Судове рішення #75624
3/203/06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

"21" липня 2006 р.

Справа №  3/203/06

м. Миколаїв

   

  За позовом:  Військового прокурора Миколаївського гарнізону (м.Миколаїв, вул.Нікольська, 18-А) в інтересах держави в особі Міністерство оборони України (м.Київ, пр.Повітрофлотський, 6) в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м.Миколаєва

(54030, м.Миколаїв, вул.Адмірала Макарова, 41)

До 1 відповідача:  Державне підприємство Міністерства оборони України військовий радгосп “Гвардійський” (Одеська обл.., Комінтернівський р-н, с.Гвардійське)

До 2 відповідача: Військова частина А-0224 (54037, м.Миколаїв, пр.Героїв Сталінграду, 72)

про: визнання недійсним  з моменту укладання договору №41 від 09.08.2005р. про спільну обробку землі та зобов’язання повернути земельну ділянку законним користувачам –КЕВ м.Миколаєва і в/ч А-0224


Суддя Таранущенко О.Г.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача: Івакін О.М. –дов. №177 від 01.03.2006р.

Від 1 відповідача:

Від  2 відповідача: Гонта І.Ш. –дов. №39 від 13.06.2006р.

В засіданні приймає участь прокурор Деміда В.В.  

СУТЬ СПОРУ:

          Прокурор звернувся до суду з позовом про визнання недійсним  з моменту укладання договору №41 від 09.08.2005р. про спільну обробку землі та зобов’язання повернути земельну ділянку законним користувачам –КЕВ м.Миколаєва і в/ч А-0224. Свої позовні вимоги ґрунтує на нормах земельного та цивільного законодавства. Позивач у судовому засіданні підтримує позовні вимоги заявлені прокурором.


1-й відповідач у відзиві проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірний договір не суперечить діючому законодавству, оскільки військова частина, яка наділена правом володіння та користування землею має право передавати її в оренду у відповідності до ст.4 Закону України “Про використання земель оборони”.

2-й відповідач відзив на позов не надав, представник у судовому засіданні повідомив, що командування військової частини виділило земельну ділянку 1-у відповідачу з 01.06.2006р. згідно листа №198/126 від 15.06.2005р.

          Заслухавши представників сторін, вивчивши  матеріали справи,  суд –


в с т а н о в и в:


Прокурорською перевіркою встановлено, що відповідно до Державного акру №030183 від 1984 року на право постійного користування землею з визначенням зовнішніх меж, Миколаївській КЕЧ району (правонаступником якого є Квартирно-експлуатаційного відділ м.Миколаєва) та військова частина А-0224 надано в безстрокове користування 5733,5 га землі, що знаходиться на Терновському учбовому центрі, розташований в Жовтневому районі м.Миколаєва.

Дана земельна ділянка на момент подання позову та час розгляду справи знаходиться  у користуванні зазначених військових формувань. Разом з тим перевіркою встановлені факт незаконної передачі земельної ділянки в користування.

Так, 09.08.2005р. між  в/ч А-0224 та Миколаївським КЕЧ було укладено Договір №41 про спільну обробку землі з Військовим радгоспом “Гвардійський” строком до 01.06.2010р., відповідно до якого  в/ч А-0224 та Миколаївським КЕЧ передали радгоспу 1160 га ріллі для використання останнім заходів по виробництву товарної продукції.


Прокурор звернувся до суду з позовом про визнання договору №41 від 09.08.2005р. про спільну обробку землі недійсним з моменту укладання та зобов’язання повернути земельну ділянку законним користувачам –КЕВ м.Миколаєва і в/ч А-0224.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що при укладанні спірного договору сторонами були припущені порушення законодавства, а саме: в/ч А-0224 та Миколаївським КЕЧ не являючись власниками або уповноваженими ними особами, передали земельну ділянку  Військовому радгоспу “Гвардійський”, чим порушили приписи ст.93 Земельного Кодексу України та ст.4 Закону України “Про використання земель оборони”.


Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч.1 ст.215  ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання сторонами в момент його вчинення вимог, які встановлені частинами першою –третьою, п’ятою та шостою ст.203 ЦК України.

При цьому, ч.3 ст.215 передбачає, що у разі якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечують його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

Згідно ст.80 Земельного Кодексу України власником спірної земельної ділянки є орган місцевого самоврядування.

Відповідно до приписів ст.4 Закону України “Про використання земель оборони” військові формування можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно і зерно на землях, наданим їм у постійне користування лише за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади.

Відповідачами не надано суду доказів такого погодження.

Згідно ч.2 ст.95 Земельного Кодексу України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.


Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.


          Керуючись ст.ст. 44,49,82-85 ГПК України, суд –


В И Р І Ш И В:


1.          Позов задовольнити.

2. Визнання недійсним  з моменту укладання договір №41 від 09.08.2005р. про спільну обробку землі, укладений між в/ч А-0224, Миколаївським КЕЧ та Військовим радгоспом “Гвардійський”.

          3. Військовому радгоспу “Гвардійський”, 65000, Одеська обл.., Комінтернівський р-н, с.Гвардійське, код ЄДРПОУ 14304703 (р/р 26003303000312 в Комінтернівському відділенні Ощадбанку №3163, МФО 388391) повернути КЕВ м.Миколаєва і в/ч А-0224 земельну ділянку площею 1160 га, яка знаходиться на Терновському учбовому центрі, розташованому в Жовтневому районі м.Миколаєва.

4. Стягнути з Військового радгоспу “Гвардійський”, 65000, Одеська обл., Комінтернівський р-н, с.Гвардійське, код ЄДРПОУ 14304703 (р/р 26003303000312 в Комінтернівському відділенні Ощадбанку №3163, МФО 388391) в доход держави 42,5 грн. держмита та на користь ДП «Судовий інформаційний центр»118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Стягнути з Військової частини А-0224, 54037, м.Миколаїв, пр.Героїв Сталінграду, 72, код ЄДРПОУ 08489704 (р/р 35222001000132 в УДК в Миколаївській області, МФО 826013) в доход держави 42,5 грн. держмита та на користь ДП «Судовий інформаційний центр»118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.


          Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

          У разі подання  апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

          Наказ видати після набрання рішенням законної сили.


 

Суддя

О.Г.Таранущенко

                                              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація