Судове рішення #7628398

                                                                                                           Справа  № 2-384

                                                                                         2009р.

Р І Ш Е Н Н Я  

І м е н е м    У к р а ї н и              

17 грудня 2009 року                                                                    м.Болехів

Болехівський  міський суд Івано-Франківської області в складі:  

    головуючого – судді  Головенко О.С.

          секретаря судового засідання  Латик В.Є.

за участю  позивача    ОСОБА_1

розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду справу за позовом  ОСОБА_1 до Тисівської сільської ради  про визнання права власності на спадкове майно ,-  

В С Т А Н О В И В :

 ОСОБА_1, звернувшись до суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно після  смерті чоловіка  ОСОБА_2  на обгрунтування своїх вимог покликалася на те, що  за час перебування в шлюбі із чоловіком вони збудували житловий будинок в с.Тисів  по вул.. Грушевського,58.

27 серпня 2002року чоловік помер і вона, як спадкоємець за законом, продовжуючи проживаючи в будинку , прийняла спадщину. І коли звернулася в нотаріальну контору для оформлення спадщини, то їй було відмовлено в зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу на майно спадкодавця- житловий будинок, який вони збудували за час шлюбу.  

В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги з підстав, викладених в позовній заяві .  

Додатково вказала, що інших спадкоємців, які б претендували на це майно немає, із заявою про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори вона не зверталася.

 Представник відповідача позовні вимоги визнав та не заперечував щодо їх задоволення, про що надав суду письмову заяву, в якій просила слухати справу без  їх участі .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

 Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до ч.3 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 цього ж Кодексу.

Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

  Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається  іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

   В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі з жовтня 1958року.  

На підставі рішення загальних зборів колгоспу «Дружба» від 25 лютого 1965року та виконавчого комітету  Тисівської сільської ради від 10 березня 1965 року ОСОБА_2  виділено земельну ділянку, площею 600кв.м.  під будівництво  житлового будинку в с. Тисів та надано дозвіл  на початок будівництва,  складено відповідний проект забудови та винесено в натуру межі земельної ділянки і розбивки будівель , що підтверджується матеріалами справи.

27 серпня  2002року  ОСОБА_2 помер.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 Як вбачається з довідки Тисівської сільської ради від 20.11.2009року вказаний будинок був зареєстрований  згідно із записів по господарської книги за ОСОБА_2

Актом державної технічної комісії про готовність закінченого будівництва до експлуатації стверджується, що житловий будинок в с.Тисів по вул. Грушевського,81  , збудований  ОСОБА_2  готовий до введення в експлуатацію (а.с.14).

Відповідно до роз’яснень, викладених в п.9 постанови  Пленуму Верховного Суду України від 04.10.91р. №7  «Про практику  застосування судами законодавства,  що регулює  право приватної власності громадян на жилий будинок», право власності на жилий будинок, збудований  громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

 Зважаючи на те, що житловий будинок, розташований на вказаній адресі, побудований на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, зареєстрований в сільській раді за  ОСОБА_2 , то він і був власником цього житлового будинку.

 Як зазначено в ст. 1216 ЦК  України спадкування є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи , яка померла (спадкодавця) до іншої особи (спадкоємця).

Згідно з положеннями частин 1,2 ст.  1220, ч.1 ст.1222, ч.3 ст.1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи.  Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття cпадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Частинами 1,3 ст. 1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини  вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї.  Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст.1270 ЦК строк.

Поясненнями позивачки   і довідкою  Тисівської сільської ради стверджується,  що на час смерті  свого чоловіка ОСОБА_2 позивачка проживала разом з ним, продовжуючи і надалі проживати у вказаному будинку, будучи спадкоємцем за законом, прийняла спадщину і у встановлений законом шестимісячний термін  не  подала заяву до нотаріальної контори  про відмову від неї.  

Суд враховує те, що ? частини спірного будинковолодіння належить позивачці  як майно, що набуте під час шлюбу на підставі ст. 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України (в редакції 1969р.) ,  а  інша  половина будинку  належить їй, як спадкоємцю після смерті чоловіка .

Отже, позивачка вважається такою, що прийняла спадщину у вигляді ?  частини будинковолодіння  після смерті  і вона належить їй з часу її відкриття.

Тому з огляду на те, що  ОСОБА_2 на час своєї смерті був власником половини жилого будинку  з господарськими будівлями,   то його право на дане майно  перейшло у порядку спадкування до позивача.

Спадкове майно складається із  житлового будинку, літньої кухні «А», літньої кухні «В», стодоли «Г», стайні «Д», вбиральні «Е», криниці, воріт, стодоли, стайні, вбиральні,  криниці, воріт, огорожі, і згідно технічного паспорту  його вартість становить 45089грн.  (а.с.7-9).  

   На підставі наведеного, ст. ст. ст. 1268,1273, ст. 386 ЦК України, керуючись ст.ст.  214,215, 224-226  ЦПК України,суд,-

Р І Ш И В:

    Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 прраво власності на будинковолодіння, що знаходиться в с. Тисів Болехівської міської ради по вулиці  Грушевського,81 Івано-Франківської області.

 Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.  У разі подачі заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не подана в строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Болехівський міський суд.

   

Суддя                         Головенко О.С.

                       

                                 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація