Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #77212880


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49,  fax (056) 377-38-63


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


13.02.2019м. ДніпроСправа № 904/5597/18


Господарський суд Дніпропетровської області у складі: суддя Петрова В.І.

за участю секретаря судового засідання Тайлієвої Х.Р.


за позовом Акціонерного товариства "Акціонерний банк "РАДАБАНК", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ",                м. Дніпро

про стягнення заборгованості за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах   


Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. №12 від 08.01.2019р.

від відповідача: не з'явився  


СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "Акціонерний банк "РАДАБАНК" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просило стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ" поточну заборгованість у розмірі 300,00грн., прострочену заборгованість у розмірі 4 500,00грн., пеню на прострочену заборгованість у розмірі 963,36грн., штраф у розмірі 450,00грн.

Позовні вимоги обгрунтовував неналежним виконанням відповідачем умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах №010052 від 17.11.2015р. в частині повної та своєчасної оплати наданих послуг.

Ухвалою суду від 11.01.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розпочато розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 31.01.2019р.

Ухвалою суду від 31.01.2019р. відкладено розгляд справи по суті на 13.02.2019р.

Відповідач явку представника в судові засідання не забезпечив, відзив на позов не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.56-59), що підтверджується повернутими конвертами (а.с.60-62, 71-75, 91-94), про причини неявки не повідомив.

13.02.2019р. у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -



ВСТАНОВИВ:


17.11.2015р. між Публічним акціонерним товариством "Акціонерний банк "РАДАБАНК", правонаступником якого є Акціонерне товариство "Акціонерний банк "РАДАБАНК", (депозитарна установа, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ" (депонент, відповідач) укладено договір №010052 про обслуговування рахунку в цінних паперах.

Згідно п.1.1. договору депозитарна установа зобов'язується у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами депозитарної установи та цим договором надавати послуги щодо відкриття і обслуговування рахунку у цінних паперах депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013р. №735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2013р. № 1084/23 616, а депонент зобов'язується сплачувати послуги депозитарної установи.

Відповідно до п.1.2. договору цінні папери (фінансовий актив) депонента, права на які обліковуються депозитарною установою відповідно до умов цього договору, зберігаються центральним депозитарієм цінних паперів відповідно до Закону України “Про депозитарну систему”.

Згідно п.п. а, б, в, г п.2.1. договору депозитарна установа зобов’язана відкрити депоненту рахунок у цінних паперах протягом не більше 3 робочих днів після подання депонентом документів, визначених законодавством; здійснювати облік цінних паперів, що належать депоненту, на рахунку у цінних паперах; здійснювати облік прав депонента на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах та обмеження таких прав, у тому числі відокремлений облік прав на цінні папери, які зарезервовані для здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати”; здійснювати обслуговування рахунку в цінних паперах шляхом проведення депозитарних операцій за рахунком у цінних паперах у порядку та строки, визначені законодавством і внутрішніми документами депозитарної установи.

Відповідно до п.п. а, б, в п.2.3 договору депонент зобов’язаний призначити розпорядника рахунку у цінних паперах; дотримуватись вимог внутрішніх документів депозитарної установи, які регламентують відносини депонента та депозитарної установи; оплачувати послуги депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими договором і тарифами, встановленими депозитарною установою.

Згідно п.3.1. договору депонент сплачує послуги депозитарної установи відповідно до цього договору та затверджених тарифів депозитарної установи, які є невід’ємною частиною договору. Тарифи на депозитарні послуги депозитарної установи встановлюються депозитарною установою самостійно, про що депонент надає згоду депозитарній установі, підписавши цей договір. Депозитарна установа має право ініціювати зміну тарифів за цим договором у зв’язку із: загальним зростанням цін та/або внесенням змін у податкове законодавство, та/або активізацією інфляційних процесів.   

За змістом п.3.2. договору оплата за надані депозитарною установою послуги нараховується нею щомісяця в останній робочий день місяця. Депозитарна установа до 10 числа місяця, наступного за звітним, надає (надсилає поштою) депоненту акт прийому-здачі наданих послуг депозитарної установи, на підставі якого депонент сплачує послуги депозитарної установи до 20 числа місяця, наступного за звітним. Оплата послуг депозитарної установи здійснюється в безготівковій формі шляхом перерахування депонентом грошових коштів на рахунок депозитарної установи, зазначений в акті прийому-здачі наданих послуг депозитарної установи.

Договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2016р., але в будь-якому випадку до повного виконання зобов’язань за цим договором (п.7.1. договору).

Згідно п.7.2. договору договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за 20 календарних днів до закінчення терміну дії цього договору сторони не виявили у письмовій формі бажання його розірвати.

У матеріалах справи відсутні докази розірвання договору, отже договір є діючим та не припинив своєї дії.

Згідно ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" депозитарна діяльність провадиться учасниками фондового ринку відповідно до законодавства про депозитарну систему України.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про депозитарну систему України" система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про депозитарну систему України" рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.

Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.

На виконання умов договору позивач за період з серпня 2017р. по жовтень 2018р. надав відповідачу послуги з обслуговування рахунку в цінних паперах на загальну суму                          4 500,00грн., що підтверджується актами прийому-здачі наданих послуг депозитарної установи (а.с.17-31), які підписані позивачем та надіслані відповідачу 15.11.2018р. разом з листом-вимогою за №33/11 від 14.11.2018р. (а.с.32, 39). Даний лист-вимога разом з актами не були вручені відповідачу під час доставки, про що 06.12.2018р. зроблено запис на офіційному веб-сайті "Укрпошта" (а.с.76-77). У зв"язку з цим днем отримання відповідачем листа-вимоги разом з актами слід вважати 06.12.2018р.

Враховуючи умови п.3.2. договору та положення ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, беручи до уваги отримання відповідачем актів прийому-здачі наданих послуг депозитарної установи 06.12.2018р., останній повинен був здійснити оплату наданих послуг 19.12.2018р., чого, як вбачається з матеріалів справи, не зробив.

Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до приписів ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.

       За ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України  боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом  зобов"язання (неналежне виконання).

Станом на момент розгляду справи поточна заборгованість відповідача перед позивачем складає 300,00грн. (за листопад 2018р.), а прострочена заборгованість за період з серпня 2017р. по жовтень 2018р. складає 4 500,00грн., що підтверджується матеріалами справи, та підлягає до стягнення.

У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ст.611 Цивільного кодексу України).

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.

Видами неустойки є штраф, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а також пеня, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

За ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до п.6.7. договору сторона, що не виконала умов цього договору, викладених у п.3.1.-3.3., відшкодовує іншій стороні неустойку у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який нараховувалась неустойка, від суми заборгованості.

Позивач просить суд стягнути з відповідача пеню, нараховану на прострочену заборгованість, у розмірі 963,36грн. за загальний період з 22.09.2017р. по 05.12.2018р.

Однак, враховуючи, що початок прострочення виконання зобов"язання з оплати (20.12.2018) не входить у періоди, заявлені позивачем, суд вважає, що у задоволенні вимог про стягнення пені слід відмовити.

Згідно п.6.8. договору прострочення платежу, який передбачено п.3.2. цього договору, більш як на 30 (тридцять) робочих днів вважається відмовою від виконання умов даного договору, у зв'язку з чим депонент, крім пені, повинен сплати депозитарній установі штраф у розмірі 10 (десять) відсотків від суми заборгованості.

Позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 450,00грн.

Перевіривши розрахунок штрафу, господарський суд встановив, що він здійснений правильно, у зв"язку з чим штраф у розмірі 450,00грн. підлягає до стягнення.

У зв'язку із частковим задоволенням позову судовий збір відповідно до ст.129 ГПК України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 86, 129, ч.9 ст.165, ст.ст.232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

                                                               

                                                ВИРІШИВ:


Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "АДРЕСЪ" (49044, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 32701804) на користь Акціонерного товариства "Акціонерний банк "РАДАБАНК" (49069, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 46, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 21322127) поточну заборгованість у розмірі 300,00грн. (триста), прострочену заборгованість у розмірі                       4 500,00грн. (чотири тисячі п’ятсот), штраф у розмірі 450,00грн. (чотириста п’ятдесят) та судовий збір у розмірі 1 488,81грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят вісім грн. 81коп.).

В іншій частині позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.


Рішення суду набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

       Рішення суду може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені ст.256,  п.п.17.5 п.17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.


Повне рішення складено  18.02.2019р.


Суддя  ОСОБА_2



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація