- позивач: Журавльова Ганна Володимирівна
- відповідач: Комунальне піприємство " Компанія "Вода Донбасу "
- Представник відповідача: Степовенко Марина Анатоліївна
- Представник відповідача: Красна Тетяна Олександрівна
- відповідач: Комунальне підриємство "Компанія "Вода Донбасу"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер 229/3363/18 Номер провадження 22-ц/804/234/19
Категорія 57
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2019 року м. Бахмут
Донецький апеляційний суд у складі:
Головуючого судді Будулуци М.С.,
суддів: Агєєва О.В., Санікової О.С.,
за участю секретаря судового засідання Самойленко Г.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на рішення Дружківського міського суду Донецької області від 01 листопада 2018 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про захист прав споживачів (справа № 229/3363/18, рішення ухвалене у м. Дружківка Донецької області, головуючий суддя Лебеженко В.О., повне судове рішення складено 05 листопада 2018 року),-
В С Т А Н О В И В:
В позовній заяві від 31 липня 2018 року ОСОБА_1 посилалась на те, що вона є споживачем послуг у сфері водопостачання та водовідведення. В квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та належить їй на праві власності, встановлено квартирний засіб обліку холодної води.
29 березня 2012 року даний лічильник пройшов періодичну повірку та був прийнятий в експлуатацію.
16 листопада 2017 року ОСОБА_1 за власні кошти здійснила повірку цього лічильника та 21 листопада 2017 року він був прийнятий в експлуатацію.
У грудні 2017 року позивач звернулася до абонентського відділу Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» з метою звірки показань та дізналася, що за її особовим рахунком № 200429 наявний борг, який станом на 01 грудня 2017 складає 519,99 грн. та виник внаслідок закінчення міжповірочного інтервалу засобу обліку холодної води, встановленого в її квартирі. Нарахування оплати за послуги з водопостачання їй проведено за затвердженими нормами споживання.
19 грудня 2017 року позивач звернулася до директора Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» з заявою, в якій просила провести перерахунок за її особовим рахунком на підставі того, що дії відповідача щодо нарахування заборгованості за водопостачання суперечать ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Однак, відповідач у письмовій відповіді вказав, що саме споживач несе відповідальність за своєчасність чергової повірки та зобов'язаний організувати роботу по демонтажу, повірці та монтажу повіреного приладу обліку води. Проте, згідно з ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Відповідач є виконавцем послуг по водопостачанню і водовідведенню. Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам: а саме витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води.
Відповідно до додатку № 1 до постанови НКРЕКП від 26 листопада 2015 року № 2689 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Компанія «Вода Донбасу» в п. 3 враховані витрати на збут, у тому числі й на інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.
Згідно з п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
ОСОБА_1 вважала, що відповідач незаконно здійснив нарахування заборгованості на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по її особовому рахунку № 200429 за період з вересня 2016 року по грудень 2017 року.
Позивач просила суд визнати незаконними дії комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком № 200429 з вересня 2016 року по грудень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання; визнати незаконною бездіяльність Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки та непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу, лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 514315, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 200429 з вересня 2016 року по грудень 2017 року, враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води; стягнути з відповідача кошти, як безпідставно набуте майно, сплачені за проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки в сумі 127,11 грн.
Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 01 листопада 2018 року позов ОСОБА_1 до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про захист прав споживачів задоволено частково.
Визнано незаконними дії Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком № 200429, відкритому на ім'я ОСОБА_1, з 01 вересня 2016 року по грудень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання.
Визнано незаконною бездіяльність Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки та не проведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 514315, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язано Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 200429, відкритому на ім'я ОСОБА_1:
- за період з 01 вересня по 21 листопада 2017 року згідно із середньомісячними показаннями засобу квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.
Стягнуто з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті розпломбування, повірку та опломбування засобу квартирного обліку холодної води у сумі 127 грн. 11 коп.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Із вказаним рішенням суду не погодилось Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (далі - К П «Компанія «Вода Донбасу») та подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції в частині:
- визнання незаконними дій щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком № 200429, відкритому на ім'я ОСОБА_1, з 01 вересня 2016 року по грудень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання;
- визнання незаконною бездіяльність КП «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки та непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 514315, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язання Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 200429, відкритому на ім'я ОСОБА_1, за період з 01 вересня по 21 листопада 2017 року згідно із середньомісячними показаннями засобу квартирного обліку холодної води за попередні три місяці;
- стягнення з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті розпломбування, повірку та опломбування засобу квартирного обліку холодної води у сумі 127 грн. 11 коп.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що дії КП «Компанія «Вода Донбасу» стосовно нарахування позивачу послуг за водопостачання та водовідведення за її особовим рахунком за період з вересня 2016 року по 21 листопада 2017 року за затвердженими нормами споживання є правомірними, оскільки строк повірки приладу обліку, який знаходився у власності споживача, сплинув у вересні 2016 року. Відповідно до п. 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води плата за надання послуг справляється згідно з установленими нормами споживання.
На думку апелянта, при вирішенні справи суд помилково посилався на п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), затвердженого постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303 про те, що до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води. Правовідносини у сторін виникли за період з 01 вересня 2016 року, коли вказана постанова ще не діяла. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Компанія «Вода Донбасу» від 01 червня 2011 року № 869, в ніші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. не входили витрати на проведення робіт з періодичної повірки, пломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж).
Безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку холодного водопостачання жодного разу не входили до структури тарифів.
Відзив на апеляційну скаргу позивач ОСОБА_1 не надала.
В судовому засіданні апеляційного суду представник КП «Компанія «Вода Донбасу» - ОСОБА_2 підтримала доводи апеляційної скарги, просила скаргу задовольнити, рішення суду скасувати в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Позивач ОСОБА_1 в засідання апеляційного суду не з'явилася, але про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судовою повісткою (а.с. 116).
Апеляційний суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача, оскільки, відповідно до частини 2 ст. 372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
За приписами ч.ч. 1 - 4 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі, і не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права.
Відповідно до статті 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку» від 24 жовтня 2008 року № 12, у разі, якщо апеляційна скарга подана на рішення щодо частини вирішених вимог, суд апеляційної інстанції відповідно до принципу диспозитивності не має права робити висновків щодо неоскарженої частини ні в мотивувальній, ні в резолютивній частині судового рішення, а в описовій частині повинен зазначити, в якій частині вимог судове рішення не оскаржується.
Рішення суду відповідачем оскаржується в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1, а в частини відмови в задоволенні її позовних вимог, судове рішення сторонами не оскаржується. А тому, рішення суду щодо часткової відмови в задоволенні позовних вимог апеляційним судом не переглядається.
Згідно із ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам оскаржуване судове рішення відповідає.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1, що мешкає в квартирі АДРЕСА_2, є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення, які надає Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». Згідно з актом прийому в експлуатацію засобу обліку холодної води від 03 квітня 2012 року, в квартирі введений в експлуатацію вузол обліку холодної води - лічильник № 514315. Строк наступної повірки лічильника - березень 2015 року (а.с. 7).
16 листопада 2017 року ОСОБА_1 за власний кошт здійснила повірку лічильника, що встановлений в її квартирі (а.с. 9).
З 01 вересня 2016 року по 21 листопада 2017 року оплата послуг з водопостачання та водовідведення позивачці нараховано за встановленими нормами споживання (а.с. 12-15).
15 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до директора Дружківського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», в якій вона повідомила, що згідно з вимогами Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», періодична повірка засобів обліку води покладена на суб'єктів господарювання, а тому просила зробити перерахунок оплати за водопостачання, враховуючи фактичні показання лічильника (а.с.16).
У письмовій відповіді в.о. директора Дружківського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 26 грудня 2017 року за вих. № ж-231 їй було відмовлено в проведенні перерахунку, мотивуючи тим, що за проведення повірки споживач має провадити оплату (а.с.17).
Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд посилався на те, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05 червня 2014 року № 1314-VII законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивача є комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». Цей факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.
Саме комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню.
Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме:
витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води
Суд дійшов висновку, що посилання відповідача в запереченнях на позов відносно того, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП Компанія «Вода Донбасу» від 26 листопада 2015 року № 2869. Відповідно до додатку № 1 вказаної постанови НКРЕКП, визначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в підпункті 3.4 пункту 3 перелічено «інші витрати» на суму 8 491,367 тис. грн. на рік , які включені у «витрати на збут» (а.с.46).
Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року (далі - Правила), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Відповідно до п. 10 Правил, плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
У пункті 15 Правил також зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
Суд також зазначив, що відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобу обліку води в квартирі позивача, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у квартирі.
Суд дійшов висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в квартирі позивачки, а відповідач незаконно здійснив нарахування позивачці оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 200429 за період з 01 вересня 2016 року по 21 листопада 2017 року за нормами споживання.
Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання незаконними дій комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком № 200429 з вересня 2016 року по грудень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання, визнання незаконною бездіяльності комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки та непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу, лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 514315, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.
Щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 200429 з вересня 2016 року по грудень 2017 року, враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води, то суд зазначив, що згідно з пунктом 15 Правил зазначено, що періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
З загальної карточки особового рахунку № 200429, відкритого на ім'я ОСОБА_1, суд встановив, що лічильник обліку холодної води № 514315 в квартирі позивача був знятий 01 вересня 2016 року, а встановлений 21 листопада 2017 року (а.с. 12).
Таким чином, суд дійшов висновку, що нарахування позивачці оплати за користування послугами з водопостачання та водовідведення повинно здійснюватися за період з 01 вересня 2016 року по 21 листопада 2017 року згідно із середньомісячними показаннями засобу квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача коштів, сплачених за проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки у сумі 127,11 грн., суд встановив, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх обов'язків щодо періодичної повірки лічильника, встановленого в квартирі позивачки, остання здійснила його повірку за власні кошти, що підтверджується свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № 10219 від 16 листопада 2017 року державного підприємства «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», актом прийняття в експлуатацію засобу обліку холодної води від 21 листопада 2017 року та квитанцією про оплату за розпломбування, повірку та опломбування засобу квартирного обліку холодної води в сумі 127,11 грн. (а.с.6, 9, 26).
Суд дійшов висновку, що ці кошти підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в зазначеній сумі.
Вказані висновки суду відповідають встановленим обставинам справи.
Як вбачається з матеріалів справи, суд правильно встановив правовідносини, які виникли між сторонами, дав їм належну оцінку і обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги КП «Компанія «Вода Донбасу» стосовно безпідставного задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в обсязі, визнаному судом першої інстанції, апеляційний суд відхиляє, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05 червня 2014 року № 1314-VII законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Частиною четвертою статті 17 зазначеного Закону передбачено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 1 червня 2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» затверджено Порядок формування тарифів на послуги з централізованого опалення холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) (далі - Порядок).
Відповідно до положень пункту 16 цього Порядку, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води (в редакції постанови КМ України від 01.01.2016 р., 12.04.2017 р., 27.09.2017 р., 11.10.2017 р. та 15.11.2017 р.). Надалі, в абзаці 7 пункту 16 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 532 (в редакції постанови КМ України від 01.01.2016 р., 12.04.2017 р.,27.09.2017 р., 11.10.2017 р. та 15.11.2017 р.) до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані із збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення планових періодичних повірок, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку холодної води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, розпломбування та опломбування, а також витрати на формування обмінного фонду квартирних засобів обліку холодної води.
Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та чинним на момент виникнення спірних правовідносин Порядком формування тарифів на послуги з централізованого опалення холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) встановлено процедуру здійснення повірки засобів вимірювальної техніки та відшкодування витрат, понесених у зв'язку з її здійсненням.
Судом першої інстанції встановлено, що КП «Компанія «Вода Донбасу» є виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення.
Діючим законодавством саме на виконавця послуг покладено обов'язок здійснення повірки засобів вимірювальної техніки та відшкодування витрат, понесених у зв'язку з її здійсненням.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповіркові інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до ч. 3 статті 17 зазначеного Закону, суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Частиною четвертою статті 17 вказаного Закону встановлено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з пунктом 24 цього Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, розмір плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води та теплової енергії, у тому числі його демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, визначається згідно з кошторисом, затверджується (погоджується) органами місцевого самоврядування і розподіляється за місяцями міжповірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води та теплової енергії.
Всупереч тверджень апелянта, абзацом 7 пункту 3.4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)» від 10 березня 2016 року № 303 (в редакції постанови, що діяла з 06.05.2016 року до 28.11.2017 року, тобто у спірний період) передбачено, що до складу витрат на збут з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення робіт з періодичної повірки,обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Пунктами 9, 30, 32 цих Правил передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов'язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Статтями 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року та пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення передбачено договірне регулювання відносин у сфері житлово-комунальних послуг та визначено, що послуги, які надаються споживачеві згідно із договором, оформлюються на основі типового договору про надання таких послуг, перелік яких та тарифи (ціни) на які затверджуються уповноваженими органами.
Порядком та типовим договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до складу таких послуг, з яких розраховуються тарифи для споживачів, входять і послуги з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV (статтю 19 доповнено новою частиною п'ятою згідно із Законом України від 10.04.2014 р. N 1198-VII), виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
У порушення наведених норм матеріального права відповідач не врахував, що включення до тарифів плати за повірку приладів обліку води, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки не залежить від дій позивача, оскільки стосується правових взаємовідносин КП «Компанія «Вода Донбасу», як виконавця послуг, та органів державної влади й місцевого самоврядування.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі № 226/606/17-ц, провадження № 61-29391св18.
Відповідно до частини 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, які викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги відповідача апеляційний суд відхиляє, як необґрунтовані та такі, що суперечать наведеним вимогам законодавства.
Враховуючи зазначене, рішення суду першої інстанції відповідає встановленим у справі фактичним обставинам, ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для скасування рішення суду в межах доводів апеляційної скарги не має, доводи апеляційної скарги необґрунтовані і не спростовують правильних висновків суду.
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що судове рішення є законним і обґрунтованим, а підстав для його зміни - не вбачається.
Оскільки судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, то відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу позивача КП «Компанія «Вода Донбасу» без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 374, 375, 381- 384 ЦПК України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» залишити без задоволення.
Рішення Дружківського міського суду Донецької області від 01 листопада 2018 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня її складення.
Судді:
Повний текст постанови складений 24 січня 2019 року.
Суддя Донецького апеляційного суду Будулуца М.С.
- Номер: 2/229/941/2018
- Опис: захист прав споживачів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Дружківський міський суд Донецької області
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.07.2018
- Дата етапу: 01.02.2019
- Номер: 22-ц/804/234/19
- Опис: Цивільна справа за позовом Журавльової Г.В. до комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про захист прав споживачів
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Донецький апеляційний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.12.2018
- Дата етапу: 24.01.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 61-4459 ск 19 (розгляд 61-4459 ск 19)
- Опис: про захист прав споживачів
- Тип справи: Надійшла касаційна скарга
- Номер справи: 229/3363/18
- Суд: Касаційний цивільний суд
- Суддя: Будулуца М.С.
- Результати справи: Відмовлено у відкритті кас. провадження (малозначні справи)
- Етап діла:
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019