Судове рішення #7641527

Справа №2-а-121/09  

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2009 рік                                             Великомихайлівський районний  суд                                                                            Одеської області

 у складі: головуючого судді:  Ткачук О.Л.

 при секретарі: Гончарук О.М.

  за участю: позивача  - ОСОБА_1,

  представника відповідача – ОСОБА_2,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. ОСОБА_3 області  адміністративну  справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Та просила стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку за період з жовтня 2006 року по 1 травня 2009 року включно в розмірі 11465,27грн. Також просила зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області призначити позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з дня винесення рішення у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років – 557грн., з наступним підвищенням виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.

     У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити.

    Представник Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області в судовому засіданні позов не визнала посилаючись на раніше надані заперечення.

 Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачка являється матір’ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ЖД №056465, виданим 10.08.2006 року виконкомом Великоплосківської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області.

У зв’язку з народженням дитини позивачка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст.ст.13, 14, 15 Закону України «про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має незастрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Що стосується вимоги позивача про стягнення недоплаченої допомоги за 2006 рік, вона не підлягає задоволенню з наступних підстав. П. 3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Згідно зазначеному положенню Прикінцевих положень після набрання чинності  вказаного Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» законами України  про державний бюджет на відповідні роки регулювалися вказані виплати, положення яких з цього приводу включно до 2006 року неконституційними не визнавалися.

Порядок та розміри, встановлені зазначеними раніше прийнятими Законами України про державні бюджети на попередні роки, були дійсними на період дії цих Законів України про державний бюджет, тобто протягом бюджетного року. Тому підстав для перерахунку розміру допомоги за 2006 рік суд не вбачає.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 01 квітня -463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Пунктом п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного суду України від № 6-рп/2007 від 09.07.2007 у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в тому числі п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. З розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Проте, позивачці виплата допомоги протягом 2007 року здійснювалась у відповідності до ст.56 Закону України №489 яка визначала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тому суд погоджується з аргументами позивачки, що після набрання чинності рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області  повинно було виплачувати їй допомогу виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років та існує заборгованість у розмірі суми різниці між отриманою та прожитковим мінімумом для дітей віком до 6 років.  

Щодо виплати допомоги після 01.01.2008 року, то суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як п. 23 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», 01.01.2008 року набрали чинності зміни до ст.15 Закону України №2811 від 21.11.1992р. відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

З урахуванням викладеного суд не погоджується з аргументами позивачки, що в 2008 році їй повинні були сплачувати допомогу на дитину у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, замість 130грн. на дитину які вона отримала, так як вказані норми Закону №2811 не скасовувались та не конституційними не визнавались.

Також суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в частині виплат у 2009 році, оскільки згідно статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми"), а саме, у розмірі, що дорівнює різницю між 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень, є правомірними, оскільки суми нараховувались відповідачем у частині 2009 року правомірно та відповідно до законодавства, яке передбачає ці виплати.

Крім того, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплачувати зазначену допомогу у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням з урахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, також не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчинити певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.

На підставі викладеного, суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті З Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до пункту 57 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751, у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір допомоги по вагітності і пологах, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та допомоги на дітей одиноким матерям перераховуються без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум.

За пунктом 55 вказаного Порядку призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.

Вказаним Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року N 1751 не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Жодним з перелічених нормативних актів не встановлені обмеження щодо звернення за виплатою передбаченого відповідним законодавством розміру допомоги та оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в виплаті допомоги в належному розмірі.

З огляду на вищезазначене суд вважає за необхідним задовольнити вимоги позивача, саме шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області  виконати перерахунок та доплатити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку: у розмірі суми різниці між сумою виплаченої допомоги та прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007 рік, для захисту прав, свобод і інтересів позивача.  

        Керуючись ст.ст.46,92,152 Конституції України, ст.257 ЦК України, ст.ст.1,3,5,14,15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст.ст.56,71,62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, ст.ст. 99, 100, 122, 138, 158-163, 167 КАС України, суд  -

П О С Т А Н О В И В :

       Адміністративний позов ОСОБА_1   до Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період  2007-2009 років – задовольнити частково.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області  виконати перерахунок та доплатити ОСОБА_1  допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку: у розмірі суми різниці між сумою виплаченої допомоги та прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007 рік.  

В інший частині позовних вимог ОСОБА_1   -  відмовити.  

          Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня проголошення рішення шляхом подачі через Великомихайлівський районний суд Одеської області заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ч.3 ст.160 КАС України – з дня складання в повному обсязі,   і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                                       О.Л.Ткачук

   

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація