Судове рішення #7695845


                                                         ПОСТАНОВА

                                                    ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                     

21 січня 2010 р.                                                           №2-а-9649/09/2270/9

Хмельницький окружний адміністративний суд в складі:

                                                 головуючого  судді                                 Фелонюк Д.Л.

                                                                        суддів                                 Ковальчук О.К.

                                                                                                                    Лабань Г.В.                                                                                                                  

за участю  прокурора відділу облпрокуратури: Ільчук Ю.Ф.

представника позивача:  Недзведська В.П. - за довіреністю від 27.07.2009 року

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про зобов’язання надати спеціальний дозвіл на користування надрами ділянки гранітів Малоновоселівського родовища з метою експлуатації родовища в межах розвіданих запасів терміном на 20 років

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” звернулось в суд з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про зобов’язання надати спеціальний дозвіл на користування надрами ділянки гранітів Малоновоселівського родовища розташованого у Полонському районі Хмельницької області з метою експлуатації родовища в межах розвіданих запасів терміном на 20 років.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що 01.02.2008 року товариство з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” звернулося до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою на отримання спеціального дозволу на право користування надрами ділянки гранітів Малоновоселицького родовища з метою експлуатації родовища в межах розвіданих запасів терміном на 20 років з поданням всіх необхідних документів згідно переліку встановленого Порядком надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затвердж. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 273. Посилаючись на підпункт 7 пункту 7 Порядку №273 зазначає, що є власником майнового комплексу, реконструйованого з метою експлуатації родовищ корисних копалин Малоновоселицького родовища гранітів у Полонському районі. Вказує на те, що попередньо узгодив питання про надання спеціального дозволу з органами місцевого самоврядування, держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, територіальним управлінням держгірпромнагляду по Хмельницькій області. Відповідно до п.7 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затвердж. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 273 рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі, звертає увагу, що прийняття заяви з переліком документів та наявні на заяві відмітки погоджень свідчать про відповідність поданих документів вимогам Порядку, оскільки заява подана з комплектом документів не в повному обсязі, не розглядається, а відповідно і не приймається.

Рішення в обумовлені Порядком №273 строки не прийнято, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України листом від 09.02.2009 року повідомило, що у 2008 році опрацьовано заяву та пакет документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування граніту Малоновоселицького родовища, яке розташоване у Полонському районі, на виконання Регламенту Кабінету Міністрів України заява та пакет документів щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами направлялася на розгляд Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства юстиції України. Після їх погодження розпорядження було направлено 15.12.2008 року до Кабінету Міністрів України для розгляду та прийняття, станом на 01.01.2009р. рішення по даному питанню не прийняте. Крім того відповідач повідомляє у вказаному листі, що порядок обмежений в часі та діяв впродовж 2008 року, тому після затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами буде розглянуто питання щодо можливості надання спеціального дозволу на користування надрами на підставі поданих документів. Термін розгляду документів тривав більше 12 місяців.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги, в повному обсязі та зобов’язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України надати ТОВ „Укрпрофіндустрія Гарант” спеціальний дозвіл на користування надрами ділянки гранітів Малоновоселицького родовища розташованого у Полонському районі Хмельницької області з метою експлуатації родовища в межах розвіданих запасів терміном на 20 років

Відповідач в судове засідання не з’явився, до суду подав заяву у відповідності до якої просить здійснювати розгляд справи за відсутності представника міністерства та заперечення на адміністративний позов відповідно до яких не погоджується з позовом, вважає його необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України просить відмовити. У запереченнях зазначає, що 01.02.2008 року ТОВ „Укрпрофіндустрія Гарант” звернулось до Мінприроди з заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами ділянки гранітів Малоновоселівського родовища терміном на 20 років. Процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони у 2008 році визначає Порядок надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008р. №273. Вказує, що Мінприроди опрацьовано заяву позивача та комплект документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами Малоновоселівського родовища гранітів, відповідно до вимог здійснено розроблення проекту розпорядження Кабінету Міністрів України та направлено до Мінфіну, Мінекономіки, Мін’юсту, після їх погодження проект розпорядження було направлено 15.12.2008 року до Кабінету Міністрів України для розгляду та прийняття рішення (станом на 01.01.2009р. рішення по даному питанню Кабінетом Міністрів України прийнято не було). При цьому вказує, що Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 року №608, не передбачає з таких підстав надання суб’єктам господарювання спеціального дозволу без аукціону, чинне законодавство передбачає можливість отримання суб’єктом господарювання спеціального дозволу шляхом придбання його на аукціоні.

Прокурор відділу облпрокуратури в судовому засіданні щодо позову заперечує.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11 Кодексу України „Про надра” визначено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Рада Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.

Відповідно до п.1 Положення „Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Згідно ст.14 Кодексу України „Про надра”, надра надаються у користування, зокрема, для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

Відповідно до ст.16 Кодексу України „Про надра” спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.  Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п.15 п.4  Положення „Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України” Міністерство охорони навколишнього природного середовища України відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності .

