- Позивач (Заявник): Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго"
- Відповідач (Боржник): Комунальне підприємство "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради
- Позивач (Заявник): Кременчуцька філія Публічного акціонерного товариство "Полтаваобленерго"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.12.2018 Справа № 917/736/18
за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, Полтавська область, 36022
до Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради ОСОБА_1, 35А, м.Кременчук, Кременчуцький район, Полтавська область, 39602
про стягнення 162 923,41 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Секретар судового засідання Дяченко Д.Б.
Представники:
від позивача: не з"явився
від відповідача: ОСОБА_2
Фіксування судового процесу здійснюється за допомогою технічних засобів (аудіозапис).
Після виходу з нарадчої кімнати в судовому засіданні суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст.233 ГПК України та повідомив дату виготовлення повного тексту рішення.
Суть спору: розглядається позовна заява Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради " про стягнення 162 923,41 грн.
Ухвалою суду від 16.07.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 07.08.2018 р.
07.08.2018 р. відповідач надав клопотання (вх. 7323) про зменшення розміру пені у випадку часткового або повного задоволення позовних вимог на 50% на підставі ст.. 551 ЦК України та зважаючи на те, що відповідне зобов’язання щодо оплати поставленої активної електроенергії виконано повністю..
07.08.2018 р. суд оголосив перерву в засіданні та призначив розгляд справи на 23.08.2018 р.
08.08.2018 р. відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає про відсутність порушень зобов’язань з боку відповідача, а тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав суду заперечення на відзив (вх.. 23.08.2018 р., вх. 7840) та клопотання про приєднання доказів (вх.. 7839)
23.08.2018р. за клопотанням позивача продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву в судовому засіданні до 02.10.2018 р.
У зв’язку з перебуванням судді Геті Н.Г. на лікарняному, розгляд справи 02.10.2018 р. не відбувся. Ухвалою суду від 01.11.2018 р. призначено засідання на 27.11.2018 р.
27.11.2018р. підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 13.12.2018 р.
Представник відповідача в засіданні суду, проти задоволення позовних вимог заперечував та підтримав клопотання про зменшення розміру пені. Представник позивача в засідання суду не з’явився.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив:
Між Публічним акціонерним підприємством "Полтаваобленерго" та Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради " 02 вересня 2011 року переукладено Договір №334 ро постачання теплової енергії в гарячій воді (далі Договір).
При цьому сторони узгодили, зокрема, наступне:
Відповідно до умов Розділу 1, п. 2.3.3 Договору Постачальник електричної енергії постачає електричну енергію Відповідачу, а останній в свою чергу зобов’язаний оплачувати ПАТ “Полтаваобленерго” вартість електричної енергії згідно з умовами Додатків № 2 та № 3 до Договору “Порядок розрахунків” та “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії“”.
Додатком № 2 до Договору встановлено порядок оплати у вигляді планових платежів. Пунктом 1. Додатку № 2 до Договору розрахунковим вважається період з 01-го числа попереднього місяця до такого ж числа поточного місяця. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника. Пунктом 2. Додатку № 2 встановлено, що Платежі за електричну енергію здійснюються Споживачем платіжним дорученням у наступних обсягах та строки:
- 20 % від заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до 26 числа місяця, що передує розрахунковому;
- Остаточний розрахунок повинен здійснюватися протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку.
- Споживач самостійно розраховує суму планового платежу шляхом множення чинного у розрахунковому періоді рівня тарифу на обсяг електричної енергії, заявлений на поточний розрахунковий період та на відсоток планового платежу.
- В свою чергу в п. 3. Додатку № 2 зазначено, що Споживач самостійно знімає покази розрахункових лічильників о 0 годині 01 числа, оформлює «Відомість про фактичні покази розрахункових приладів обліку електричної енергії» та до 15 годин надає її Постачальнику для здійснення та оформлення «Акта про обсяги спожитої (переданої) Споживачу електроенергії».
Так, для встановлення обсягу споживання електричної енергії п. 4.2. «Правил користування електричною енергією» (далі ПКЕЕ) та п. 2.2.2. Договору відсилають Сторони Договору до розділу 5 і додатку «Обсяги постачання (договірної величини) електричної енергії споживачу та субспоживачу». У відповідності до абзацу 2., п. 5.1. Договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше першого листопада поточного року надає Постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток № 1 Обсяги постачання (договірної величини) електричної енергії Споживачу та Субспоживачу»).
Вказані обсяги дійсні на кожен наступний рік, якщо до першого листопада поточного року жодною із сторін не буде письмово заявлено про їх зміну. Пункт 5.2. Договору зазначає, що Узгоджені обсяги постачання електричної енергії, що вказані в Додатку № 1, є договірними величинами споживання електричної енергії. В свою чергу, п. 4.4. ПКЕЕ дає право Споживу протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
В той же час, п. 4.2.1. Договору та п. 9. Додатку № 2 «Порядок розрахунків» передбачена відповідальність Споживача за невиконання зобов’язань з оплати електричної енергії встановлених Договором - За внесення платежів, передбачених пунктом 2.З.З., 2.3.4. цього Договору з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, компенсаційні нарахування встановленого індексу інфляції та три відсотки річних.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 69 220,66 грн. – пені за зобов’язаннями по оплаті активної електроенергії за грудень 2017р. та січень 2018р. включно та 64 766,69 грн. пеню за зобов’язаннями по передній оплаті електроенергії (20% до 26 числа місяця, що передує розрахунковому) за період з грудня 2017р. по лютий 2018 р. включно, а також індекс інфляції в розмірі 22 382,44 грн., та 3% річних в розмірі 6 551,62 грн. за період з грудня 2017 р. по лютий 2018 р. включно.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного:
Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Наданими до справи доказами підтверджуються факт існування між сторонами заснованих на договорі постачання електричної енергії правовідносин з приводу постачання теплової енергії в гарячій воді.
Статтею 275 ГК України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно статті 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
У відповідності до ст.ст. 547-548 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК).
У відповідності до п. 4.2.1. Договору та п. 9. Додатку № 2 «Порядок розрахунків», ЗУ «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» - за несвоєчасне внесення плати за спожиту теплову енергію Споживач сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням положень статті ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" судом було здійснено перерахунок заявленої позивачем до стягнення пені за допомогою калькулятору "ЛІГА: Закон" та встановлено, що нарахована позивачем пеня 69 220,66 грн. за зобов’язаннями по оплаті активної електроенергії за грудень 2017р. та січень 2018р. включно не перевищує розмір подвійної облікової ставки НБУ, що діяла за періоди вказані позивачем в розрахунку, не порушує приписів ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" тає правомірними.
Щодо 64 766,69 грн. пені за зобов’язаннями по передній оплаті електроенергії (20% до 26 числа місяця, що передує розрахунковому) за період з грудня 2017р. по лютий 2018 р. включно суд зазначає наступне. Позивачем при здійсненні нарахувань за зобов’язаннями грудня 2017 р. не враховано, що останній день виконання зобов’язань попадає на вихідний день (суботу).
Згідно зі ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. При цьому у відповідності до ч. 5 ст. 254 ЦК України, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Враховуючи вищевикладене, судом за допомогою ІАЦ "Ліга" було здійснено власний перерахунок суми пені за зобов’язаннями по передній оплаті електроенергії (20% до 26 числа місяця, що передує розрахунковому) за період з грудня 2017р. по лютий 2018 р. включно. За результатами перерахунку суд розмір пені за зобов’язаннями по передній оплаті електроенергії (20% до 26 числа місяця, що передує розрахунковому) за період з грудня 2017р. по лютий 2018 р. скаладає 63565,83 грн. В частині стягнення 1202,86 грн пені позовні вимоги задоволенню не підлягають враховуючи вищевикладене.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Позивачем нараховано до стягнення індекс інфляції в розмірі 22 382,44 грн., та 3% річних в розмірі 6 551,62 грн. за період з грудня2017 р. по лютий 2018 р. включно.
Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних з урахуванням моменту виникнення зобов'язань щодо оплати за кожний окремий місяць та здійснених відповідачем проплат, суд прийшов до висновку, що заявлений розмір 3% річних та інфляційних є правомірним.
Відповідач у відзиві (вхід. №7375 від 08.08.2018р.) посилається на те, що за п.6.6. «Правил користування електричною енергією» для суб’єктів господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг, передбачений порядок розрахунків за спожиту електричну енергію шляхом проведення одноразової повної оплати за фактичними показами засобів обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, а тому відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій.
Вказані заперечення відповідача щодо позову відхиляються судом з таких мотивів.
Згідно п.6.6. Правил користування електричною енергією» установи та організації, які фінансуються з державного та/або місцевого бюджету, можуть здійснювати оплату вартості електричної енергії за попередньою оплатою, плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
За ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За ст.ст.6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 629 ЦК України Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В даному випадку в п.2 додатку №2 «Порядок розрахунків» до Договору сторони узгодили такий порядок розрахунків 20% від заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до 26 числа місяця, що передує розрахунковому. Остаточний розрахунок за минулий розрахунковий період здійснюється споживачем протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку. Споживач самостійно розраховує суму планового платежу шляхом множення чинного у розрахунковому періоді рівня тарифу на обсяг електричної енергії, заявлений на поточний розрахунковий період та на відсоток планового платежу А в п.9 додатку №2 та п.4.2.1.Договору сторони передбачили відповідальність споживача за несвоєчасне проведення платежів.
За ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Отже, доказів визнання недійсними цих пунктів договору в судовому порядку сторони суду не надали.
Доказів звернення до позивача з пропозицією внести зміни до цих положень договору, відповідач суду не надав.
За даних обставин, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими.
Відповідач у відзиві просив суд зменшити розмір нені на 50%.
В обґрунтування вказаного відповідач посилається на те, що заборгованість за зобов’язаннями щодо оплати поставленої активної електроенергії відповідачем погашена в повному обсязі, кількість днів прострочення є незначною.
Розглянувши заявлене відповідачем клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій, суд дійшов висновку, що останнє є належним чином обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню за наступного мотивування.
Відповідно до ст. 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки (до якої віднесено штраф і пеню) встановлюється договором або актом цивільного законодавства і може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Стаття 233 Господарського кодексу України також встановлює, що у разі, якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Як свідчать матеріали справи, Комунальне медичне підприємство "Лікарня Придніпровська" є державною установою, яка фінансується з місцевого бюджету.
Пунктом 1 ст. 233 ГК України визначено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Як свідчать матеріли справи, відповідачем оплата за послуги з постачання теплової енергії в гарячій воді здійснюється постійно по мірі надходження коштів з місцевого бюджету, кількість днів прострочення є незначною. Також суд бере до уваги враховуючи соціальну значущість діяльність відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 2 ст. 233 ГК України, суд прийшов до висновку про наявність виключних обставин, які дають підстави для зменшення розміру пені до 30%, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню частково у розмірі 48454,47 грн за несвоєчасну оплату електричної енергії та 45336,69 грн. за несвоєчасну передоплату активної електроенергії
Згідно з ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232, 233, 237,238,240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради ( пров. Г.Бреста, 35А, м. Кременчук, Кременчуцький район, Полтавська область, 39602, код ЄДРПОУ 03361655) на користь Публічного акціонерного підприємства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, буд.5, м. Полтава, 36022, р/р №26003572077001, АТ "ТАСКОМБАНК", МФО 339500, код ЄДРПОУ 25717118) пеню в розмірі 48454,47 грн. та 45336,69 грн (за несвоєчасну оплату та передоплату активної електроенергії), 22385,44 грн інфляційних нарахувань, 6551,62 грн. 3% річних та 2425,81 грн. судових витрат
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. В іншій частині позову – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256, 257 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 21.12.2018р.
Суддя Н.Г. Гетя
- Номер:
- Опис: Стягнення грошових коштів
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/736/18
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Гетя Н.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.06.2018
- Дата етапу: 13.12.2018
- Номер:
- Опис: продовження процесуальних строків
- Тип справи: Відновлення чи продовження процесуальних строків (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 917/736/18
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Гетя Н.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.08.2018
- Дата етапу: 23.08.2018