ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2010 р. №2-а-10141/09/2270/9
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі:
судді Фелонюк Д.Л.
при секретарі судового засідання Буяновській М.С.
за участю представника позивача: Костюк О.О. - за довіреністю від 19.01.2010р. №61
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 м.Старокостянтинів про стягнення 805,64 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 805,64 грн., виплачених як допомога по безробіттю на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Повноважний представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.
Відповідач в судове засідання не з'явився, ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками направлені за адресою, за якою зареєстрований відповідач (згідно реєстру поштових відправлень).
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
12.12.2008 року ОСОБА_2 зареєстрована в Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості, їй було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю на підставі п.п.1, 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
За період з 19.12.2008р. по 03.04.2009р. ОСОБА_2 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 805,64 грн. (дані про виконані платежі).
Згідно Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 року №357, здійснено розслідування страхового випадку стосовно ОСОБА_2, за наслідками якого встановлено, що відповідач на момент звернення до центру зайнятості була зайнятою особою (зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності).
01.10.2009 року Старокостянтинівським міськрайонним центром зайнятості була надіслана претензія від 18.09.2009р. №24-02/1432 до ОСОБА_2 з вимогою сплатити 805,64 грн. виплаченої допомоги по безробіттю в 15-денний термін з дня отримання претензії.
Відповідачем в добровільному порядку заборгованість не погашено, що стало підставою для звернення позивача з позовом до суду про примусове її стягнення.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до Закону України “Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 14.01.98р. та п.1 ст.1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 11.01.01р., загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – це система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від них обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно ст.2 Закону України „Про зайнятість населення” безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ст.7 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” одним із видів забезпечення є: допомога по безробіттю.
У відповідності до статті 22 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Право на допомогу по безробіттю зберігається у разі настання перерви страхового стажу з поважних причин, якщо особа протягом місяця після закінчення цієї перерви зареєструвалась в установленому порядку в державній службі зайнятості як безробітна. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів. П.1 ст.23 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” визначає, що з астрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків.
У відповідності до ст.36 “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” з астраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
17.11.2008 року державним реєстратором виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області внесено запис до Єдиного державного реєстру №26770050002000644 про рішення фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 щодо припинення нею підприємницької діяльності (довідка державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1).
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців, регулює Закон України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
Відповідно до частини 3 ст.46 Закону фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Згідно з частиною першою зазначеної вище статті державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця проводиться у разі: прийняття фізичною особою – підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності. Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням визначено статтею 47 Закону.
Відповідно до ч.15 ст.47 за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною 13 цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем.
02.04.2009 року державним реєстратором виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області внесено запис до Єдиного державного реєстру НОМЕР_2 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням.
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_2 перебуваючи на обліку у Старокостянтинівському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна, безпідставно отримала допомогу по безробіттю за період з 19.12.2008р. по 03.04.2009 року в сумі 805,64 грн., оскільки була зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою державного реєстратора виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1.
За таких обставин, дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 104, 105, 158-163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 м.Старокостянтинів про стягнення 805,64 грн. задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Старокостянтинівського міськрайонного центру зайнятості (м.Старокостянтинів, вул.М.Красовського 4, р/р 37177300901007, банк – ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, одержувач Старокостянтинівський МРЦЗ, код ЄДРПОУ 22986839) 805,64 грн. (вісімсот п’ять гривень 64 коп.).
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Фелонюк Д.Л.