У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2010 року справа № 2а-250/08
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – Поплавського В.Ю.,
суддів – Уханенка С.А., Сафронової С.В.,
при секретарі – Литовченко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області на постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, стягнення не донарахованих сум одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и л а :
В листопаді 2008 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, та просила суд визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку допомоги при народженні допомоги при народженні дитини та державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 31 жовтня 2008 року в сумі 5579,83 грн. а також щомісячну допомогу у розмірі 557,00 грн. починаючи з 01 листопада 2008 року з послідуючим перерахунком цієї виплати до чинного законодавства. А також стягнути з відповідача недоплачену допомогу при народженні дитини в сумі 1963,80 грн., та судові витрати
Постановою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2008 року позовні вимоги були задоволені частково. Визнано протиправною відмову відповідача в перерахунку на користь позивача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 01 січня 2008 року. Стягнуто з відповідача на користь позивача недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 01 січня 2008 року в сумі – 1651,00 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, не погодившись із постановою суду подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вона суперечить нормам матеріального права, та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має доньку, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача та отримує виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відмови в задоволенні вимог по стягненню недоплачених сум по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, виходячи з наступного, відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та розділу ІІ і розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена в наступній редакції «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 28/2008 (№ 10-рп/2008) положення наведених законів, якими визначено розмір державної допомоги по догляду за дитиною не визнавалися неконституційними, що свідчить про їх чинність та про правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Також суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позовних вимог щодо нарахування, призначення і виплати позивачу державної допомоги при народженні дитини, а також в частині стягнення з відповідача на її користь недоотриманих сум допомоги при народженні дитини, оскільки відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України такі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік": пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення «Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до статті 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлена допомога при народженні дитини - в розмір 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач здійснював виплати державної допомоги при народженні дитини згідно до вищезазначеного порядку та розмірів, що підтверджується довідкою . (а.с.23).
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Оскільки рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" в цій частині не визнавались неконституційними і тому діяли в часі на час виникнення таких спірних правовідносин, враховуючи те, що Закон України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" за часом прийнятий пізніше Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", колегія суддів вважає, що при визначенні розміру державної одноразової допомоги при народженні дитини та порядку її виплати слід керуватись саме положеннями, зазначеними абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", і тому суд першої інстанції вірно відмовив в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Задовольняючи позовні вимоги в частині несплати суми по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального права.
Так, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
- абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з урахуванням рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007– з 09.07.2007 року.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 квітня 2007 року у розмірі 463,00 грн., з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470,00 грн.
Враховуючи, що д оводи апеляційної скарги правильність висновків суду не спростовують, рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне абзац третій резолютивної частини викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області нарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України «про державну допомогу сім’ям з дітьми» суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1651,00 грн., та забезпечити виплату цих коштів».
Керуючись ст.198, ст.ст. 200, 205 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області – залишити без задоволення.
Постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 09 грудня 2008 року – залишити без змін.
Абзац третій резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравенської міської ради Дніпропетровської області нарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України «про державну допомогу сім’ям з дітьми» суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1651,00 грн., та забезпечити виплату цих коштів».
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня проголошення.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Судді: С.А. Уханенко
С.В. Сафронова