Справа № 2а-11147/09/2570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" листопада 2009 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Житняк Л.О.
при секретарі - Григор’євій О.В.
за участі представників:
позивача Ященка В.І. та
відповідача Остраниці Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу № 2а-11147/09/2570
за позовом ОСОБА_1
до Житлової комісії військової частини А-4558
про визнання бездіяльності неправомірною, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до житлової комісії військової частини А 4558 про визнання бездіяльності в частині неповідомлення про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов неправомірною.
Свої вимоги мотивує тим, що у вересні 2009 року в Інтернеті на веб-сайті (www. mil.gov.ua) Міністерства оборони України в розділі житлова проблема і соціальна адаптація в Списку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку в загальній черзі у м. Ніжин станом на 01.07.2009 не перебуває на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Таким шляхом йому стало відомо, що військовою частиною А 4558 позивача було автоматично знято з квартирного обліку. Про зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 не повідомлявся та належним квартирним житлом не забезпечувався. А отже в порушення ст. 40 Житлового Кодексу Української РСР житлова комісія військової частини А 4558 позивача до цього часу не повідомляла про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов, у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник позивача також підтримав позов і просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши заперечення проти адміністративного позову та додавши, що у житлової комісії не було підстав для взяття на квартирний облік позивача, а отже, ніхто не міг зняти його з вказаного обліку. За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1. відповідач визнає безпідставними та необґрунтованими.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
В силу ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.
Відповідно до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 23.12.1992 № 220, військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. Жилі приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на квартирному обліку. Тобто відповідно до ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України житлова комісія військової частини є суб’єктом владних повноважень, якому делеговано повноваження здійснювати функції щодо житлових питань військовослужбовців.
Розглядаючи підстави звернення до суду, необхідно врахувати досліджений рапорт підполковника ОСОБА_1 про прийняття його на квартирний облік, складений 18.06.2003, на який посилається позивач та його представник.
Так згідно п. 11, 12 р. 2 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», (далі – Положення) затвердженого наказом Міністра оборони України від 03.02.1995 № 20, яке було чинне на момент подання вказаного рапорту, військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім'ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік - підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи:
рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік;
довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку;
довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад).
Інші документи при потребі житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.
Військовослужбовці, які приймаються на квартирний облік на пільгових засадах або користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у рапорті з доданням до нього відповідних документів.
Обліковій справі надається номер, що відповідає номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на отримання жилих приміщень.
Облікові справи є документами особливої ваги. Вони зберігаються в місцях квартирного обліку військовослужбовців, а після отримання ними жилих приміщень - у виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, чи в квартирно-експлуатаційних частинах районів, які видали ордер на заселення жилих приміщень.
Облікові справи зберігаються протягом 5 років після одержання військовослужбовцями жилих приміщень чи зняття їх з квартирного обліку. По закінченню цього терміну справи знищуються встановленим порядком.
Визнавши таким, що втратив чинність наказ Міністра оборони України від 03.02.1995 № 20, вказані норми були визначені розділом 3 Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (далі – Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 № 577, а саме: 3.2. Облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах, гарнізонах та квартирно-експлуатаційних органах. Повний та всебічний облік за всі військові частини організовується та ведеться Головним квартирно-експлуатаційним управлінням Збройних Сил України.
Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до Книги обліку осіб, які перебувають в черзі на одержання житлових приміщень (додаток 3).
Книга обліку осіб, які перебувають в черзі на одержання житлових приміщень (далі - Книга обліку), повинна бути пронумерована, прошнурована, скріплена печаткою військової частини та підписана секретарем житлової комісії. Книга обліку зберігається як документ суворої звітності.
3.3. Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
У рішенні житлової комісії військової частини зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, у першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік.
3.4. Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника) про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік.
До рапорту додаються:
довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї (Ф-3);
витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї;
довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад);
документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує в разі потреби через командира (начальника) військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.
Військовослужбовці, які приймаються на квартирний облік на пільгових засадах або користуються правом першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, зазначають про це у рапорті з доданням до нього відповідних документів.
3.5. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
3.6. На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.
Обліковій справі надається номер, що відповідає номеру у Книзі обліку.
Облікова справа є документом суворої звітності і зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку в квартирно-експлуатаційному органі (копія - у військовій частині постійно), а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом, - в квартирно-експлуатаційному органі.
Відомості про перебування військовослужбовців та членів їх сімей на обліку, а також надання (здачу) ними житлового приміщення вносять до особових справ військовослужбовців у встановленому порядку.
При цьому, як визначено ст. 40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення. Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.
По суті позовних вимог про визнання бездіяльності щодо неповідомлення про зняття з квартирного обліку позивача в судовому засіданні – 29.10.2009 було заслухано свідка ОСОБА_2., який пояснив, що згідно протоколу житлової комісії військової частини А 4558 від 18.06.2003 № 1 ОСОБА_1 був взятий на квартирний облік та внесений в список військовослужбовців Ніжинського гарнізону, які потребують поліпшення житлових умов.
Представник відповідача проти таких пояснень заперечив, зазначивши, що вони недостовірні і не відповідають фактичним обставинам справи, а тому не можуть братися до уваги, як доказ по справі.
Для встановлення факту зняття з квартирного обліку позивача, суд не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в межах даного провадження, оскільки в силу ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так представник відповідача в судовому засіданні 12.11.2009 надав копію Акту прийому-передачі справ та посади голови житлової комісії військової частини А 4558 від 19.06.2006, на підставі наказу командира військової частини А 4558 за № 118 від 08.06.2006 «Про оголошення складу житлової комісії військової частини А 4558 в порядку її роботи» в період з 09.06.2006 по 18.06.2006 було проведено прийом-передачу справ. В якому під час передачі з’ясовано, що за 2003 рік є сім протоколів, з них і протокол від 18.06.2003 № 1, також згідно наказу Міністра оборони України від 03.02.1995 № 20 відсутні наступні документи:
книги обліку осіб, які перебувають в черзі на одержання житлових приміщень;
списки військовослужбовців, яких прийнято на квартирний облік;
списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень (додаток № 3 до Акту);
списки осіб, які користуються правом на позачергове одержання житлових приміщень (додаток № 4 до Акту);
звіт проведеної роботи перед загальними зборами військової частини.
В розділі другому цього ж Акту перелічена особова справа ОСОБА_1., з переліком документів, що знаходяться в ній, із зазначенням рапорту про зарахування на квартирний облік, який оформлений не належним чином (не підписаний головою житлової комісії військової частини А 4558, печаткою не завірений).
При цьому суд враховує, що в судовому засіданні представником позивача було надано оригінал списку військовослужбовців Ніжинського гарнізону, які потребують поліпшення житлових умов станом на 01.12.2003 (з мокрою печаткою), в якому під № 127 зазначений позивач та оригінал списку військовослужбовців Ніжинського гарнізону, які потребують поліпшення житлових умов станом на 05.06.2004, в якому також зазначений позивач під № 29. Пояснюючи суду факт існування такого списку, представник позивача послався на те, що позивачем зберігався другий екземпляр зазначеного списку, зроблений про всяк випадок.
Вказані списки суд не може прийняти як обґрунтований доказ постановлення на квартирний облік позивача, оскільки на противагу пояснень позивача, під час прийому-передачі справ, - в Акті прийому-передачі справ та посади голови житлової комісії військової частини А 4558, саме такі списки були зазначені як відсутні. Також суд враховує, що вказаний Акт прийому-передачі був підписаний саме свідком ОСОБА_2. За таких обставин, пояснення свідка суд також не може прийняти як беззаперечний доказ про встановлення факту про зарахування на квартирний облік.
Крім того, в судовому засіданні згідно пояснень відповідача встановлено факт знищення Книги протоколів засідань житлової комісії частини за період 03.01.2000 по 17.12.2003 (витяг з акту про знищення вх. 512 від 29.05.2009) (а. с. 51).
Враховуючи норми зазначених Положення та Інструкції, згідно пояснень сторін та свідка ОСОБА_2., судом встановлено, що в архіві житлової комісії було виявлено рапорт підполковника ОСОБА_1., адресований начальнику СПБ Північного округу про зачислення останнього на квартирний облік, як безквартирного для отримання жилої площі в м. Ніжині, але даний рапорт житловою комісією військової частини А 4558 визнано оформленим не належним чином, а тому не був прийнятий до уваги останньою. Вказаний оригінал рапорту про прийняття на квартирний облік, який підписаний головою сім’ї, з інформацією про членів сім’ї, з доданими до нього довідками з місця проживання про склад сім'ї та прописку; та про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад), інші довідки (копії в матеріалах справи а. с. 30-42).
Дійсно, наведеними нормами Положення та Інструкції передбачено, що військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та квартирно-експлуатаційній частині району до отримання жилого приміщення. Однак суд визнає ту обставину, що ОСОБА_1 не був взятий на квартирний облік житловою комісією військової частини А 4558 належним чином, і не перебував на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, у зв’язку з тим, що рапорт був оформлений не належним чином. У зв’язку із цим рапорт позивача не був прийнятий до уваги житловою комісією військової частини А 4558 при прийомі-передачі справ та посади голови житлової комісії військової частини А 4558 19.06.2006, і як наслідок, на позивача не було оформлено належним чином облікову справу.
Однак згідно наказу начальника Генерального штабу Збройних сил України від 18.06.2005 № 183 Цицюрського М.М. підполковник ОСОБА_1, начальник пожежної безпеки по м. Ніжин звільнений у запас із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок фондів МО України та у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України (а. с. 9). При цьому позивач звернувся до питання квартирному обліку тільки у вересні 2009 року, так як на веб-сайті Міністерства оборони України в розділі житлова проблема і соціальна адаптація - станом на 01.07.2009 підполковник ОСОБА_1 в Списку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку в загальній черзі у м. Ніжин не перебуває (а. с. 11-20). Але судом встановлено, що до часу розгляду адміністративної справи, жодних дій щодо встановлення факту перебування на квартирному обліку, позивачем здійснено не було. Таким чином суд встановив, що п. 18 § 2 зазначеного наказу від 18.06.2005 № 183 сторонами належним чином не виконано.
Згідно ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює обов'язок доказування, де кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу (ч. 1). А в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2). Також важливим є те, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали (ч. 4).
Отже за відсутності доказів про взяття на облік позивача як військовослужбовця Ніжинського гарнізону, що потребує поліпшення житлових умов, у суду відсутні правові підстави визнавати факт зняття з квартирного обліку позивача.
Враховуючи встановлене вище, суд прийшов до висновку, що відповідач не порушив право позивача щодо неповідомлення про зняття з квартирного обліку останнього та довів правомірність своїх дій на яких ґрунтуються його заперечення. З огляду на встановлене, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, як такі, що спростовані встановленим вище.
Керуючись ст.ст. 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А-4558 про визнання неправомірною бездіяльності Житлової комісії військової частини А-4558 в частині неповідомлення про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.О.Житняк
Постанову виготовлено в повному обсязі 18.11.2009.