Судове рішення #755513
ПОСТАНОВА

ПОСТАНОВА                                 Справа № 2-а-3/2007 р.

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

3 березня 2006 р.                                                  Южний міський суд Одеської області

у складі: головуючого судді: Котова В.Г.

при секретарі: Бідніченко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Южний адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області на рішення і дії Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1 у встановленні пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Южного міського суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області на рішення і дії Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1 у встановленні пенсії державного службовця, при цьому пояснивши, що позивач працював з 08.10.1969 року по 30.11.1995 року в митних органах на посадах інспектора, ІНФОРМАЦІЯ_2, начальника, ІНФОРМАЦІЯ_4 митниці. Так, з 08.10.1968 року по 28.03.1075 року ОСОБА_1 працював на посаді ІНФОРМАЦІЯ_1, з 28.03.1975 року по 07.07.1978 року на посаді ІНФОРМАЦІЯ_2 цієї ж митниці. З 07.07.1978 року по 18.05.1995 року позивач працював на посаді ІНФОРМАЦІЯ_3, аз 18.05.1995 року по 30.11.1995 року на посаді ІНФОРМАЦІЯ_4 цієї ж митниці. Безперервний загальний стаж роботи ОСОБА_1 в митних органах складає 26 років один місяць і 22 дні.

На час досягнення пенсійного віку у 2004 року і оформлення пенсії ОСОБА_1 в митних органах не працював. Маючи вищезазначену календарну вислугу у митних органах більш ніж 20 років, позивач з 2004 року неодноразово звертався до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області для призначення йому пенсії як особі, яка перебувала на державній службі не менше 20 років, відповідно до вимог ст.ст. 25, 37 Закону України „Про державну службу", але позивач постійно отримував в цьому відмови. Відмовляючи ОСОБА_1 у пенсії державного службовця, управління пенсійного фонду України в м. Южне посилалося на те, що позивач не працював на посаді державного службовця.

Згідно ст.25 ч.3 Закону України „Про державну службу" віднесення існуючих посад державних, службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

У ч.2 ст. 25 Закону України „Про державну службу" при встановленні категорій посад державних службовців зроблено посилання на інші прирівняні до них посади.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.10994 року № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті митного контролю.

Згідно ст. 9 ч.2 Закону України „Про державну службу" регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Згідно ст. 408 Митного кодексу України правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 430 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України "Про державну службу".

Рішенням Южного міського суду Одеської області від 02.11.2006 року у цивільній справі № 2-0- 21/2006 встановлений факт безперервного перебування ОСОБА_1 на державній службі (у митних органах) 26 років один місяць та 22 дні, з 08.10.1969 року по ЗОЛ 1.1995 року. Крім рішення суду вказаний факт перебування позивача на державній службі підтверджується документами про проходження ОСОБА_1 державної служби в апараті митних органів на посадах керівних працівників і спеціалістів.

Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби-не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія особам, які на час звернення за призначенням пенсії не е державними службовцями, - нараховується у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст. 6 Закону України „Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Відповідно до ст. 81 Закону України „Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України,

Згідно ст.82 Закону України „Про пенсійне забезпечення" документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії, не пізніше 10 днів з дня їх надходження, а пенсія призначається відповідно до ст. 83 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за пенсією. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної залай з усіма необхідними документами.

Позивач звернувся з заявою в 2005 році до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області про переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший і призначення позивачу пенсії державного службовця, згідно довідки про заробітку плату державного службовця, виданої Одеською державною митною службою.

Листом за НОМЕР_1 Управлінням пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області позивачу було незаконно відмовлено в переводі ОСОБА_1 на пенсію, яка призначається відповідно до Закону України „Про державну службу". Причина відмови в тому, що позивач не являвся державним службовцем.

У зв'язку з відмовою в переводі позивача на пенсію державного службовця, ОСОБА_1 звертався у різні інстанції: Міністерство юстиції України, Головне управління державної служби України, Міністерство праці та соціальної політики України, з яких одержав відповіді, що позивач відноситься до категорії державних службовців.

Незаконна відмова Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області в переводі ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший і призначення позивачу пенсії державного службовця протирічить вимогам законодавства України і порушує права позивача на пенсійне забезпечення.

Згідно ст. 104 Закову України „Про пенсійне забезпечення" скаргу на рішення органу, який призначає пенсії, може бути подано до районного (міського) народного суду.

 

В зв'язку з вищевикладеним позивач вимушений звернутися до суду за захистом порушених прав, та просить суд визнати рішення від 24.11.2005 року Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1, в переводі з одного виду пенсії на інший і призначення пенсії державного службовця таким, що протирічить вимогам законодавства України : Закону України „Про державну службу", Закону України „Про пенсійне забезпечення", Митному кодексу України, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця відповідно до вимог ст. 37 Закону України „Про державну службу", зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця згідно довідки по заробітну плату ОСОБА_1 з дня його звернення до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області, з 21 жовтня 2005 року.

Представник Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що згідно ст. 1 Закону України „Про державну службу" державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Відповідно до частини другої зазначеного Закону регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших здійснюється відповідно до Закону України „Про державну службу", якщо інше не передбачено законами України.

Митний кодекс України визначає статус митної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Статус посадових осіб митних органів визначається главою 63 розділу XX Митного кодексу України. Так, відповідно до статті 410 цього Кодексу посадовим особам органів митної служби присвоюються спеціальні звання.

Розділ IV Закону України «Про державну службу» визначає умови проходження державної служби в державних органах і їх апараті.

Частиною першою статті 24 цього Закону передбачено, що прийняття на державну службу, просування по ній службовців, стимулювання їх праці, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, проводиться відповідно до категорій посад державних службовців, а також згідно з рангами, які їм присвоюються.

Таким чином Закон України «Про державну службу» та Митний кодекс України визначають різні правові засади діяльності, статус, умови проходження служби відповідних державних службовців та посадових осіб митної служби зі спеціальними званнями.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку , за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, яві мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Ст.25 Закону України «Про державну службу» передбачені категорії посад державних службовців, перелік посад та органів, і яких працюють державні службовці. Посади працівників митних органів, які мають спеціальні звання, цією статтею не передбачені.

 

Враховуючи викладене, підстав для призначення пенсії ОСОБА_1 як особі, яка має не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій державних службовців немає.

Вислухавши позивача, представника позивача, представника Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області на рішення і дії Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1 у встановленні пенсії державного службовця підлягає задовільненю.

В судовому засіданні встановлено, що позивач працював з 08.10.1969 року по 30.11.1995 року в митних органах на посадах інспектора, ІНФОРМАЦІЯ_2, начальника, ІНФОРМАЦІЯ_4 митниці. Так, з 08.10.1968 року по 28.03.1075 року ОСОБА_1 працював на посаді ІНФОРМАЦІЯ_1, з 28.03.1975 року по 07.07.1978 року на посаді ІНФОРМАЦІЯ_2 цієї ж митниці. З 07.07.1978 року по 18.05.1995 року позивач працював на посаді начальника Григорівської митниці, а з 18.05.1995 року по 30.11.1995 року на посаді ІНФОРМАЦІЯ_4 цієї ж митниці. Безперервний загальний стаж роботи ОСОБА_1 в митних органах складає 26 років один місяць і 22 дні.

На час досягнення пенсійного віку у 2004 року і оформлення пенсії ОСОБА_1 в митних органах не працював. Маючи вищезазначену календарну вислугу у митних органах більш ніж 20 років, позивач з 2004 року неодноразово звертався до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області для призначення йому пенсії як особі, яка перебувала на державній службі не менше 20 років, відповідно до вимог ст.ст. 25, 37 Закону України „Про державну службу", але позивач постійно отримував в цьому відмови. Відмовляючи ОСОБА_1 у пенсії державного службовця, управління пенсійного фонду України в м. Южне посилалося на те, що позивач не працював на посаді державного службовця.

Згідно ст.25 ч.З Закону України „Про державну службу" віднесення існуючих посад державних, службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

У ч.2 ст. 25 Закону України „Про державну службу" при встановленні категорій посад державних службовців зроблено посилання на інші прирівняні до них посади.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.10994 року № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті митного контролю.

Згідно ст. 9 ч.2 Закону України „Про державну службу" регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Згідно ст. 408 Митного кодексу України правовий статус посадових осіб митної служби України, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 430 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України "Про державну службу".

Рішенням Южного міського суду Одеської області від 02.11.2006 року у цивільній справі № 2-0- 21/2006 встановлений факт безперервного перебування ОСОБА_1 на державній службі (у митних органах) 26 років один місяць та 22 дні, з 08.10.1969 року по 30.11.1995 року. Крім рішення суду вказаний факт перебування позивача на державній службі підтверджується документами про проходження ОСОБА_1 державної служби в апараті митних органів на посадах керівних працівників і спеціалістів.

Згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби-не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - нараховується у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст. 6 Закону України „Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Відповідно до ст. 81 Закону України „Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України,

Згідно ст.82 Закону України „Про пенсійне забезпечення" документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії, не пізніше 10 днів з дня їх надходження, а пенсія призначається відповідно до ст. 83 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за пенсією. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної залай з усіма необхідними документами.

Позивач звернувся з заявою в 2005 році до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області про переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший і призначення позивачу пенсії державного службовця, згідно довідки про заробітку плату державного службовця, виданої Одеською державною митною службою.

Листом за НОМЕР_1 Управлінням пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області позивачу було відмовлено в переводі ОСОБА_1 на пенсію, яка призначається відповідно до Закону України „Про державну службу". Причина відмови в тому, що позивач не являвся державним службовцем.

У відповідності до п.п.З п.1 та п.п.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" за бажанням осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзаці першому цього пункту виплат може визначатися також у порядку, передбаченому у підпункті 2 пункту 4 цієї постанови: іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно з п.2 постанови Верховною Ради України №1700 від 11.05.2004 року „Про сучасний стан пенсійного забезпечення та впровадження пенсійного страхування в України" вважати неприпустимими і такими, що суперечать Конституції України, невиконання законів у сфері пенсійного забезпечення та будь-які спроби звузити обсяг чи зміст існуючих прав пенсіонерів, які встановлені законодавчими актами.

При таких обставинах суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області на рішення і дії Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1 у встановленні пенсії державного службовця необхідно задовільнити, визнавши рішення від 24.11.2005 року Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1, в переводі з одного виду пенсії на інший і призначення пенсії державного службовця таким, що протирічить вимогам законодавства України: Закону України „Про державну службу", Закону України „Про пенсійне забезпечення", Митному кодексу України, зобов'язавши Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця відповідно до вимог ст. 37 Закону України „Про державну службу", зобов'язавши Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця згідно довідки по заробітну плату ОСОБА_1 з дня його звернення до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області, з 21 жовтня 2005 року.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 158, 160, 162, 163 КАС України, ст.ст.9, 25, 37 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 408, 430 Митного Кодексу України, 6, 81, 82 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.10994 року 283, п.п.3 п.1 та п.п.2 п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", п.2 постанови Верховною Ради України №1700 від 11.05.2004 року „Про сучасний стан пенсійного забезпечення та впровадження пенсійного страхування в України", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області на рішення і дії Управління пенсійного фонду України в м.Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1 у встановленні пенсії державного службовця - задовільнити.

Визнати рішення від 24.11.2005 року Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області про відмову ОСОБА_1, в переводі з одного виду пенсії на інший і призначення пенсії державного службовця таким, що протирічить вимогам законодавства України: Закону України „Про державну службу", Закону України „Про пенсійне забезпечення", Митному кодексу України.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця відповідно до вимог ст. 37 Закону України „Про державну службу".

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області призначити ОСОБА_1, пенсію державного службовця згідно довідки по заробітну плату ОСОБА_1 з дня його звернення до Управління пенсійного фонду України в м. Южне Одеської області, з 21 жовтня 2005 року.

На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження постанови до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга може бути подана на протязі двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови через Южний міський суд Одеської області.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація