Справа № 2-8\2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 лютого 2010 року Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Василенко Ю.Л.
з участю секретаря судового засідання Божко Л.М.
прокурора Косенка О.Д.
представників відповідачів ОСОБА_1, О.В, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Талалаївського району Чернігівської області, Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права власності на земельну частку (пай)
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 сільської ради Талалаївського району Чернігівської області про визнання права власності на земельну частку (пай), в якому вказує, що з 1958 року по 1982 рік працювала в колгоспі імені Фрунзе. Під час паювання земель КСП імені Фрунзе вона не була включена, що списку осіб, що мають право на земельну частку (пай), в зв’язку з чим не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). В 2005 році виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради їй було повідомлено про те, що вона має право на земельну частку (пай). В зв’язку з чим просить визнати за нею право власності на земельну частку (пай) у розмірі 3, 7 умовно кадастрових гектарів, зобов’язати ОСОБА_4 сільську раду прийняти рішення щодо видачі їй акту на право приватної власності на земельну ділянку та стягнути з відповідача понесені нею судові витрати.
Судом в якості співвідповідача за позовом ОСОБА_3 залучено Талалаївську районну державну адміністрацію Чернігівської області.
В судовому засіданні прокурор, який здійснює представництво інтересів ОСОБА_3, її позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача -Талалаївської райдержадміністрації ОСОБА_2 не заперечувала щодо задоволення позову ОСОБА_3, але не погодилася щодо стягнення з Талалаївської РДА понесених позивачем судових витрат.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради ОСОБА_1В пояснив, що ОСОБА_3 пропустила строк позовної давності на звернення до суду з позовом, в зв’язку з чим він не підлягає задоволенню. Також немає даних, що ОСОБА_3 була членом КСП ім. Фрунзе.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 задоволенню не підлягає з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 з 1958 року являлася членом колгоспу ім. Фрунзе с. Червоний Плугатар Талалаївського району та працювала в ньому до 1982 року, що підтверджується копією архівної довідки про кількість вихододнів позивачки ( а.с. 8) та копією довідки про членство ОСОБА_3 в колгоспі ім. Фрунзе. ( а.c. 14).
Згідно архівної довідки Талалаївської РДА ( а.с 38 ) колгосп імені Фрунзе села ОСОБА_5 існував з 1930 року по 1993 рік. В 1993 році колгосп ім. Фрунзе реорганізований в колективне сільськогосподарське підприємство -КСП ім. Фрунзе. На базі КСП ім. Фрунзе згідно протоколу загальних зборів № 2 від 24.12.1999 року було створено ТОВ «Нива», яке було ліквідоване 17.04.2006 року.
Із копії державного акту на право колективної власності на землю ( а.с 40-41 ) вбачається, що земля передана в колективну власність КСП ім. Фрунзе с. Червоний Плугатар на підставі рішення Талалаївської районної ради від 09 червня 1995 року. Додатком до даного державного акту є список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, які мають право на одержання земельного паю. ОСОБА_3 в даному списку відсутня.( а.с 42-50)
Відповідно до п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При вирішенні спору, що виник між сторонами суд застосовує положення Земельного кодексу України ( в ред. 1990 року)- чинного на час виникнення правовідносин.
Виходячи із змісту ст.23 ЗК України ( 1990 року) та п. 2 Указу Президента від 08.08.1995 р № 720\95 особа набуває право на земельну частку (пай) за трьох умов: перебування в членах КСП, включення до списку осіб, долученого до Державного акта на право колективної власності на землю та одержанням КСП цього акту.
Згідно розділу XI статуту колективного сільськогосподарського підприємства ім.. Фрунзе ( а.с.52-67 ) підприємство організовується за бажанням громадян виключно добровільних засадах, на зборах, про що складається відповідний протокол.
На загальних зборах членів колгоспу ім. Фрунзе 09 лютого 1993 року прийнято рішення про створення КСП, всім членам колгоспу, працездатним і пенсіонерам необхідно було подати заяви до правління КСП, що підтверджується архівною випискою з протоколу № 1 загальних зборів від 09.02.1993 року ( а.с 71 ).
Згідно повідомлення архівного відділу Талалаївської РДА в протоколах правління та загальних зборів колгоспу і КСП ім. Фрунзе за 1993- 2000 роки немає запису про розгляд заяви ОСОБА_3 щодо прийняття її в члени КСП. ( а.с 70 ).
В судовому засіданні встановлено, що з 1983 року і по даний час позивачка постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, де отримує пенсію, що підтверджується довідкою управління пенсійного фонду України в м. Рубіжному ( а.с 6).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_3 про визнання права власності на земельну частку (пай) необхідно відмовити, так як суду не надано доказів щодо перебування позивача в членах КСП ім. Фрунзе с. Червоний Плугатар, і тому немає підстав вважати, що ОСОБА_3 набула права на земельну частку (пай).
Керуючись ст.ст.10, 60, 212-215 ЦПК України, Указом Президента України «Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року, ст. 23 Земельного кодексу України (в ред. 1990 року) суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Талалаївського району Чернігівської області та Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання права власності на земельну частку (пай) відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Талалаївський районний суд протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Ю.Л. Василенко