- Позивач (Заявник): Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
- Відповідач (Боржник): Комунальне підприємство "Чорноморськтеплоенерго" Чорноморської міської ради Одеської області
- Відповідач (Боржник): КП "Чорноморськтеплоенерго" Чорноморської міської ради Одеської області
- Заявник касаційної інстанції: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
- Заявник касаційної інстанції: ПАТ "НАК "Нафтогаз України"
- Позивач (Заявник): АТ "НАК "Нафтогаз України"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2019 року м. ОдесаСправа № 916/2278/18
м. Одеса, проспект Шевченка, 29, зал судових засідань Південно-західного апеляційного господарського суду №1
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Савицького Я.Ф.,
суддів Колоколова С.І.,
Разюк Г.П.
секретар судового засідання - Селиверстова М.В.
за участю представників учасників судового процесу:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на рішення Господарського суду Одеської області
від 18 грудня 2018 року (повний текст складений 27.12.2018р.)
по справі № 916/2278/18
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до відповідача Комунального підприємства "Чорноморськтеплоенерго" Чорноморської міської ради Одеської області
про стягнення 396823,84 грн., -
суддя суду першої інстанції: Погребна К.Ф.
час та місце винесення рішення: 18.12.2018р., м. Одеса, проспект Шевченка, 29 Господарський суд Одеської області
Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 13.03.2019р. відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2018 року Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства Чорноморськтеплоенерго Чорноморської міської ради Одеської області про стягнення заборгованості в сумі 396 823,84грн., яка складається з пені в сумі 310 764,91 грн., три проценти річних в розмірі 16 169,97 грн. та інфляційних втрат 69 888,96г рн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором купівлі-продажу природнього газу №4008/15-Кп-23 від 27.11.2014р.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 18.12.2018р. по справі №916/2278/18 (суддя Погребна К.Ф.) у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» відмовлено.
У вказаному рішенні суд першої інстанції встановив, що заборгованість за поставлений природний газ, що використовувався відповідачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживалась підприємствами та організаціями за умовами договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р., погашена останнім в повному обсязі станом на 30.12.2015 року, що підтверджується розрахунком наданим позивачем, тобто до набрання чинності Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
Водночас, суд першої інстанції зазначив, що ч. 3 ст. 7 вказаного Закону врегульовано питання списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за енергоносії, централізоване водопостачання та водовідведення, передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом (тобто до 30.11.2016), неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Суд зауважив, що ч. 3 ст. 7 Закону є нормою прямої дії, при цьому застосування приписів частини третьої статті 7 Закону не ставиться у залежність від виконання будь-яких інших умов, окрім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до набранням чинності Законом.
За таких обставин, місцевий господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій позивач просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 18.12.2018р. по справі №916/2278/18 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Звертаючись з апеляційною скаргою скаржник зазначає, що суд першої інстанції не надав правової оцінки факту, що за отриманий природний газ відповідач розрахувався з порушенням строків оплати, які визначені п. 6.1 договору купівлі-продажу природного газу, що призвело до ухвалення рішення з порушенням норм матеріального права.
Крім того, апелянт стверджує, що за положеннями ст. 3 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" учасниками процедури врегулювання заборгованості є теплопостачальні та теплогенеруючі підприємства, включені до реєстру. Водночас, матеріали справи не містять доказів включення відповідача до реєстру.
З огляду на викладене, апелянт вказує, що списання заборгованості є неправомірним, а відмова у задоволенні позовних вимог - незаконною.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.01.2019р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на рішення Господарського суду Одеської області від 18.12.2018р. по справі №916/2278/18, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 7 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження.
22.01.2019р. від Комунального підприємства "Чорноморськтеплоенерго" Чорноморської міської ради Одеської області до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого відповідач не погоджується з її доводами, просить залишити оскаржуване рішення без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.01.2019р. справу №916/2278/18 призначено до розгляду на 13.02.2019р.
13.02.2019р. судове засідання у справі №916/2278/18 не відбулось, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді-доповідача Савицького Я.Ф.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 04.03.2019р. повідомлено учасників процесу про те, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 13 березня 2019 року о 10:00 год.
Представники сторін у судове засідання 13.03.2019р. не з'явились, про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, що вбачається з реєстру поштових відправлень Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.03.2019р.
У судовому засіданні 13.03.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Згідно зі ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", колегія суддів встановила.
27.11.2014р. між ПАТ НАК "Нафтогаз України" та КП "Іллічівськтеплоенерго" було укладено договір № 4008/15-КП-23 купівлі-продажу природного газу, за умовами п.1.1. якого продавець зобов'язався передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України ПАТ НАК "Нафтогаз України" за кодом УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити цей природний газ (надалі-газ), на умовах цього договору.
Пунктом 1.2. договору встановлено, що газ, який продається за цим договором, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання (крім бюджетних організацій та установ).
Згідно з п. 2.1 договору сторони узгодили обсяги газу, що мають бути поставлені за договором з 01.01.2015р. по 31.12.2015р., так, продавець зобов'язався передати покупцеві у зазначений період газ за загальним обсягом до 1 403тис. м3.
Відповідно до п.3.3. договору приймання-передача газу, переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці продажу оформлюється актом приймання-передачі газу, тощо. Обсяги використання газу Покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу Покупця.
Згідно з п.3.4. договору не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, Покупець зобов'язується надати Продавцеві підписані та скріплені печатками Покупця та газотранспортного підприємства три примірники акту приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути Покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту. Акти є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.
Пунктом 5.1. договору сторони погодили, що ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи його транспортування установлюються уповноваженим державною владою України органом.
Положеннями п. 5.2. договору сторони погодили, що ціна за 1000 м3 природного газу становить 5 100 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 366,70 грн., крім того ПДВ 20% - 73,34грн., всього з ПДВ 440,04грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 5 568,70грн., крім того ПДВ 20% - 1 113,74грн., всього з ПДВ 6 682,44грн.
Відповідно до п.6.1. договору оплата за газ природний газ здійснюється Покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Пунктом 7.2. договору сторони погодили, що у разі невиконання Покупцем умов пункту 6.1. цього договору Продавець має право не здійснювати поставку газу Покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплата та наявності технічної можливості. У разі невиконання Покупцем пункту 6.1. цього договору він зобов'язується сплатити Продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
29.01.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 1 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.01.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 5 900 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 366,70 грн., крім того ПДВ 20% - 73,34грн., всього з ПДВ 440,04грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 6 384,70грн., крім того ПДВ 20% - 1 276,94грн., всього з ПДВ 7 661,64грн.
16.02.2015р. між сторонами укладено додаткову угоду № 2 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.02.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 5 700 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 366,70 грн., крім того ПДВ 20% - 73,34грн., всього з ПДВ 440,04грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 6 180,70грн., крім того ПДВ 20% - 1 236,14грн., всього з ПДВ 7 416,84грн.
18.03.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 3 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.03.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 8 900 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 366,70 грн., крім того ПДВ 20% - 73,34грн., всього з ПДВ 440,04грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 9 444,70грн., крім того ПДВ 20% - 1 888,94грн., всього з ПДВ 11 333,64грн.
10.04.2015р. між сторонами укладено додаткову угоду № 4 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.04.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 7 200 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 656,20грн., крім того ПДВ 20% - 131,24грн., всього з ПДВ 787,44грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 8 000,20грн., крім того ПДВ 20% - 1 600,04грн., всього з ПДВ 9 600,24грн.
29.05.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 5 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.05.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 6 810 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 656,20грн., крім того ПДВ 20% - 131,24грн., всього з ПДВ 787,44грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 7 602,40грн., крім того ПДВ 20% - 1 520,48грн., всього з ПДВ 9 122,88грн.
30.06.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 6 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.06.2015р. п.5.2. Договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 6 600 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 656,20грн., крім того ПДВ 20% - 131,24грн., всього з ПДВ 787,44грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 7 388,20грн., крім того ПДВ 20% - 1 477,64грн., всього з ПДВ 8 865,84грн.
20.07.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 7 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.07.2015р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: " Ціна за 1000 м3 природного газу становить 6 600 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними трубопроводами 435,20грн., крім того ПДВ 20% - 87,04грн., всього з ПДВ 522,24грн., тариф на транспортування природнього газу розподільними трубопроводами 228,30грн., ( в т.ч вартість на виробничо-технологічні витрати та власні потреби, що враховано в структурі тарифу з транспортування природнього газу розподільними трубопроводами, встановленого постановою НКРЕКП), крім того ПДВ 20% -45,66грн., всього з ПДВ 273,96 грн. Всього вартість транспортування складає 663,50грн., крім того ПДВ 20% - 132,70грн., всього з ПДВ 796,20грн. До сплати за 1000 м3 природнього газу 7 395,50грн., крім того ПДВ 20% - 1 479,10грн., всього з ПДВ 8 874,60грн.
28.07.2015р. між сторонами укладено додаткову угоду № 8 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якого сторони дійшли згоди викласти пункт 6.3 договору в наступній редакції: За наявності заборгованості у Покупця за цим договором Продавець зараховує кошти, що надійшли від Покупця, як погашення заборгованості за газ, поставлений в минулі періоди по цьому договору, в порядку календарної черговості виконання заборгованості. Кошти, які надійшли від Покупця, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим Договором.
19.10.2015р. між позивачем та відповідачем було укладено додаткову угоду № 9 до договору купівлі-продажу природного газу від 27.11.2014р. № 4008/15-КП-23, за умовами якої з 01.10.2015р. п.5.1, п.5.2., п.5.3 договору було викладено в наступній редакції: "Ціна на природній газ розміщується на офіційному веб-сайті Продавця. Тариф на транспортування природнього, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ магістральними та розподільними трубопроводами установлюється НКРЕКП. Ціна за 1000 м3 газу з 01.10. по 31.10.2015р. становить 6 600 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл природнього газу, крім того: - збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ 2%; - податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природнього газу магістральними та розподільними трубопроводами 689,10грн., крім того ПДВ 20% - 137,82грн., всього з ПДВ 826,92грн. В структурі тарифу на транспортування природнього газу розподільними газопроводами, затвердженого постановою НКРЕКП, враховано вартість газу на виробничо-технологічні витрати та власні потреби газорозподільного підприємства. До сплати за 1000 м3 природнього газу 7 421,10грн., крім того ПДВ 20% - 1 484,11грн., всього з ПДВ 8 905,32грн. Ціна на природній газ на наступні періоди розміщуються на офіційному веб-сайті Продавця та зазначаються в окремій додатковій угоді.
Відповідно до актів приймання-передачі природного газу у період з січня 2015р. по грудень 2015 р. включно позивач передав, а відповідач прийняв природний газ в обсязі, передбаченому договором на загальну суму 5 177 982,59 грн.
Водночас, позивач зазначає, а відповідач не заперечує, що оплату за переданий газ відповідач здійснював несвоєчасно та не виконував зобов'язання у строк, визначений договором, чим порушив умови господарського зобов'язання, зокрема, п.6.1. договору.
З огляду на що, за неналежне виконання умов договору позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 310 764,91 грн., 3% річних на суму 16 169,97 грн. та інфляційні у розмірі 69 888,96 грн.
Вказані обставини стали підставою звернення Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до господарського суду з відповідним позовом.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені рішення, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.
За положеннями ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором.
Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Так, пунктом 7.2 договору сторони погодили, що у разі невиконання відповідачем пункту 6.1 умов цього договору, він зобов'язується сплатити Продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на викладене, позивач на підставі умов договору та положень чинного законодавства нарахував відповідачу до стягнення 310 764,91 грн. - пені, 3% річних у розмірі 16 169,97 грн. та інфляційні на суму 69 888,96 грн.
Разом з тим, колегія суддів зазначає наступне.
30.11.2016р. набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016р.
Відповідно до положень статті 1 Закону заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно зі статтею 2 Закону дія останнього поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Частиною першою статті 3 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017р. № 93 затверджено Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром (далі - Порядок), який визначає механізм формування, ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а також користування його даними.
Так, відповідно до пункту 14 Порядку у реєстрі відображаються дані про підприємства, зокрема, зазначаються дані про обсяг кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно із Законом; обсяг не відшкодованої станом на 01.01.2016 заборгованості з різниці в тарифах, підтверджений протоколами територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах; обсяг нарахувань із сплати неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за спожитий природний газ, електричну енергію, теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилася в період до 01.07.2016р.
Частиною 3 ст. 7 даного Закону визначено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Аналізуючи наведені норми матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що частина третя статті 7 Закону є нормою прямої дії, при цьому застосування приписів частини третьої статті 7 Закону (яка є нормою прямої дії) не ставиться у залежність від виконання будь-яких інших умов, окрім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до набранням чинності Законом. Зокрема, виконання даної норми не потребує включення підприємства до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 07.02.2018р. у справі № 927/1152/16, від 20.12.2018 у справі №904/1619/18, від 18.12.2018р. у справі №905/301/18.
Матеріали справи свідчать, що заборгованість за поставлений природний газ, що використовувався відповідачем для виробництва теплової енергії, яка споживалась підприємствами та організаціями була погашена останнім в повному обсязі станом на 30.12.2015 року, що підтверджується розрахунком наданим позивачем, тобто до набрання чинності Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
З огляду на викладене, спростовуються доводи, викладені ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у апеляційній скарзі, про безпідставне застосування судом попередньої інстанції до спірних правовідносин сторін приписів частини 3 статті 7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" у зв'язку з відсутністю доказів включення відповідача до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості та виключає можливість стягнення на користь позивача заявленої суми пені, 3% річних та інфляційної індексації, що були нараховані на суму боргу сплачену відповідачем до набрання чинності зазначеним Законом.
Відтак, Південно-західний апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду Одеської області від 18.12.2018р. по справі №916/2278/18 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення Господарського суду Одеської області від 18.12.2018р. по справі №916/2278/18 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова відповідно до вимог ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у 20-денний строк.
Повний текст постанови підписаний 18.03.2019р.
Головуючий суддя Савицький Я.Ф.
Суддя Колоколов С.І.
Суддя Разюк Г.П.
- Номер: 5ЗП
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 916/2278/18
- Суд: Господарський суд Одеської області
- Суддя: Савицький Я.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.10.2018
- Дата етапу: 27.12.2018
- Номер:
- Опис: про стягнення 396 823,84 грн.
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 916/2278/18
- Суд: Південно-західний апеляційний господарський суд
- Суддя: Савицький Я.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.01.2019
- Дата етапу: 13.03.2019
- Номер:
- Опис: стягнення 396 823,84 грн.
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 916/2278/18
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Савицький Я.Ф.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.05.2019
- Дата етапу: 25.07.2019