Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #75783417


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


Справа № 822/2001/18

Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

10 грудня 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Совгири Д. І. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

у червні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ГУ ПФУ в Хмельницькій області) в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Хмельницькій області щодо нездійснення на підставі документів, які зберігаються в пенсійній справі позивача, перерахунку пенсії позивачу, на підставі довідки №65/121/49-2017 від 24.05.2017, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної у зазначеній довідці;

- зобов'язати ГУПФУ в Хмельницькій області здійснити на підставі довідки №65/121/49-2017 від 24.05.2017, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, перерахунок з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року пенсії позивача, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної в зазначеній довідці, без обмеження її максимального розміру, та здійснити виплату належної позивачу доплати з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року з урахуванням раніше виплаченої пенсії та її обчислення з застосуванням 90% відповідного грошового забезпечення без обмеження її максимального розміру;

- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання ГУПФУ в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 з 29.03.2008 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

У грудні 2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Хмельницькій області з заявою про перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Проте, листом від 20.12.2017 №1230/Г-8 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Так, у травні 2018 року позивач повторно звернувся до ГУПФУ в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 24.05.2017 №65/121/49-2017 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплаченої пенсії.

Листом від 06.06.2018 №1347/Р-8 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу призначено пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, у зв'язку з чим обмеження цієї пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії за рішенням суду є незаконним

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями п. 6 ст. 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Так, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів".

Згідно з п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Крім того, зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Згідно з ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тобто, зміни в законодавстві щодо зменшення розміру відповідних сум грошового забезпечення, набрали чинності після призначення пенсії позивачу з розрахунку 90% розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців застосовується норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках встановлених на момент призначення пенсії. Зменшення розміру відповідних сум грошового забезпечення, які встановлені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки вищевказаним нормами встановлений механізм призначення пенсії, а не її перерахунку.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 03 квітня 2018 року справа №175/1665/17.

Враховуючи те, що позивачу призначено пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, а тому відповідачем незаконно обмежено належну позивачу пенсію максимальним розміром 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.


Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Совгира Д. І. Курко О. П.



  • Номер:
  • Опис: про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративний позов
  • Номер справи: 822/2001/18
  • Суд: Хмельницький окружний адміністративний суд
  • Суддя: Матохнюк Д.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.06.2018
  • Дата етапу: 10.12.2018
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 822/2001/18
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Матохнюк Д.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.10.2018
  • Дата етапу: 10.12.2018
  • Номер:
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 822/2001/18
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Матохнюк Д.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.10.2018
  • Дата етапу: 10.12.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація