Справа №22ц-865/200 7 р. Головуючнй 1-ї інстанції: Подзігун Г. В..
Категорія 16 Суддя-доповідач апеляційного суду: Лівінсьтй І. В.
РІШЕННЯ
Іменем України
06 квітня 2007 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного
суду Миколаївської області в складі:
головуючого - Паліюка В. П.,
суддів: Лівійського І. В., Шолох З. Л.,
при секретарі: Негрун І. О.,
за участю:
представника позивача Шульги М. О.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» в особі філії міста Миколаєва (далі - ВАТ ЕК «Миколаївобленерго») на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 16 лютого 2007 року за позовом ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків,
ВСТАНОВИЛА:
12 вересня 2006 року ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування 4333 грн. 59 коп. збитків.
Позивач зазначав, що відповідач являючись абонентом ВАТ ЕК «Миколаївобленерго», порушив «Правила користування електроенергією для населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26 липня 1999 року (далі - Правила). Зокрема, підключив розетку в обхід електролічильника скритою електропроводкою, чим завдав компанії збитки. Факт такого порушення Правил було встановлено 07 червня 2006 року під час перевірки контролерами.
Позивач посилаючись на викладене, просив суд стягнути з ОСОБА_1 4333 грн. 59 коп. завданих збитків.
Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 16 лютого 2007 року позов задоволено частково. Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» 795 грн. 42 коп. завданих збитків та 30 грн. судового збору.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на те, що суд неправильно застосував норми матеріального права, просив рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ВАТ ЕК «Миколаївобленерго».
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши докази по справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд повно та всебічно дослідив обставини справи, дав належну оцінку всім доказам, які надали сторони, прийшов до обґрунтованого висновку, що відповідач споживав електроенергію в порушення Правил.
Разом з тим, суд помилково зменшив розмір збитків керуючись ст. 1193 ЦК України, оскільки спірні правовідносини пов'язані з виконанням договору і не регулюються нормами глави 82 ЦК України.
Так, відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
В ст. 48 Правил зазначено, що споживач несе відповідальність за порушення правил
2
користування електричною енергією, її розкрадання та споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно положень п. п. 38, 53 Правил та п. п. 5, 6 «Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення», затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22 листопада 1999 року № 1416 (далі - Методика), розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань приладу обліку чи технічної перевірки до моменту усунення порушення.
Як встановлено судом, порушення ОСОБА_1 Правил було встановлено 07 червня 2006 року, про що складено відповідний акт.
З представлених позивачем доказів видно, що представником ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» проводились лише контрольні зняття показань електролічильника відповідача, останнє з яких - 24 грудня 2005 року. Доказів, які б підтверджували проведення технічних перевірок зазначеного приладу обліку, позивачем не надавалось.
Таким чином, розрахунок збитків, слід проводити за 165 днів (з 24 грудня 2005 року по 07 червня 2006 року), з урахуванням 8 годин використання токоприймачів, що складає 1101 грн. 95 коп.
Оскільки суд, хоча і застосував норми права, які не регулюють спірні правовідносини, але вірно зробив висновок про необхідність стягнути з відповідача спричинені позивачеві без обліковим споживанням електроенергії збитки, колегія суддів вважає, що рішення суду слід змінити.
Керуючись статтями 303, 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» в особі філії. міста Миколаєва - задовольнити частково.
Рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 16 лютого 2007 року змінити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» в особі філії міста Миколаєва 1101 (одну тисячу сто одну) грн. 95 коп. завданих збитків. В іншій частині вказане рішення залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але протягом двох місяців може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України.