Справа № 2а-339/2010
У К Р А Ї Н А
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
_________________________________________________________
м. Олександрія вул. К.Лібкнехта, 76 індекс 28000
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2010 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в суддя Горбунов В.Г. розглянувши у письмовому провадженні в м.Олександрії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі про відновлення строків звернення до суду та виплату державної допомоги,
в с т а н о в и в :
що позивачі звернулись до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі, яким просять відновити строк звернення до суду та зобов’язати відповідача перерахувати та виплатити їм соціальну допомогу за 2006-2007 рік, а також за 2008 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Позивачі свої вимоги конкретизують і просять відновити їм строк для звернення до суду, визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Олександрія противоправною та зобов’язати відповідача провести нарахування соціальної допомоги як дітям війни за період з 2006 -2008 роки.
Оскільки від сторін надійшло клопотання про розгляд справи в їх відсутності, то розгляд справи на підставі п. 10 ст. 3 та ч. 3 ст. 122 КАС України проводиться у письмовому провадженні.
Відповідач позов не визнає та надав до суду письмові заперечення, яким пояснює, що в 2006 році ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення пенсії дітям війни була зупинена і вимоги цієї статті в 2006 році не застосовувались, оскільки було прийнято рішення про підвищення пенсії дітям війни запровадити поетапно.
В 2007 році ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України» на 2007 рік щодо підвищення до пенсії також було зупинено.
В 2008 році Законом України «Про державний бюджет України» на 2008 рік в ст. 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» внесені зміни. Хоча Конституційний Суд України своїми рішеннями визнав неконституційними Закон України «Про державний бюджет України» на 2007 та 2008 роки в частині зупинення дії ст. 6 Закону України, але не було визначено механізм нарахування та визначення з якої мінімальної пенсії повинна нараховуватись надбавка.
Вважає, що вимоги позивачів являються безпідставними.
Суд, проаналізувавши наявні докази вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Так, відповідно до посвідчення позивачів вони знаходяться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі як пенсіонери за віком, відноситься до категорії пенсіонерів діти війни, і до інших пільгових категорій не відносяться.
Таким чином, позивачі відносяться до осіб, які підпадають під дію Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до вимог ст. 6 цього закону дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи соціальна державна допомога підвищується на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Відповідач стверджує, що питання нарахування пенсії дітям війни чинним законодавством не врегульоване, але на думку суду це твердження не є об’єктивним та зрозумілим.
Суд вважає, що вимоги позивачів про нарахування надбавки до пенсії за 2006 рік задоволенню не підлягають, оскільки дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена і Конституційним Судом України питання про конституційність зупинення за 2006 рік не розглядалось, а тому вимоги позивачів в цій частині задоволенню не підлягають.
Суд вважає, що вимоги позивачів щодо нарахування та виплати надбавок до пенсії за 2007 та 2008 роки підлягають частковому задоволенню.
Дійсно ст. 6 стосовно дітей війни Законом України «Про державний бюджет» на 2007 рік було зупинено, але відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року ця частина Закону України «Про державний бюджет» на 2007 рік визнано неконституційною. Оскільки рішення Конституційного Суду набрало чинності і його рішення зворотної сили не має, то відповідач зобов’язаний був провести нарахування позивачам та виплатити їм надбавку до пенсії і посилання відповідача на відсутність коштів в державному бюджеті та відсутністю механізму нарахуванню судом не приймається до уваги, оскільки закон діє і його зобов’язані виконувати всі без будь-якого винятку.
Таким чином, відповідач зобов’язаний був провести нарахування позивачам доплат до пенсії як дітям війни за період з 09 липня 2007 року і до 31 грудня, тобто дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відновлена тільки 09 липня 2007 року, а тому вимоги позивачів щодо нарахування та виплати доплат до пенсії за період 01 січня 2007 року і до 09 липня 2007 року – задоволенню не підлягають.
Порушення відповідачем прав позивачів мало місце тривалий час, а тому суд вважає, що вони пропустили строк звернення до суду з позовом до відповідача про проведення нарахувань за 2007 рік ним пропущений по поважній причині і він підлягає поновленню.
Приймаючи рішення про поновлення строку, суд виходить також з практики Європейського суду, в своїх неодноразових рішеннях підкреслює, що при вирішенні позовів про стягнення заробітних плат, а також при вирішенні спорів про стягнення з держави будь-яких соціальних виплат строки позовної давності не поширюються.
Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає обов’язок суду проводити нарахування пенсії, надбавок та інших соціальних виплат. Такий обов’язок в відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та положення «Про Пенсійний Фонд України» покладено на територіально місцеві органи Пенсійного Фонду України.
Посилання відповідача по цій справі, судом не приймається до уваги, оскільки обов’язок провести нарахування до пенсії покладено на їх органи за місцем проживання позивачів.
Щодо вимог позивачів про стягнення доплат за 2008 рік, то вони підлягають частковому задоволенню з врахуванням тієї обставини, що позивачам відповідно довідки за 2008 рік частково проведена виплата.
Так, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відмінена, але була викладене в новій редакції.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни щодо дітей війни також визнанні не конституційними.
Таким чином, суд вважає, що відповідач зобов’язаний був провести позивачам нарахування, як дітям війни за період з 22 травня і до 31 грудня 2008 року, а вимоги щодо нарахування доплат за період з 01 січня по 22 травня 2008 року задоволенню не підлягають. Оскільки слід визнати, що на той період дію закону для дітей війни було зупинено.
Задовольняючи позов про зобов’язання відповідача про призначення, перерахування та виплатити недоотриманні позивачами суми до пенсії відповідачу слід врахувати вимоги ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», п. 10 ст. 3, ч. 3 ст. 122, ст.ст. 70, 86, 99, 100, 159-163 Кодексу про адміністративне судочинство України, суд-
Постановив :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 строк звернення до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду в Олександрійському районі про нарахування доплат до пенсії як дітям війни за 2007 рік.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі, щодо не призначення, не нарахування та не виплат ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в період з 09 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2008 року пенсії, підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - противоправною.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі провести нарахування та виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» недоотриманні суми пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року, розрахованої відповідно до Положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загально обов’язкове державне страхування» та законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати в період з липня по грудень 2007 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі провести нарахування та виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 недоотриману ними за період з 27 травня 2008 року і по 31 грудня 2008 року підвищеної пенсії на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком розрахованою відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати в період травень-грудень 2008 року з відрахуванням отриманих ними у вказаний період сум підвищеної до пенсії.
В позові ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі про нарахування та виплати надбавок до пенсії як «діти війни» за 2006 рік та за період з 1 січня 2007 року і по 8 липня 2007 року включно і за період з 1 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження до Олександрійського міськрайонного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду ОСОБА_5
- Номер: 2а-339/2010
- Опис: Про перерахунок пенсії дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-339/2010
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Горбунов Владислав Григорович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2010
- Дата етапу: 26.10.2010