Справа № 2-2356/09р.
ЗАОЧНЕ.
Р І Ш Е Н Н Я.
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.
18 грудня 2009 року. Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
судді: Литвинчука В.П.
при секретарі: Литвиненко Г.Ф.
з участю адвоката: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпродзержинську справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради про визнання нерухомого майна спадковим майном, подовження строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання нерухомого майна спадковим майном, подовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В обгрунтування пред*явленого позову позивач вказав, що 20 серпня 2002 року померла його мати - ОСОБА_3. Їй на праві власності належало домоволодіння № 18 по вулиці Кутовій у м. Дніпродзержинську, на яке після її смерті відкрилась спадщина. Після смерті матері він є єдиним спадкоємцем першої черги тому, що інших дітей у матері не було, а його батько помер у 1985 році. Матір*ю заповіту складено не було. Спадшину він прийняв шляхом фактичного вступу у його управління: мати проживала до смерті з ним по проспекту Конституції у кварптирі № 45 будинку № 24. Як до смерті матері, так і після її смерті він обробляв земельну ділянку, обслуговував домоволодіння, користувався господарськими будівлями, доглядав за садком, який знаходиться на земельній ділянці. Разом з тим, у нього були відсутні правовстановлюючі документи на будинок. Коли він їх поновив та звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, то у видачі йому свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом було відмовлено з тих підстав, що будинок був самовільно знесений та самовільно була зменшена загальна площа будинку на 82,0м.кв. та жила на 37,2м.кв. Самовільне зменшення як загальної, так і житлової площі спадкового будинку сталося з тих причин, що не встановленими особами будинок був підпалений та згорів. Разом з тим, згідно технічного паспорту на домоволодіння на земельній ділянці площею 910 м.кв. по вулиці Кутовій № 18 знаходиться літня кухня Д-1 площею 6,8м.кв. та огорожа № 1, які і складають спадкове майно.
Предствник позивача пред*явлений позов підтримав та пояснив, що після смерті матері позивача відкрилась спадщина на домоволодіння № 18 по вулиці Кутовій у м. Дніпродзержинську. Спадкодавець проживала зі своїм сином по проспекту Конституції у м. Дніпродзержинську. Після її смерті відкрилась спадщина на вказане домоволодіння та предмети домашнього вжитку. Позивачем спадщина фактично була прийнята та він вступив в оперативне управління спадковим майном. Домоволодіння згоріло внаслідок підпалу невідомомими та не встановленими особами. Однак осталось нерухоме майно на земельній ділянці площею 910 м.кв.: літня кухня Д-1 площею 6,8м.кв. та огорожа № 1. Позивач до теперішнього часу обробляє земельну ділянку. Строк для прийняття спадщини він пропустив з поважних причин: поновлював правовстановлюючі документи на спадкове майно. Просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з*явився. Судом про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Про поважність причини неявки у судове засідання не повідомив. Тому суд вважає можливим слухати справу у його відсутність.
Суд, вислухавши позивача, його представника, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України “У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, ....., той з подружжя, який його пережив, та батьки.”
У судовому засіданні було встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом. Батько позивача помер у 1985 році.
Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України “Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.”
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК Украіни “Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї”.
У судовому засіданні було встановлено, що позивач разом зі своєю матір*ю, спадкодавцем, проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1. Від прийняття спадщини він не відмовлявся. Як до смерті матері, так і після її смерті він доглядав за домоволодінням, тобто спадковим майном. Домоволодіння згоріло внаслідок його підпалу не встановленими особами та позивач поновлював правовстановлюючі документи на спадкове домоволодіння. Саме з цієї причини він не встиг у встановлений законом строк звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Після його звернення до нотаріальної контори у видачі йому свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом було відмовлено з тих підстав, що був відсутній оригінал правовстановлюючого документу на нерухоме майно.
Згідно технічного паспорту на домоволодіння № 18 вулиці Кутовій у м. Дніпродзержинську вказане домоволодіння належить ОСОБА_3
Разом з тим, будинок був самовільно знесений з самовільним зменшенням загальної площі на 82,0м.кв. та самовільним зменшенням житлової площі на 37.2м.кв.
Разом з тим, на земельній ділянці знаходиться самовільно побудована літня кухня Д-1 площею 6,8м.кв. та огорожа №1.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України “Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.”
У судовому засіданні було встановлено, що земельна ділянка по вулиці Кутовій № 18 у м. Дніпродзержинську була відведена нині покійній ОСОБА_4, спадколавцю. Однак літня кухня Д-1 на земельній ділянці по вулиці Кутовій № 18 була збудована без належного дозволу та проекту.
Відповідно до ч.5 ст. 376 ЦК України “На вимогу власника /користувача/ земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.”
У судовому засіданні також було встановлено, що самочинно збудована літня кухня Д-1 площею 6,8м.кв. на земельнці, відведеній ОСОБА_3 не порушує права інших осіб та не суперечить суспільним інтересам.
Суд вважає, що позивачем строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин та він підлягає поновленню.
При таких обставинах суд, оцінюючи всі докази, зібрані по справі у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст..ст.376, 1261,1268,1269 ЦК України, ст.,ст. 6-14,60, 212-218, 224-233 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до виконавчого комітету Дніпродзержинської ради про визнання нерухомого майна спадковим майном, подовження строку для прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом --- задовольнити.
Подовжити ОСОБА_2 строк для прийняття спадщини після померлої 20 серпня 2002 року ОСОБА_3.
Визнати спадковим майном: літню кухню Д-1 площею 6,8м.кв., огорожу № 1, які розташовані на земельній ділянці площею 910 м.кв. по вулиці Кутовій у м. Дніпродзержинську.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на літню кухню Д-1 площею 6,8 м.кв., огорожу № 1, які розташовані на земельній ділянці площею 910м.кв. по вулиці Кутовій у м. Дніпродзержинську, після померлої 20 серпня 2002 року його матері ОСОБА_3.
Заочне рішення може бути переглянуте за письмовою заявою відповідача Баглійським районним судом м. Дніпродзержинська. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана на протязі 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено на протязі 10 днів з моменту його оголошення шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження з подальшою подачею апеляційної скарги на протязі 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня оголошення рішення.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду Дніпропетровської області через Бюаглійський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя: / ОСОБА_5 /