справа № 2а – 96/10
П О С ТА Н О ВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області в складі:
судді Філіпенко Л.П.
при секретарі Щербак А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративній позов
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі про бездіяльність цього управління та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
В С Т А Н О В И В
4 січня 2010 року до суду надійшов адміністративній позов ОСОБА_1, якій був позивачкою відправлений 11 грудня 2009 року поштою, у якому вона просить зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області (далі УПФУ) нарахувати та виплатити на її користь недоплачену щомісячну соціальну допомогу згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2006 року по теперішній час. В обґрунтуванні позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що вона має статут «дитини війни» у зв’язку з чим, у відповідності до ст.6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни», виплачувана її пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає положення Законів України «Про державний бюджет України на 2006 рік», «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет Украйни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в частині зупинення дії ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” такими, що не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись.
У судове засідання ОСОБА_1 не з’явилася, просить розглянути справу за її відсутністю, (а.с. 9). Представник вiдповiдача у судове засiдання також не з’явився, просив розглядати справу без участi його представника.
На адресу суду надiйшли заперечення проти позову, у яких вiдповiдач посилається на те, що з вимогами, які викладені у позовній заяві не погоджується з наступних підстав:
- позивачем був пропущений строк для пред’явлення позовної заяви, який передбачений ст. 99 КАС України, а саме, виходячи з матеріалів позовної заяви позивач дізнався про порушення його прав 22.05.2008 року, а позовна заява подана 25.11.2009 року, також позивачем не представлено доказів поважної причини пропущення строку для подачі адміністративного позову, тому згідно ч.1 ст.100 КАС України є підстави відмовити у задоволені позовної заяви.
-у статтях 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за рахунок коштів Державного бюджету України. У абзаці першому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно з частиною третьою цієї статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачений порядок визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики і встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.
- Законом України “Про Державний бюджет на 2006 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” не передбачалась виплата грошових коштів такій категорії громадян, як “Діти війни”. Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було встановлено, що підвищення до пенсії відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” виплачувалось особам, які є інвалідами. Ці норми рішенням Конституційного суду України 09.07.2007 року №6-рп/2007 було визнано не конституційними, але будь-яких змін до бюджету на рішення Конституційного суду Верховною радою України не приймалось. Оскільки фінансування такого виду видатків проводиться за рахунок коштів Державного бюджету, а на законодавчому рівні це питання не вирішено, то підстав для виплати зазначених сум пенсіонерам, які не є інвалідами немає;
- статтею 41 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ці норми рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано не конституційними. Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 року - 48,10 гривні, з 1 липня 2008 року - 48,20 та з 1 жовтня 2008 року - 49,80 гривні.
Згідно роз’яснень Конституційного Суду України Пенсійному фонду України фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. За рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.
Відповідно до ухвали Конституційного Суду України від 19.05.2009 № 27-у/2009, колегія суддів конституційного Суду України дійшла висновку непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Також, Конституційний Суд України дійшов висновку про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Ця прогалина полягає у відсутності механізму вираховування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися на законодавчому рівні.
Додатково повідомляє, що Пенсійний фонд України звернувся до Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України з проханням розглянути судову практику розгляду справ з питань виплати дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбаченої ст. 6,7 Закону № 2195. Просить суд вiдмовити у задоволеннi позову у необґрунтованістю (а.с.8).
Дослiдивши матерiали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матерiалiв справи вбачається, що ОСОБА_1 має правовий статус «дитина вiйни», що підтверджується пенсійним посвідченням № 070404 (а.с.3).
Вiдповiдно до статті 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» вiд 18 листопада 2004 року, що набрав чинностi 01 сiчня 2006 року, дiтям вiйни пенсiя або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачується замiсть пенсі, пiдвищуються на 30 вiдсоткiв мiнiмально пенсiї за вiком.
Дiю статті 6 зупинено на 2006 рiк згiдно iз Законом України вiд 20 грудня 2005 року № 3235-IУ «Про державний бюджет України на 2006 рiк». Зупинення дії нормативного акту не дає права на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії в 2006 роцi.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» дiя статтi 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» зупинена. Потім рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статтi 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рiк», якими була зупинена дiя статтi 6 Закону Украни «Про соцiальний захист дiтей вiйни», визнанi такими, що не вiдповiдають Конституцi. Тобто, за перiод з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року позивач мав право на отримання пiдвищення до пенсi на пiдставi ст. 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актів України» вiд 28 грудня 2007 року внесено змiни до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни», зокрема статтею 6 вказаного Закону пiсля внесения змiн передбачалось, що дiтям вiйни до пенсiї або щомiсячного довiчного грошового утримання державної соціальної допомоги, що виплачується замiсть пенсiї, виплачусться пiдвищення у розмiрi надбавки, встановленої для учасників вiйни. Рiшенням Конституцiйного Суду України № 10-рп/2008 вiд 22 травня 2008 року положення пункту 28 роздiлу II «Внесення змiн до деяких законоданчих актiв України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України» вiд 28 грудня 2007 року щодо внесення змiн до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визнані такими, що не вiдповiдають Конституцiї України. Тобто, за перiод з 22 травня до 31 грудня 2008 року ОСОБА_2 мала право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст. 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей війни».
Таким чином, за перiод з 1 сiчня 2006 року до 31 грудня 2008 року положения статтi 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» стосовно того, що дiтям вiйни пенсiї або щомiсячне довiчне грошове утримання чи державна соцiальна допомога, що виплачусться замiсть пенсiї, пiдвищуються на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсi за вiком, були чинними лише з 9 липня по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня по 31 грудня 2008 року.
Але зiдно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адмiнiстративного суду за захистом прав, свобод та iнтересiв особи встановлено рiчний строк, який, якщо не встановлено iнше, обчислюсться з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи iнтересiв. Згiдно ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адмiнiстративного суду є пiдставою для вiдмови у задоволеннi адмiнiстративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна iз сторiн.
ОСОБА_1 ні заявляє клопотання про поновлення строку звернення до суду, не навила поважних причин його пропуску. Суд вважає, що незнання дiючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так як, вiдповiдно до ст. 57 Конституцiї України, всi законодавчi акти, якi стосуються прав та обовязкiв громадян обовязково пiдлягають оприлюдненню. У зв’язку з тим, що позивачкою пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату пiдвищення до пенсiї як дитинi вiйни до 11 грудня 2008 року, а вiдповiдач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважас за необхiдне вiдмовити позивачки в вимогах про пiдвищення пенсiї як дитинi вiйни за перiод до 11 грудня 2008 року за пропуском строку звернення до суду.
Вiдмовляючи в задоволенi позову за цей період з пiдстав пропуску рiчного строку звернення до суду, суд зауважує, що в даному випадку не пiдлягають застосуванню вимоги статтi 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування», вiдповiдно до яких суми пенсiї, не отриманi своєчасно з вини органу, що призначає i виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.
Законом Украни «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визначено основи соцiального захисту дiтей вiйни та гарантовано їх соцiальну захищеність шляхом надання пільг i державної соцiальної пiдтримки. Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної пiдтримки дiтей вiйни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соцiальна пiдтримка не може розцiнюватись як пенсiя або її складова частина. Тобто, йдеться мова про рiзнi види правовiдносин в системi соцiального забезпечення та державної соціальної підтримки.
Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-УІ було надане право КМУ у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону про «Про соцiальний захист дiтей вiйни».
Враховуючи, що позивачці починаючи сплачується пiдвищення до пенсiї у розмiрi 10 % прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть, а повинні провадити виплати у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за віком, суд вважає відмову УПФУ в проведенні перерахунку та виплаті позивачу підвищення до пенсії з 11 по 31 грудня 2008 року, та з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року незаконною. Таким чином, вимоги позивачкі щодо зобов’язання УПФУ здiйснити перерахунок пiдвищення до пенсiї «дитини вiйни» підлягають задоволенню частково - з 11 по 31 грудня 2008 року, та з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 КАСУ,
П О С Т А Н О В И В:
Позовнi вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі про бездіяльність цього управління та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» задовольнити частково.
Зобов’язати управлiння Пенсiйного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області здiйснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 пiдвищення до пенсi у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсi за вiком як дитинi вiйни з 11 по 31 грудня 2008 року, та з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В iншiй частинi позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю та пропуском строку звернення до суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького адміністративного апеляційного суду через Антрацитівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя
постанова видрукувана в дорадчій кімнаті
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 2а-96/10
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Філіпенко Лідія Павлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.08.2015
- Дата етапу: 02.09.2015