копія
Справа № 2-а-48/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.01.2010 р. смт. Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області в особі:
головуючого судді Конепуда В.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом В»ячало ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі (далі – УПФ у Воловецькому районі) про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни,
У С Т А Н О В И В :
В»ячало М.І. звернулася в суд із вказаним позовом посилаючись на порушення відповідачем норм Конституції України, положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни», просила поновити пропущений строк для звернення до суду та зобов’язати УПФ у Воловецькому районі нарахувати недоплачену щомісячну соціальну допомогу як дитині війни за 2006, 2007, 2008 роки в сумі 4471 грн. 20 коп. і розглянути справу без її участі.
Відповідач у запереченні на позовну заяву просив у позові відмовити в зв’язку з тим, що видатки на дітей війни в Державному бюджеті України за ці роки не були передбачені, і крім того відповідач пропустила строк звернення до суду. Просив розглянути справу без участі представника відповідача.
Оскільки сторони заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ч.3 ст.122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 вищеназваного закону фінансове забезпечення державних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і доплату до пенсії здійснює Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі Закарпатської області, яке є відповідачем за цим позовом.
В»ячало М.І. є дитиною війни, що підтверджується тимчасовою довідкою та має право на пільги встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Дію ст. 6 вказаного закону було зупинено на 2006 р. згідно з Законом України від 20.12.2005 р. № 3235-IV «Про Державний бюджет України на 2006 рік», а Законом України « Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 19.01.2006 р. № 3367-IV, установлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Протягом 2006 року Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів щодо запровадження підвищення до пенсій згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не приймалося і положення цього закону реалізовані не були.
Статтею 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V, передбачено, що підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Положення статті 11 втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007, тобто було поновлено соціальні пільги і гарантії дітям війни.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107-VI статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Зміни, внесені вищенаведеним законом, втратили чинність через визнання їх неконституційними за Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. в справі № 10-рп/2008.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. в справі Кечко проти України (Заява N 63134/00) суд зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, суд визнав, що позивачка має право на підвищення до пенсії, що встановлені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період чинності цього закону, зокрема, з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки право на отримання підвищення до пенсії у 2006 р. не було визначено чинним законодавством, в цій частині позов задоволенню не підлягає.
При нарахуванні зазначеного підвищення береться за основу мінімальна пенсії за віком у відповідності з абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Строк для зверненню до суду підлягає поновленню, оскільки пропущений з поважних причин, через зупинення чинності ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2007-2008 роках, що було визнано неконституційним.
Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб’єкта владних повноважень, покладені на нього законом, а здійснення перерахунку пенсій є компетенцією органів Пенсійного фонду України, суд визнав за необхідне зобов’язати Управління Пенсійного фонду у Воловецькому районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачці за вищезазначений період.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 122, 158, 159, 160, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. в справі Кечко проти України (Заява N 63134/00), суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов В»ячало ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни, задовольнити частково.
Поновити В»ячало М.І. строк для звернення до суду.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Воловецькому Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії В»ячало ОСОБА_1 та виплатити їй пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як дитині війни в розмір 30% мінімальної пенсії за віком, яка обчислюється відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. з врахуванням виплачених сум.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі вправі подати заяву про апеляційне оскарження рішення протягом десяти днів з дня отримання постанови. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Львівському апеляційному адміністративному суду через Воловецький районний суд.
СУДДЯ: підпис ОСОБА_2
Згідно з оригіналом.
Головуючий суддя: Конепуд В.І.
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-48/2010
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Конепуд Василь Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2015
- Дата етапу: 23.09.2015
- Номер: 2-а-48/2010
- Опис: про включення до списку виборців
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-48/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Конепуд Василь Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.01.2010
- Дата етапу: 17.01.2010