- Відповідач (Боржник): Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
- Позивач (Заявник): Ятлук Юрій Володимирович
- Заявник апеляційної інстанції: Ятлук Юрій Володимирович
- Заявник: Ятлук Юрій Володимирович
- Заявник апеляційної інстанції: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 806/1850/18
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк Микола Миколайович
Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.
03 грудня 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року (суддя Семенюк М.М.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В квітні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку державної пенсії; зобов'язання Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплатити державну пенсію із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 1 жовтня 2017 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року в задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апеляційну скаргу обґрунтовано доводами, аналогічними позовній заяві.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 655179 від 23.09.2013 та експертного висновку ЦМЕК МОЗ та МНС України від 12.07.2013 № 4937-5501, позивач має другу групу інвалідності безтерміново, захворювання, так, пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
27.09.2013 позивачу, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС, видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1).
27.03.2018 позивач подав заяву до відповідача щодо встановлення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
28.03.2018 Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирської області листом № 799/03.2 відмовило позивачу у задоволенні його заяви з тих підстав, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час виконання своїх службових обов'язків в період роботи у відділі пожежної охорони УВС Житомирського облвиконкому, а не в період проходження дійсної строкової служби, як передбачено Постановою КМУ від 15.11.2017 № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої виходив з того, що відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 15 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» № 796- XII.
Так, відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII на 01 січня відповідного року, пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Пунктом 9-1 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, стаття 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Зазначена правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі №820/1148/18.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач, у період з 10.05.1986-23.05.1986 прийняття участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, він працював водієм в професійній пожежній частині і не міг бути військовослужбовцем строкової служби.
Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС яка відбувалася поза межами проходження ним дійсної строкової служби, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на нього не поширюються норми статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюк Р.В.
- Номер: 806/1850/18/2059/18
- Опис: визнання протиправною відмову, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2018
- Дата етапу: 29.07.2019
- Номер: 22а/874/2937/18
- Опис: про визнання протиправною відмову, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Житомирський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено за підсудністю
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.06.2018
- Дата етапу: 02.10.2018
- Номер:
- Опис: визнання протиправною відмову, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.10.2018
- Дата етапу: 03.12.2018
- Номер:
- Опис: визнання протиправною відмови, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.05.2019
- Дата етапу: 29.07.2019
- Номер: 240/1850/18/7917/19
- Опис: визнання протиправною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.05.2019
- Дата етапу: 04.09.2020
- Номер:
- Опис: визнання протиправною відмови, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 806/1850/18
- Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Сторчак В.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.09.2020
- Дата етапу: 15.09.2020