Судове рішення #758714
9/276

    


 ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12.06.2007                                                                                             Справа № 9/276  

 

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:  Бахмат Р.М. ( доповідач),

суддів:    Лотоцької Л.О., Євстигнеєва О.С.

при секретарі:    Ролдугіної Н.В.


за участю представників сторін:

від позивача: Валентинович Л.В. (паспорт ЕВ № 033773  від 30.11.03 р.)- голова; Цигульський Ф.М. (дов. б/н  від 07.05.07 р.);

від відповідача: Поточенко О.П. (дов. б/н  від 01.09.06 р.);

від третьої особи-1: Шепелюк О.П. (паспорт ЕА № 231320  від 20.02.97 р.); Марківський В.В. (дов. № 2  від 11.06.07 р.);

від третьої особи-2: представник в судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу  Фермерського господарства “Піщанобрідське” с.Піщаний Брід на постанову господарського суду Кіровоградської обл. від 14.02.2007 р. у справі № 9/276


за позовом:  Фермерського господарства “Піщанобрідське” с.Піщаний Брід

до  Добровеличківської районної державної адміністрації смт. Добровеличківка

3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача : Товариство з обмеженою відповідальністю “Каталена” с.Гнатівка

3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Піщанобрадська сільська рада с.Піщаний Брід

про  скасування результатів конкурсу, визнання  протиправним та скасування розпорядження та зобов’язання поновити договір оренди земельної ділянки

                                                  

В С Т А Н О В И В :

          

Постановою господарського суду Кіровоградської обл. від 14.02.07 р. у справі № 9/276, яка підписана 19.02.2007 р. і оформлена відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовлено фермерському господарству “Піщанобрідське у позові до Добровеличківської районної державної адміністрації, 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача : Товариство з обмеженою відповідальністю “Каталена” с.Гнатівка; 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Піщанобрадська сільська рада с.Піщаний Брід про скасування результатів конкурсу, визнання  протиправним та скасування розпорядження та зобов’язання поновити договір оренди земельної ділянки.

Фермерське господарство “Піщанобрідське” не погодилося з вказаною постановою, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення по суті адміністративного позову.

Скаржник вважає, що господарський суд, при винесенні постанови, неповністю з’ясував всі обставини, що мали значення для справи. Висновки суду є помилковими, не всі обставини, що мають значення для справи, є доведеними, але суд безпідставно вважає їх встановленими, неправильно і неповно застосовані норми матеріального права, що є підставою для скасування постанови та ухвалення нового рішення по суті спору.

Згідно вимог ухвали Дніпропетровського апеляційного господарського суду, позивач 07.06.2007 р. просив залучити до матеріалів даної справи письмові пояснення та уточнення до апеляційної скарги.

В письмовому поясненні позивач вказує, що  він надавав заяву до Добровеличківської РДА на участь в конкурсі в письмовій формі, а конкурсну пропозицію про розмір пропонованої орендної плати, а також бізнес-план  з ефективного використання земельної ділянки до Добровеличківської РДА не надавав.

Добровеличківська районна державна адміністрація подала 07.06.07 р. клопотання про залучення до матеріалів справи документів, перелічених у клопотанні.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 07.06.07 до 12.06.07 р. до 11 год. 40 хвилн.

12.06.07 р. оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Між Піщанобрідською сільською радою (орендодавець) і СВК ім. Шевченко (орендар) укладено договір оренди землі від 19 червня 2001 р. строком на п’ять років.

Згідно з розділом 1 вказаного договору орендодавець передав в оренду земельну ділянку, що знаходиться в с.Піщаний Брід, Піщанобрідської сільської ради, площею 436,21 га,  в тому числі: ріллі –377,61 га; сіножатей 58,60 га.

Грошова оцінка земельної ділянки 3 706 847 грн.

Відповідно до статті 18 Закону України “Про оренду землі” договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.

Договір посвідчено нотаріально 19 червня 2001 р., а 23 червня 2001 р. здійснено його державну реєстрацію у Добровеличківському районному відділі земельних ресурсів. Враховуючи положення ст. 18 Закону України “Про оренду землі”, термін дії договору закінчується 23.06.2006 р.

