У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 року справа №2а-1098/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Семененка Я.В.
суддів - Дадим Ю.М., Божко Л.А.
при секретарі судового засідання – Мациборко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 вересня 2009 року у справі № 2а-1098/09 за позовом ОСОБА_1 до прокурора Амур-Нижньодніпровського району м.Дніпропетровська про відшкодування шкоди,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила публічно вибачитись прокурора Амур-Нижньодніпровського району м.Дніпропетровська за його незаконні дії та відшкодувати завдану моральну шкоду. Заявлені вимоги обґрунтовані посиланням на Закон України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянином незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду», Закон України «Про охорону дитинства».
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 вересня 2009 року позов повернуто позивачу з тих підстав, що він не підсудний цьому суду.
Не погодившись із вказаною ухвалою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу про повернення позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи питання щодо повернення позову, з підстав передбачених п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст..18 КАС України позов не підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає помилковими з наступних підстав.
В апеляційній скарзі позивач зазначав, що суд першої інстанції, при вирішенні питання щодо прийняття позову до розгляду, безпідставно керувався нормами Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позов про відшкодування шкоди заявлено в порядку цивільного судочинства.
Як вбачається з заявленого позову, в ньому порушено питання щодо відшкодування шкоди, завданої, на думку позивача, неправомірними діями прокурора. Як на правове обґрунтування заявлених вимог, позивач посилався на вимоги Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянином незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду». Будь-яких посилань на те, що позивач звернувся до суду з вимогами в порядку адміністративного судочинства, заявлений позов не містить.
Справи про відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу дізнання, досудового слідства розглядаються в порядку цивільного судочинства, про це, зокрема, свідчать вимоги ч.4 ст.110 ЦПК України.
Отже, повертаючи позов суд першої інстанції не встановив в якому порядку (процесуальному) його пред’явлено та відповідно, якими процесуальними нормами слід керуватися при вирішенні питання щодо прийняття позову.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, ухвалу суду від 29.09.2009р. скасувати та направити матеріали за позовом ОСОБА_1 для вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у справі на новий розгляд до того ж суду.
На підставі викладеного, керуючись п.6 ч.1 ст.199, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити.
Ухвалу Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 29 вересня 2009 року скасувати та направити матеріали за позовом ОСОБА_1 для вирішення питання щодо можливості відкриття провадження у справі на новий розгляд до того ж суду .
Ухвала апеляційного суду оскарженню не підлягає, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.
(Повний текст ухвали виготовлено 28.01.2010р.)
Головуючий Я.В. Семененко
Судді: Ю.М. Дадим
Л.А. Божко