21.02.2013 Справа № 363/48/13-ц
РІШЕННЯ
іменем України
21 лютого 2013 року м. Вишгород
Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Заріцького С.М.
при секретарі Мельник О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Козаровицької сільської ради Вишгородського району, третя особа: ОСОБА_2, про визнання права власності на спадкове майно, -
встановив:
Позивач у лютому 2013 року звернувся в суд з позовом про визнання права власності на спадкове майно, який обґрунтовував тим, що після смерті його матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 залишилося спадкове майно, що складається з житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1.
Звернувшись до державної нотаріальної контри йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, тому позивач на підставі ст. ст. 1216,1218,1225,1261,1268,1269,1270 ЦК України, просить встановити факт прийняття спадщини після смерті його матері та визнати за ним право власності на спадкове майно, яке складається з житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник Козаровицької сільської ради Вишгородського району в судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечує.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Проти позову не заперечує.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3, що підтверджуються копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1.
Спадкоємцем, згідно заповіту ОСОБА_3 від 05 квітня 2001 року, реєстровий №33, посвідченого секретарем виконкому Козаровицької сільської ради являється позивач - ОСОБА_1 Спадкоємців, які мали б право на обов'язкову частину у спадщині, незалежно від змісту заповіту немає. Брат позивача ОСОБА_1 на час відкриття спадщини був працездатного віку, батько позивача ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Спадщину після смерті матері позивач прийняв вступивши у володіння та управління спадковим майном, оскільки залишився проживати у спадковому будинку, підтримуючи його у належному стані, користується усіма речами домашнього вжитку та земельною ділянкою біля будинку, що підтверджується довідками Козаровицької сільської ради Вишгородського району.
Судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 не оформила у встановленому порядку своє право на належний їй будинок з надвірними будівлями та спорудами у АДРЕСА_1.
Обставини належності померлій ОСОБА_3 спірного домогосподарства, підтверджується будинковою книгою, виданою Козаровицькою сільською радою Вишгородського району, з якої вбачається, що ОСОБА_3 з 1963 року володіла житловим будинком з надвірними будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Положеннями статей 1216 та 1218 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обв'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову, оскільки встановлено, що за життя ОСОБА_3 належав житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, тому це майно має бути включене до об'єму спадкової маси після смерті ОСОБА_3
Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України визначено, що правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Положеннями ст. ст. 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року, який був чинним на момент відкриття спадщини передбачено, що для прийняття спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
ОСОБА_2 на час смерті ОСОБА_3 не являвся особою, як має право на обов'язкову частку у спадщині.
Позивач постійно проживав разом із своєю матір'ю і після її смерті вступив у володіння спадковим майном, тому вважається таким, що прийняв спадщину.
Керуючись ст. ст. 548,549 ЦК України в редакції 1963 року, ст.ст. 1216,1258ЦК України, на підставі ст.ст.60,213-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по вулиці Шевченка АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: