Справа № 2а-771/10/1570
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 лютого 2010 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та Садівничого товариства «Медлабортехніка» про скасування розпорядження і свідоцтва по державну реєстрацію та скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду із зазначеним адміністративним позовом та просили суд скасувати розпорядження Біляївської районної державної адміністрації Одеської області «Про реєстрацію Статуту СТ «Медлабортехніка» № 861/2003 від 23.12.2003 року, скасувати свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) установи Садівниче товариство «Медлабортехніка», реєстраційний номер 140, дата реєстрації 26.12.2003 року, видане Біляївською районною державною адміністрацією, припинити (скасувати) державну реєстрацію юридичної особи Садівниче товариство «Медлабортехніка» через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що зазначену позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Так, у своїх позовних вимогах позивачі просять суд припинити (скасувати) державну реєстрацію юридичної особи, учасниками якої вони є, і, як наслідок, скасувати розпорядження про реєстрацію статуту та свідоцтво про державну реєстрацію даної юридичної особи. Як на підставу своїх позовних вимог позивачі посилаються на Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та положення ч.2 п.1 ч.1 ст.110 ЦК України, відповідно до якого вимога про ліквідацію юридичної особи може бути пред’явлена до суду учасником юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.
Таким чином, суд вважає, що в зазначених правовідносинах виник спір, не пов'язаний із здійсненням суб’єктом владних повноважень – Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області владних управлінських функцій на основі законодавства. Зазначений спір виник між господарським товариством та його учасниками, тобто із господарських правовідносин, пов'язаних із господарською діяльністю підприємства – Садівничого товариства «Медлабортехніка». При цьому наявність в даному спорі суб’єкта владних повноважень не змінює правову природу даного спору та не перетворює його на адміністративний; вимоги про скасування розпорядження Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про реєстрацію статуту та свідоцтва про державну реєстрацію такої юридичної особи є лише похідними від позовних вимог до Садівничого товариства «Медлабортехніка» про припинення (скасування) державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Згідно п.4 ч.1 ст.12 ГПК України справи, що виникають з корпоративних правовідносин у спорах між господарським товариством та його учасником, у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками господарських товариств, що пов’язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів, підвідомчі господарським судам.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважає, що позовну заяву учасників товариства про припинення (скасування) державної реєстрації такої юридичної особи, скасування розпорядження Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про реєстрацію статуту та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, необхідно розглядати в порядку господарського судочинства, у зв’язку із чим у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.109 КАС України,
У Х В А Л И В :
Відмовити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 у відкритті провадження в адміністративній справі за їх позовом до Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та Садівничого товариства «Медлабортехніка» про скасування розпорядження і свідоцтва по державну реєстрацію та скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи.
Роз’яснити позивачам, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачам разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя _____________________ І.В. Завальнюк