У зв’язку з добровільною відмовою СВК ім. Шевченка у 2002 р. від земельної ділянки, за розпорядженням Добровеличківської райдержадміністрації № 416-р від 27.12.2002 р., з використання СВК ім. Шевченко вилучено земельну ділянку в розмірі 70 га.

Також СВК ім. Шевченко відмовилося від користування земельною ділянкою –5,21 га контур №№ 313, 316, і рішенням чотирнадцятої сесії Пищанобрідської сільської ради двадцять четвертого скликання № 263 від 17.05.2004 р. вилучено з користування СВК ім. Шевченко –5,21 га.

Зміни до договору оренди землі від 19.06.2001 р. у встановленому законом порядку не вносилися.

Розпорядженням Добровеличківської  районної державної адміністрації № 219-р від 29.04.2004 р. зареєстровано Статут фермерського господарства “Піщанобрідське” (а.с. 10-15).

Пунктом 2.1 Статуту передбачено, що фермерське господарство набуває статусу юридичної  особи з дня його державної реєстрації і являється правонаступником СВК ім. Шевченка.

Фермерське господарство “Піщанобрідське”, як правонаступник СВК ім. Шевченко, продовжувало користуватись земельною ділянкою на умовах оренди до закінчення строку, на який укладено договір оренди від 19.06.2001 р., тобто до 23.06.2006 р.

Відповідно до статті 31 Закону України “Про оренду землі”, договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Чинним земельним законодавством не передбачено перехід права користування земельною ділянкою в разі зміни організаційно-правової форми юридичної особи. Такий перехід право користування земельною ділянкою відбувається шляхом укладання нового договору.

Відповідно до п.12 перехідних положень Земельного кодексу України до  розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо  розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади, якими є,  відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України та ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, районні державні адміністрації.

Як встановлено в судовому засіданні, земельні ділянки, які орендував СВК ім. Шевченка, а потім фермерське господарство “Піщанобрідське”, знаходяться  на території Піщанобрідської сільської ради, за межами населеного пункту.

Тобто, право розпорядження цією земельною ділянкою відноситься до компетенції Добровеличківської районної державної адміністрації.

Пунктом 3 перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що у випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Кодексу змінені, продовження строку оренди зазначених земельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом.

Відповідно до положень ч.1 ст. 33 Закону України “Про оренду землі” після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

За умовами п.2.2 договору оренди землі від 19.06.2001 р., по закінченні строку договору, орендар має переважне право на поновлення договору на новий строк. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово іншу сторону про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше, ніж за два місяця до  закінчення строку договору.

Враховуючи закінчення строку дії спірного договору 23.06.2006 р., зацікавлена сторона мала повідомити іншу сторону про бажання продовжити дію договору на новий строк не пізніше 23.04.2006 р.

Однак, фермерське господарство “Піщанобрідське” не надало господарському суду доказів на підтвердження того, що ним було повідомлено Добровеличківську районну державну адміністрацію про своє бажання продовжити строк дії договору на новий термін.

Позивач не набув право на поновлення договору оренди землі від 19.06.2001 р. з підстав, передбачених ч.3 ст. 33 Закону України “Про оренду землі”, а тому господарський суд правильно зробив висновок, що позов, в частині зобов’язання Добровеличківької районної державної адміністрації укласти с фермерським господарством “Піщанобрідське” договір оренди земельної ділянки площею 436,21 га на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, укладеним 19.06.2001 р. між СВК ім.. Шевченка, правонаступником якого є ФГ “Піщанобрідське”, та Піщанобрідською сільською радою, та зареєстрованим Добровеличківським відділом земельних ресурсів 23.06.2001 р., не підлягає задоволенню.

Відповідно ч. 6 ст. 16 Закону України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин, у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлений інший порядок.

Порядок проведення конкурсу чи аукціону на набуття права оренди земельної ділянки на конкурсних засадах визначається законодавством.

Чинним законодавством не передбачено порядку надання в оренду земельних ділянок за конкурсом.