Пунктом 1 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 273 (далі – Порядок №273) визначено, що цей Порядок визначає процедуру надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.  

Підпунктом 7 п.7 Порядку №273 встановлено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, а також геологічного вивчення, якщо відповідно до законодавства заявник є власником зазначеного цілісного майнового комплексу або майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.

Відповідно до п.7 Порядку №273 заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, та обов’язково погоджують питання надання дозволів з відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами – на ділянки надр, що містять корисні копалини місцевого значення; територіальним органом Мінприроди; Держгірпромнаглядом. Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі. При цьому, пункт 6 Порядку №273 передбачає , що дозвіл на видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ) надається не більш як на 20 років.

Відповідно до довідки АБ №111485 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) відділу статистики у Полонському районі, основними видами діяльності товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” є : добування декоративного та будівельного каменю; розбирання та знесення будівель, земляні роботи; оптова торгівля будівельними матеріалами; будівництво доріг, аеродромів та улаштування поверхні спортивних споруд; будівництво водних споруд; оброблення декоративного та будівельного каменю.

Товариство з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” відповідно зазначених вимог питання надання дозволу погодило з Полонською районною радою Хмельницької області (рішення п’ятнадцятої сесії районної ради 5-го скликання від 15.11.2007р. №15, рішення шістнадцятої сесії районної ради 5-го скликання від 12.12.2007р. №16); територіальним управлінням держгірпромнагляду по Хмельницькій області від 05.12.2007 року №01/03-07.12/8880; Новоселицькою сільською радою Полонського району Хмельницької області (рішення дванадцятої сесії п’ятого скликання від 31.10.2007р. №1);  державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 28.10.2008 року №03/1857.

Заява товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” на отримання спеціального дозволу на експлуатацію Малоновоселицького родовища гранітів з доданими до неї документами відповідно до Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 273 була подана 01.02.2008 року та отримана Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, що не заперечується останнім.

Протягом строку визначено п.7 Порядку №273, тобто до 12.04.2008 року, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України повинно було вирішити питання щодо надання спеціального дозволу товариству з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” на експлуатацію Малоновоселицького родовища гранітів без проведення аукціону за умови відповідності наданих ним документів вимогам вказаного Порядку.

Щодо пояснень Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в листі-відповіді товариству з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” про те, що у 2009 році Кабінет Міністрів України затвердив постановами від 17.06.2009 №608 Порядок надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами та від 17.06.2009 №609 Порядок проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та те, що наявні у Мінприроди заява та пакет документів  подані не з комплектом документів у повному обсязі відповідно до пункту 8 та додатку 1 до Порядку  не можуть бути розглянуті, то суд вважає таку відповідь безпідставною, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою на отримання спеціального дозволу 01.02.2008 року. Встановлений строк для прийняття рішення про надання дозволу позивачу закінчився  11.04.2008 року (п.7 Порядку №273). У період звернення  товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” та до закінчення граничного строку вирішення питання про надання дозволу діяв Порядок надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року № 273.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 ст.58 Конституції України, за яким дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час якого вони настали або мали місце.

Відсутність на час звернення до суду за захистом порушеного права матеріальної норми щодо способу його відновлення не обмежує можливість застосування відповідних положень законодавчих актів, які діяли на час учинення порушення, але згодом утратили чинність. Норми права, що зазнавали змін, мають застосовуватися виключно в межах строків дії кожної з їх редакції і не можуть бути застосовані за аналогією права.

Право на вирішення питання щодо надання спеціального дозволу товариству з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” на експлуатацію Малоновоселицького родовища гранітів у позивача виникло з моменту подання ним відповідної заяви – від 01.02.2008 року.

З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень, обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суд прийшов до висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в частині несвоєчасного розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” на отримання спеціального дозволу на експлуатацію Малоновоселицького родовища гранітів.

Зобов’язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вирішити питання щодо надання спеціального дозволу товариству з обмеженою відповідальністю „Укрпрофіндустрія Гарант” на експлуатацію Малоновоселицького родовища гранітів відповідно до Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 р. №273.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Згідно   ст.ст. 185-186 КАСУ  сторони та   інші  особи, які   беруть участь у  справі  мають право    оскаржити  в апеляційному  порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне  оскарження   подається протягом  10 днів з дня проголошення,  апеляційна скарга  подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються  до Львівського апеляційного адміністративного суду  через  суд  першої інстанції.

Згідно ст.254 КАСУ  Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ  набирає законної сили  після  закінчення    строку  подання   заяви  про апеляційне   оскарження , якщо таку  заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений та підписаний 25.01.2010р.

   Головуючий суддя                                                         Фелонюк Д.Л.

  Судді                                                                                   Ковальчук О.К.

                                                                                               Лабань Г.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація