Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #76228991


Справа № 135/1534/18

Провадження № 2-о/135/51/18


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.2018 року м. Ладижин

Ладижинський міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Патраманського І.О.,

за участю секретаря Масняк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, у місті Ладижин Вінницької області, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа: Ладижинська міська рада Вінницької області, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з цією заявою, на обгрунтування якої повідомила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її дід - ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина на належну йому на праві власності частку в нерухомому майні у вигляді 1/3 частини квартири АДРЕСА_1. Спадщину після його смерті прийняла її баба та дружина померлого - ОСОБА_3, оскільки на день смерті проживала з ним за однією адресою. ОСОБА_3 за життя залишила заповіт, відповідно до якого заповідала все своє майно їй - ОСОБА_1 Спадщину після смерті баби вона прийняла шляхом подачі заяви нотаріусу, проте, оформити спадщину не може через втрату свідоцтва про народження матері ОСОБА_4, яка загинула внаслідок пожежі у 1991 році в Якутії, під час якої згоріли і документи, що підтверджують її народження, через що вона не може підтвердити родинні зв'язки з матір'ю.

У зв'язку з чим просила встановити факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року є її бабою.

Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву, у якій заявлені вимоги підтримала повністю, заяву просила задовольнити, а справу розглянути за її відсутності.

Представник заінтересованої особи: Ладижинської міської ради Вінницької області в судове засідання не з'явився, попередньо подавши до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника ради та зазначивши про те, що у розгляді справи покладаються на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази та надавши їм належну правову оцінку, суд вважає, що заява про встановлення факту родинних відносин обґрунтована та підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Дані правовідносини регулюються ЦК України.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи, зокрема про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно п. 7 роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

У п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 є бабою ОСОБА_1

Дані факти підтверджуються сукупністю доказів, що не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості.

Із витягу з реєстру права власності на нерухоме майно № 20904729, виданого КП «Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» видно, що ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_2 були власниками квартири АДРЕСА_1 у рівних частках.

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану ладижинського міського управління юстиції у Вінницькій області видно, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, про що складено актовий запис № 15.

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого Ладижинським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Територіального управління юстиції у Вінницькій області, видно, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, про що складено актовий запис № 25.

Із заповіту, посвідченого 12.04.2016 року приватним нотаріусом Тростянецького районного нотаріального округу Вінницької області, зареєстровано в реєстрі за №339, видно, що ОСОБА_3 заповідала ОСОБА_1 все своє майно, що буде належати їй на день смерті.

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 видно, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 року, про що складено актовий запис №36.

Із свідоцтва про народження виданого 11.03.1986 року видно, що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, батьками якої записані ОСОБА_7 та ОСОБА_4, про що зроблено відповідний актовий запис № 1072.

Із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4, виданого 25.04.2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби по місту Ладижину Тростянецького міськрайонного управління юстиції у Вінницькій області видно, що ОСОБА_8 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб 25.042014 року, про що складено актовий запис№ 43.

Із письмових пояснень ОСОБА_9, ОСОБА_8 видно, що ОСОБА_1. (дошлюбне прізвище якої - ОСОБА_6) є внукою ОСОБА_3 мати ОСОБА_1 загинула під час пожежі в 1991 році, разом із матір'ю згоріли документи, що підтверджують їх родинні відносини. Дід ОСОБА_1 - ОСОБА_2 помер в 2011 році, а баба- ОСОБА_3. в 2018 році.

Ці докази суд приймає до уваги, оскільки вони зібрані із дотриманням вимог законів, не суперечать один одному та ніким не оскаржуються.

Таким чином, судом встановлено факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 є внукою ОСОБА_3

Встановлення факту родинних відносин необхідно заявниці для оформлення спадщини, як спадкоємці за заповітом. Встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.


На підставі ст. ст. 89, 95, 258, 259, 263-265, 305-308, 315, 354, 355 ЦПК України, керуючись ч. 2 ст. 1265 ЦК України, п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд-


ВИРІШИВ:


Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року є рідною бабою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу XIII «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України (в редакції закону №2147-VIII від 3 жовтня 2017 року) апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено «17» грудня 2018року.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація