ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
_________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"04" серпня 2006 р. Справа №8/3102-А
за позовом прокурора м. Кам'янець-Подільського в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський та Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський
до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янець-Подільський
про розірвання договору оренди від 26.08.2003р. та стягнення 23821грн.34коп.
Суддя Степанюк А.Г. Секретар судового засідання Карабаєв А.Ю.
Представники:
позивачів: ОСОБА_2 -представник ДПІ по довіреності від 06.10.05р.
відповідача: не з'явився
за участю: ОСОБА_3 -прокурор відділу прокуратури Хмельницької області
В судовому засіданні представниками Кам'янець-Подільською ОДПІ та прокуратури Хмельницької області на підставі ст. 121 КАСУ подано заяву про закінчення попереднього судового засідання та початок судового розгляду справи.
Суть спору : прокурор просить суд розірвати договір оренди від 26.08.2003р. та стягнути з відповідача на користь Кам'янець-Подільської ОДПІ заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 21489грн.62коп. та пеню у розмірі 2331грн.72коп.
Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, своїми процесуальними правами не скористався, відзив на позов не подав, позовні вимоги по суті не оспорив.
Кам'янець-Подільською ОДПІ в судовому засіданні надано пояснення, в якому зазначено, що заборгованість відповідача по орендній платі за землю в розмірі 21 489грн.62коп. не є податковою. Свою позицію позивач обґрунтовує наступним чином : Законом України від 25.03.2005 р. №2505-ІУ „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України" (дат - Закон М 2505-1V} внесено зміни до Закону України „Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, Закону України „Про плату за землю" від 03.07.1992р. №2535-ХІІ, Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 61 -ХІV. Розділом 41 Закону № 2505-IV пункт 8 частини першої статті 14 Закону України „Про систему оподаткування" викладено у такій редакції: 8) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності)." Тобто до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) віднесено орендну плату за землі державної і комунальної власності.
Розділом 11 Закону № 2505-ІV внесено зміни до Закону України „Про плату за землю", а саме: платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (кріп громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 01 січня і до і лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служба за місцезнаходженням, земельні ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями стаття 14); податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частинами та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий {звітний} період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним звітного (податкового) місяця (стаття 17); органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 27).
Що стосується плати за землю з громадян (земельний податок а також орендна плата за земельні ділянки), то відповідно до статті 16 Закону України „Про плату за землю" облік громадян - платників земельного податку, а також: орендної плати за земельні ділянка державної та комунальної власності і нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня.
Згідно зі статтею 14 вказаного Закону, нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до статті 17 даного Закону, земельний податок а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачуються рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Розділом 42 Закону №2505-IV внесено зміни до Закону України „Про оренду землі", а саме:
стаття 24 доповнена новою частиною такого змісту: „органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі повинні до 1 лютого надавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни”.
Відповідно до Закону №2505-ІУ ці норми набирають чинності з дня опублікування цього Закону, тобто з 31.03.2005р.
Згідно статті 68 Закону України від 23.12.2004р. № 2285-IV „Про Державний бюджет України на 2005 рік", орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, до введення в дію Закону № 2505-ІV, сплачувалася за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Таким чином, граничний термін сплати орендної плати за вказані землі за березень 2005 року в умовах дії Закону № 2285-IV припадає на 4 травня 2005 року.
У зв'язку з ним, перша податкова декларація з орендної плати за землі державної та комунальної власності подається за квітень протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто не пізніше 20 травня 2005 року. Однак, всупереч вищевикладеним нормам, відповідачем податкова декларація по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності до органу державної податкової служби не подавалась.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне:
Між Кам'янець-Подільською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки від 26.08.2003р., згідно п.п.1.1,2.1,2.2 якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 1800 кв. м., з метою несільськогосподарського використання для будівництва пункту технічного обслуговування автомобілів, що знаходиться в АДРЕСА_1, строком до 19.06.2006р.
Відповідно до п.2.3 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету щомісячно, рівними частинами протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Загальна сума орендної плати за рік становить 8822грн.74коп.
Проте, відповідач своїх зобов'язань за договором щодо своєчасної сплати орендної плати належним чином не виконував. Згідно розрахунку, поданого Кам'янець-Подільською міською радою заборгованість відповідача по орендній платі за 2003 рік в розмірі 3083грн.24коп., за 2004 рік становить 8087грн.57коп., за 2005 рік - 8087грн.57коп., за 2006 рік -2231грн.32коп.
Відповідно до п.4 ст. 22 Закону України „Про оренду землі” та п.1 „в” ст.96 Земельного кодексу України Кам'янець-Подільською міською радою нараховано пеню у розмірі 2331грн.72коп.
Відповідно до 12.3 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за : 1) за взаємною згодою сторін; 2) рішенням суду на вимогу однієї сторін унаслідок невиконання другою стороню обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідач свої зобов'язання по договору від 26.08.2003р. щодо внесення орендної плати у повному обсязі не виконав, що стало підставою для звернення прокурора з позовом до господарського суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок
завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 11 ГПК України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Такі самі положення закріплені у ст. 188 ГК України, згідно якої сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Оскільки Кам'янець-Подільською міською радою не дотримано порядку, визначеного ст.11 ГПК України, ст.188 ГК України, та не надано суду докази направлення пропозиції відповідачу про розірвання договору оренди від 26.08.2003р. та докази розгляду відповідачем даної пропозиції, суд вважає в частині позовних вимог щодо розірвання договору оренди земельної ділянки від 26.08.2003р. необхідно відмовити.
Законом України від 25.03.2005 р. №2505-ІУ „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України" (дат - Закон М 2505-1V внесено зміни до Закону України „Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, Закону України „Про плату за землю" від 03.07.1992р. №2535-ХІІ, Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 61 -ХІV. Розділом 41 Закону № 2505-IV пункт 8 частини першої статті 14 Закону України „Про систему оподаткування" викладено у такій редакції: 8) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності)."
Розділом 11 Закону № 2505-ІV внесено зміни до Закону України „Про плату за землю", а саме: платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (кріп громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 01 січня і до і лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служба за місцезнаходженням, земельні ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями стаття 14); податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частинами та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий {звітний} період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним звітного (податкового) місяця (стаття 17); органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 27).
Згідно зі статтею 14 вказаного Закону, нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до статті 17 даного Закону, земельний податок а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачуються рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Розділом 42 Закону №2505-IV внесено зміни до Закону України „Про оренду землі", а саме:
стаття 24 доповнена новою частиною такого змісту: „органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі повинні до 1 лютого надавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни”.
Відповідно до Закону №2505-ІУ ці норми набирають чинності з дня опублікування цього Закону, тобто з 31.03.2005р.
Згідно статті 68 Закону України від 23.12.2004р. № 2285-IV „Про Державний бюджет України на 2005 рік", орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, до введення в дію Закону № 2505-ІV, сплачувалася за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Таким чином, граничний термін сплати орендної плати за вказані землі за березень 2005 року в умовах дії Закону № 2285-IV припадає на 4 травня 2005 року. У зв'язку з ним, перша податкова декларація з орендної плати за землі державної та комунальної власності подається за квітень протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Тобто не пізніше 20 травня 2005 року.
Згідно до ст.ст. ст. 9, 14, 15 Закону України “Про систему оподаткування” підприємство зобов'язане сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в строки, визначені відповідним законом.
Згідно п. 3.1.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду (арбітражного суду).
При цьому згідно п.2.3.1 ст. 2 та 1.6 ст. 1 Закону та ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позивачу надано право здійснювати заходи з примусового стягнення податкового боргу, тобто звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу.
Прокурором заявлено позовні вимоги про стягнення заборгованості по орендній платі у розмірі 23821грн.34коп. по договору оренди від 30.06.2004р., що не відповідає вимогам ст.ст.1,3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”.
В зв'язку з цим, у задоволенні позовних вимог про стягнення на користь Кам'янець-Подільської ОДПІ заборгованості по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 21489грн.62коп. та пеню у розмірі 2331грн.72коп. необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п. 3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
У позові прокурора м. Кам'янець-Подільського в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції м. Кам'янець-Подільський та Кам'янець-Подільської міської ради м. Кам'янець-Подільський до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Кам'янець-Подільський про розірвання договору оренди від 26.08.2003р. та стягнення 23821грн.34коп. відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.Г. Степанюк
Віддрук. прим. :
- до справи,
- позивачу,
- відповідачу.