Судове рішення #7711533

                 

  Справа №2а-10599/09/1570

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

    «22» січня 2010 року                                                                                                  м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

            головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,

            при секретарі судового засідання – Коваленко І.І.,

            за участю сторін:

            від позивача, представник                                    - не з’явився

            від відповідача, представник                                -Назаренко О.П., за довіреністю                                                        

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області про зобов’язання прийняти до заліку суми виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, заподіяного на підприємствах, розташованих на території колишнього СРСР у розмірі 9922 грн. 40 коп. за період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року шляхом підписання акту звірки, з подальшою передачею для відшкодування на централізованому рівні, зобов’язання відповідача щомісячно підписувати акти звірення, -

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кодимському районі Одеської області про зобов’язання прийняти до заліку суми виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, заподіяного на підприємствах, розташованих на території колишнього СРСР у розмірі 9922 грн. 40 коп. за період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року шляхом підписання акту звірки, з подальшою передачею для відшкодування на централізованому рівні, зобов’язання відповідача щомісячно підписувати акти звірення.

Ухвалою суду на місці від 16 листопада 2009 року, що занесена до журналу судового засідання, за клопотанням позивача була здійснена заміна відповідача на належного відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не прийнято до заліку частину сум витрат, здійснених позивачем на пенсійне забезпечення громадян, які отримали каліцтво до актів щомісячної звірки, а саме: не було включено до списків частини пенсіонерів, зазначених в актах щомісячної звірки на відшкодування фактичних витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у вигляді державної адресної допомоги, що призвело до неможливості відшкодування відповідачем на користь позивача витрат в сумі 9922, 40 грн. за період з серпня 2007 року по серпень 2009 року, яку позивач просить зобов’язати відповідача прийняти до заліку суми виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, заподіяного на підприємствах, розташованих на території колишнього СРСР шляхом підписання акту звірки, з подальшою передачею для відшкодування на централізованому рівні, також просить зобов’язати відповідача щомісячно підписувати акти звірення.

Представник позивача у відкрите судове засідання не з’явився, до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутністю представника позивача (а.с. 94), в якій також представник позивача просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у відкритому судовому засіданні позов не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника відповідача ,   судом встановлено наступне.

Позивачем були виплачені щомісячні адресні допомоги, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 пенсіонеру ОСОБА_2, який проживає за адресою: с. Лисогірка, Кодимського району Одеської області за період з серпня 2007 року по серпень 2009 року в сумі 4 961 грн. 20 коп., що підтверджено довідкою від 18.08.2009 року (а.с. 13-15). Нещасний випадок стався 08.07.1982 року у м. Норильськ, п. Талнах, Красноярський край, на території колишнього СРСР, що підтверджено актом № 35 про нещасний випадок на виробництві від 08.07.1982 року (а.с. 16-17), довідкою Сер. ВТЕ-162 № 015005 (а.с. 18), висновком про умови та характер праці (а.с. 19).  Також виплачені пенсіонеру ОСОБА_3 за той самий період в сумі 4961, 20 грн., що підтверджено довідкою (а.с. 7-9), який проживає за адресою: АДРЕСА_1. Нещасний випадок стався 15.03.1984 року у м. Кишинів, на території колишнього СРСР, що підтверджено актом             № б/н від 16.03.19984 року про нещасний випадок на виробництві (а.с. 10-11), довідкою Сер. МСЕ № 131069 (а.с. 12).

Судом встановлено, що між Управлінням Пенсійного фонду України в Кодимському районі та Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі були підписані акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень 2007 року (а.с. 20), за вересень 2007 року (а.с. 21), за жовтень 2007 року (а.с. 22), за листопад 2007 року (а.с. 23), за грудень 2007 року (а.с. 24), за січень 2008 року (а.с. 38), за лютий 2008 року (а.с. 39), за березень 2008 року (а.с. 40), за квітень 2008 року (а.с. 41), за травень 2008 року та по липень 2009 року включно, вказані акти підписані сторонами разом з таблицями розбіжностей до довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання по Кодимському району (а.с.25-37, 42-56), в яку включені пенсіонери, що отримали державну адресну допомогу .

Також судом досліджені інформаційні листи Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 13.10.2008 року № 1589-08-1 (а.с.100-101) та від 17.12.2009 року № 1229-08-1 (а.с. 108-109).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, та досліджені докази, які є в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.

    Відповідно до ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», у разі настання страхового  випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків  зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: 1) своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну  працівникові  внаслідок  ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували  на його утриманні: а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.

Постановою Правління Пенсійного фонду України, Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16.05.2003 року № 376/7697 затверджений Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (надалі – Порядок).

    Відповідно до пункту 2 цей  Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд  соціального страхування  від  нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі  -  Пенсійний  фонд) витрат,  пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на
виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника,  який  помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного  захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім  осіб, зазначених  у  пункті  2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам,  право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із  законодавством СРСР або законодавством України  про  відшкодування  шкоди,  заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

        Згідно з п.п. 3,4 цього Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії,
виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі  настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий  випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку
на  виробництві   та   професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету  Міністрів України від 21 серпня 2001 року; суми, що виплачуються відповідно
до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного  захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат  Пенсійного   фонду з  виплати і доставки вищезазначених пенсій.

    Відповідно до п. 5 цього Порядку, органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання  та  пенсії у зв'язку із втратою годувальника,  який  помер внаслідок  нещасного  випадку  на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з  обліку з інших причин, які отримували  пенсії  по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків) звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на  виробництві  або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних  захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та
Севастополі.

    Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного  фонду  та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних
випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих,  яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або  професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер  внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,  узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою  пенсій  по інвалідності внаслідок нещасного  випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного
захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до  Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

    Судом встановлено, що державна адресна допомога виплачувалась пенсіонерам у загальній сумі 9922, 40 грн. на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян», відповідно до п. 1 якого установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних
виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім  пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного  випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з  втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох  - 120 відсотків, на  трьох і більше - 150 відсотків прожиткового  мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам  
надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії  у сумі, що не вистачає   до
зазначених розмірів.

    Із аналізу вищевикладених нормативно-правових актів випливає, що Фондом соціального страхування підлягають відшкодуванню вичерпаний перелік виплат, у разі настання страхового  випадку, в свою чергу державна адресна допомога не входить до цього вичерпаного переліку, вказаного у ст. 21 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного  захворювання,  які спричинили втрату працездатності" та у п.п. 3,4 Порядку.

Проте предметом вказаного спору є саме зобов’язання прийняти до заліку суми виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, заподіяного на підприємствах, розташованих на території колишнього СРСР у розмірі 9922 грн. 40 коп. за період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року шляхом підписання акту звірки, з подальшою передачею для відшкодування на централізованому рівні, тому слід зазначити, що спосіб захисту (відновлення) порушеного права згідно з позовними вимогами позивача не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених витрат.

З правового аналізу Порядку випливає, що вказаним Порядком встановлений механізм включення та відшкодування витрат і розрахований, за відсутністю розбіжностей та спору між сторін, а отже відсутні правові підстави для спонукання відповідача підписати акт звірки з сумами відшкодування, на яких наполягає позивач.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проте, слід зазначити, що у разі не згоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків, позивач має право у судовому порядку вирішувати питання про стягнення, а не пред’явлення вимог про підписання актів звірки.

Щодо вимоги позивача про зобов’язання в подальшому включати в акти звірки суми виплаченої адресної допомоги, то така вимога теж не підлягає задоволенню, оскільки на момент розгляду справи в суді відсутні докази того, що право позивача на відшкодування згаданих сум є порушеним.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві  є  будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює  наявність  або відсутність обставин,  що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі,  та інші обставини,  що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх  представників, показань свідків, письмових  і речових  доказів,  висновків експертів.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані позивачами та відповідачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, за необґрунтованістю та відсутністю правових підстав.

З огляду на викладене, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України, Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.05.2003 року № 376/7697, постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та к еруючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -

              П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Балтському районі Одеської області про зобов’язання прийняти до заліку суми виплачених пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, заподіяного на підприємствах, розташованих на території колишнього СРСР у розмірі 9922 грн. 40 коп. за період з 01.08.2007 року по 31.07.2009 року шляхом підписання акту звірки, з подальшою передачею для відшкодування на централізованому рівні, зобов’язання відповідача щомісячно підписувати акти звірення - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку ст.186 КАС України і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 27 січня 2010 року.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя                                                                                                                            Л.Р. Юхтенко                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація