Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #76092334


УХВАЛА


22 грудня 2018 р.Справа № 520/9113/18


Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лях О.П., суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М. , перевіривши матеріали апеляційної скарги Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2018р. (повний текст рішенння складено 05.12.2018 року) по справі № 520/9113/18

за позовом ОСОБА_1

до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа Управління державної казначейської служби України в Київському районі м. Харкова

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,


ВСТАНОВИВ:


Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2018р. задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа Управління державної казначейської служби України в Київському районі м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

На зазначене рішення суду Київським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова подано апеляційну скаргу, до якої долучено клопотання про звільнення сплати судового збору у зв'язку із відсутністю коштів для сплати судового збору.

Колегія суддів, розглянувши зазначене клопотання про звільнення сплати судового збору, вважає, що таке клопотання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.

З наведеного випливає, що звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.

Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 Кодексу адміністративного судочинства України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі

Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

При цьому, слід враховувати, що наведені положення кореспондуються із приписами ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя.

В той же час, обмежене або несвоєчасне фінансування бюджетної установи, суб'єкта владних повноважень, не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Отже, незабезпечення державою достатнього та своєчасного фінансування органу державної влади, що діє в її інтересах, не може бути визнано достатньою підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст. 133, 143, 169, 298, 321, 325, 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


У Х В А Л И В:


У задоволенні клопотання Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про звільнення сплати судового збору - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.


Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях

Судді(підпис) (підпис)М.І. Старосуд М.М. Яковенко




  • Номер: 11800/18
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 520/9113/18
  • Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Лях О.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без руху
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.12.2018
  • Дата етапу: 22.12.2018
  • Номер: 619/19
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 520/9113/18
  • Суд: Другий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Лях О.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.01.2019
  • Дата етапу: 01.02.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація