АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц -1994/2009року Головуючий по 1-й інстанції:
Киричок С.А.
Суддя-доповідач: Карнаух П.М.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2009 року вересня місяця 23 дня м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого судді : Гасія Ю.В.
Суддів : Карнауха П.М., Обідіної О.І.
При секретарі : Киві А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтава цивільну справу за апеляційною скаргою представника відповідача ОСОБА_3 – ОСОБА_4
на рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області
від «27» травня 2009 року
по справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної злочином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача Апеляційного суду, -
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області від 27 травня 2009 року позовні вимоги задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 витрати на придбання ліків під час лікування в Новосанжарській ЦРЛ – 2 303 грн. 29 коп., витрати на придбання ліків під час лікування в Обласній клінічній лікарні ім.М.В.Скліфосовського – 521 грн. 61 коп., витрати на лікувальний масаж – 550 грн., витрати на оплату послуг адвоката – 1 500 грн., а також суму завданої моральної шкоди в розмірі 10 000 грн.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в розмірі 30 грн.
З рішенням районного суду не погодилася представник відповідача ОСОБА_3 – ОСОБА_4, надавши апеляційну скаргу, в якій прохає його змінити в частині стягнення моральної шкоди, зменшивши її розмір до 2 000 грн.
Вважає рішення суду необґрунтованим та таким, що винесене з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що остання підлягає до задоволення.
У відповідності до п.3 ст.309 ЦПК України, підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
На підставі ч.3 ст.10, ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу позовних вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом, в ніч на 02 січня 2006 року, поблизу кафе в с.Малий Кобелячок Новосанжарського району Полтавської області, відповідачка ОСОБА_3 спричинила ОСОБА_5 тяжкі тілесні ушкодження ножем з перевищенням меж необхідної оборони.
Згідно висновку судово-медичного експерта потерпілому ОСОБА_5 було заподіяно тяжке тілесне ушкодження, яке є небезпечним для життя в момент заподіяння.
Ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 26 січня 2007 року вирок Новосанжарського районного суду Полтавської області від 10 листопада 2006 року щодо ОСОБА_3 змінено, її дії перекваліфіковано з ч.1 ст.121 КК України на ст.124 КК України. У частині часткового задоволення цивільного позову потерпілого ОСОБА_5 до ОСОБА_3 вирок скасовано та направлено справу на новий судовий розгляд у порядку цивільного судочинства /а.с.8-13/.
У відповідності до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
В матеріалах справи маються підтверджені квитанціями та довідками розрахунки сум, затрачених на лікування позивачем.
Згідно відповіді Новосанжарської центральної районної лікарні від 06.04.2009 року за №603, вартість лікарських препаратів, які були використані під час лікування хворого ОСОБА_5 склала 2 302 грн. 29 коп. /а.с.119/.
Відповідно до довідки Новосанжарської ЦРЛ вартість послуг з лікувального масажу склала 550 грн. /а.с.56/.
Згідно довідки Обласної клінічної лікарні ім.М.В.Скліфосовського та Центральної районної аптеки №49 документально підтверджено вартість використаних препаратів при лікуванні позивача в обласній лікарні в межах заявлених позовних вимог в сумі 521 грн. 61 коп. /а.с.106/.
Квитанцією №1514 підтверджується сплата послуг адвоката ОСОБА_6 в сумі 1 500 грн. /а.с.38/.
Крім того, відповідно до вимог ст.1167 ЦК України, моральна шкода завдана фізичній особі, неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю відшкодовується особою, яка її завдала.
Суд першої інстанції, вирішуючи питання, пов’язане з відшкодуванням моральної шкоди, прийшов до вірного висновку, що ОСОБА_5 дійсно понесені моральні страждання, однак колегія суддів, прийнявши до уваги обставини справи та те, що відповідачкою скоєно злочин в зв’язку з неправомірною поведінкою позивача, приходить до висновку про необхідність змінити рішення суду в цій частині, зменшивши розмір стягнутої моральної шкоди з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 з 10 000 грн. до 2 000 грн.
Таким чином, колегія суддів, заслухавши доповідь судді доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, керуючись ст.ст.303, 307, 309 ч.1 п.3, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу представника відповідача ОСОБА_3 – ОСОБА_4 – задовольнити.
Рішення Новосанжарського районного суду Полтавської області від 27 травня 2009 року в частині розміру стягнення моральної шкоди – змінити .
Зменшити розмір стягнутої з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 моральної шкоди з 10 000 грн. до 2 000 (двох тисяч) гривень.
В іншій частині рішення суду - залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Рішення може бути оскаржено протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий : /підпис/
Судді : /підпис/
КОПІЯ
ВІРНО: Суддя апеляційного суду