У зв’язку з закінченням терміну дії договору оренди землі вищевказаної землі від 19.06.2001 р. –23.06.2006 р. Доборовеличківська  районна державна адміністрація оголосила конкурс з надання в оренду земельної ділянки загальною площею 436,21 га ріллі із земель запасу та державного резервного фонду (контури №№ 144, 132, 139, 186, 223, 384, 283, 210, 263, 201, 217, 175, 146), про що свідчить заява, опублікована 08 червня 2006 р. в газеті “Сільське життя” Добровеличківської районної ради та райдержадміністрації Кіровоградської обл. (т.1 а.с. 44). В опублікованій заяві вказані умови конкурсу, які встановлені Положенням про порядок передачі в оренду земельних ділянок за конкурсом, які затверджені розпорядженням голови Добровеличківської райдержадміністрації від 27.04.2005 р. № 171-р, а саме зазначено, що особи, які бажають зареєструватися як учасники конкурсу, подають до приймальної райдержадміністрації такі документи: заяву про бажання взяти участь в конкурсі; документи, що підтверджують статус суб’єкта підприємницької діяльності; конкурсну пропозицію, в якій вказується запропонований конкурсантом розмір орендної плати та бізнес-план з ефективного використання земельної ділянки.

Кінцевий термін прийняття заяв –14 червня 2006 р.

Конкурс, згідно вказаного Положення, - спосіб передачі в оренду земельних ділянок, за яким її орендарем стає особа, що запропонувала за земельну ділянку найвищу орендну плату за письмовим поданням, а також взяла на себе зобов’язання виконувати всі зафіксовані умови конкурсу, запропонувала найефективніший бізнес-план та його економічне обґрунтування.

Організатор конкурсу –Добровеличківська  районна державна адміністрація, як орган державної виконавчої влади, що має згідно закону право розпоряджатися земельними ділянками за межами населених пунктів.

З протоколу засідання районної комісії по наданню земельних ділянок в оренду на конкурсних засадах від 05 липня 2006 р. № 31 (т.1 а.с. 58) вбачається, що комісія вирішила  рекомендувати голові районної державної адміністрації прийняти розпорядження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок площею 361 га земель державного резервного фонду та запасу ТОВ “Каталена” на території Піщанобрідської сільської ради, терміном на 5 років, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з встановленням орендної плати 2,3 % від грошової оцінки землі.

Оскільки фермерське господарство “Піщанобрідське”, згідно з умовами п.2.2 договору оренди землі від 19.06.2001 р., по закінченні строку дії договору не повідомило письмово Піщанобрідську сільську раду про бажання пролонгації договору на новий строк не пізніше, ніж за два місяці до закінчення строку  договору, то Добровеличківська районна державна адміністрація правомірно провела конкурс щодо набуття права оренди спірної земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, фермерське господарство “Піщанобрідське” не виконало умови конкурсу, передбачені Положенням про порядок передачі в оренду земельних ділянок за конкурсом і які були оголошені в газеті “Сільське життя” від 08 червня 2006 р., подало тільки заяву про бажання взяти участь у конкурсі і не подало письмово конкурсну пропозицію, в якій вказується запропонований конкурсантом розмір орендної плати та бізнес-план по ефективному використанню земельної ділянки, а тому комісією було враховано, що ТОВ “Каталена” виконала умови конкурсу і подало заяву про  бажання взяти участь у конкурсі, конкурсну пропозицію в розмірі 2,3 % від вартості грошової оцінки землі та бізнес-план по ефективному використанню земельної ділянки і правомірно рекомендовано голові районної державної адміністрації прийняти розпорядження щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки ТОВ “Каталена” на території Піщанобрідської сільської ради.

На підставі вище викладеного, колегія суддів вважає, що господарський суд Кіровоградської обл. виніс законну постанову, якою відмовив позивачу у позові.

Зважаючи на зазначене вище, доводи скаржника не є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -


У Х В А Л И В  :


Апеляційну скаргу  Фермерського господарства “Піщанобрідське” с.Піщаний Брід залишити без задоволення.

Постанову  господарського суду Кіровоградської  обл. від 14.02.2007 р. у справі № 9/276 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту  проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в місячний строк.



Головуючий                                                                                 Р.М.Бахмат


Судді:                                                                                          Л.О.Лотоцька

                                                                                                    

О.С. Євстигнеєв

З оригіналом згідно:

Пом. судді                                       І.Г.Логвиненко

14.06.2007 р.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація