський лісозавод "Промінь", дії щодо проведення якої є предметом оскарження в даній справі, був прийнятий 28.12.2017. Тобто наказ на проведення перевірки позивача був прийнятий на момент дії статті 6 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №1728 від 03.11.2016 (в редакції від 03.11.2016), а отже мораторій на проведення заходів нагляду (контролю) в цей час не поширювався на Держану фіскальну службу та її територіальні органи.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99у за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення частини 1 статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, посадові особи Головного управління ДФС у Рівненській області, пред'явивши позивачу документи, визначені пунктом 81.1 статті 81 ПК України, отримали право приступити до проведення документальної виїзної перевірки ПАТ "Клеванський лісозавод "Промінь", призначеної наказом № 2220 від 28.12.2017, позаяк на час видачі такого наказу жодних обмежень щодо прийняття рішень про проведення перевірок платників податків та відповідно проведення таких перевірок законодавцем встановлено не було. Зазначений наказ не оскаржувався, є чинним та не скасованим, а отже правові підстави його не виконувати у посадових осіб відповідача були відсутні.
Колегія суддів також звертає увагу на те, що платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки, при цьому, якщо ж допуск до проведення перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючими органами. Позови платників податків, спрямовані на оскарження дій контролюючих органів при проведенні перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. Саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе, водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 24.12.2010 року по справі №21-25а10 та підтверджена Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 по справі 804/5402/14 (К/9901/8259/18), 20.02.2018 по справі №826/1205/16 (№К/9901/19797/18) та 17.04.2018 по справі №826/12612/17 (№К/9901/29186/18).
В даному випадку, позивач допустив посадових осіб до перевірки, така перевірка фактично відбулася та за її наслідками прийнято податкові повідомлення-рішення (які, в свою чергу, теж оскаржуються позивачем в іншій адміністративній справі). Правові наслідки оскаржуваних дій (щодо проведення документальної планової виїзної перевірки позивача) за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Клеванський лісозавод «Промінь» - залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року в справі № 817/1264/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
Я. С. Попко
Повне судове рішення складено 03 грудня 2018 року.
- Номер: 1474/18
- Опис: про визнання дій протиправними
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 817/1264/18
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: Нос Степан Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.05.2018
- Дата етапу: 28.11.2018
- Номер: 22а/874/3822/18
- Опис: про визнання дій протиправними
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 817/1264/18
- Суд: Житомирський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Нос Степан Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено за підсудністю
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.08.2018
- Дата етапу: 01.10.2018
- Номер: 857/1643/18
- Опис: визнання дій протиправними
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 817/1264/18
- Суд: Восьмий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Нос Степан Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.10.2018
- Дата етапу: 28.11.2018