Судове рішення #7778355

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    2009 року листопада місяця „09” дня колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді: Горбань В.В.

            Суддів: Курської А.Г.

Філатової Є.В.

                      При  секретарі: Козачок О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5   до ОСОБА_6  про стягнення аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 17 червня 2009 року,

ВСТАНОВИЛА:

    21 квітня 2009 року ОСОБА_5   звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6  про стягнення аліментів. Вимоги мотивовані тим, що між нею та відповідачем 03.10.1999 року було зареєстровано шлюб. Від шлюбу мають дітей:  дочку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2. З листопада 2008 року відповідач перестав надавати матеріальну допомогу на утримання дітей, вона не працює, тому що доглядає за дитиною, а відповідач працює музикантом і оскільки має нерегулярний прибуток, просить стягнути з нього аліменти  у твердій грошовій сумі, а саме  в розмірі 500 грн. щомісяця на кожну дитину до їх повноліття, та на її утримання в розмірі 500 грн. до досягнення сином віку трьох років.

Рішенням Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 17 червня 2009 року позов задоволено частково. Стягнено з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, який народився у м. Янгиюль Ташкентської області, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, працює у фізичної особи ОСОБА_9, аліменти на користь ОСОБА_5 на утримання дітей – ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 500 грн. щомісячно, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 300 грн. щомісячно до досягнення повноліття старшою  дитиною, на утримання ОСОБА_5 в розмірі 300 грн. щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку, починаючи з 21.04.2009 року. В решті позову відмовлено. Стягнено з ОСОБА_6 судовий збір у сумі 51 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 7 грн. 50 коп.    

В апеляційній скарзі  ОСОБА_6  просить  рішення суду скасувати з ухваленням нового рішення про стягнення з нього аліментів загальною сумою 300 грн., посилаючись на те, що рішення суду незаконне і необґрунтоване, ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вказує, що висновки суду не відповідають обставинам справи. Посилається на те, що судом при визначенні розміру аліментів не враховано, що його постійний прибуток у місяць складає 303 грн., він шукає нову роботу і тому не має можливості виплачувати аліменти у розмірі 1100 грн. щомісяця.

У запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_5 просить рішення суду залишити без змін, вважає його законним, а апеляційну скаргу відхилити як необґрунтовану.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, вислухавши пояснення сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга  підлягає  частковому задоволенню з наступних підстав.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач має  нерегулярний, мінливий дохід,  і дійшов висновку, що аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей та колишньої дружини, з якою проживає дитина, слід стягнути з ОСОБА_6 у твердій грошовій сумі – 500 грн. на утримання дочки ОСОБА_7, 300 грн. на утримання сина ОСОБА_8 та 300 грн. на утримання  колишньої дружини  до досягнення сином ОСОБА_8 трьох років щомісячно.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судовим рішенням у частині примушення відповідача виконувати свій обов’язок з утримання неповнолітніх дітей та колишньої дружини, з якою проживає дитина, до досягнення дитиною трьох років, шляхом стягнення з нього аліментів, але вважає, що розмір аліментів визначений без урахування положень ч. 4 ст. 84, ст. 182 Сімейного кодексу України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 84 Сімейного кодексу України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Статтею 180 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що сторони у справі ОСОБА_5 і ОСОБА_6 перебували у зареєстрованому шлюбі, від якого мають дочку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 і сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 3-4). Діти проживають  разом з матір’ю, яка не працює, знаходиться у декретній відпустці за доглядом за дитиною до досягнення останньою  трьох років (а.с. 5-6).

За таких обставин, колегія суддів вважає, що аліменти на утримання дітей та колишньої дружини правильно присуджені з відповідача на користь позивачки.

Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини, стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з частиною 1 статті 184 Сімейного кодексу України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

У зв’язку з тим, що відсутні дані про отримання відповідачем регулярного, постійного, незмінного доходу, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

Визначивши розмір аліментів у сумі 500 грн. щомісячно на утримання дочки ОСОБА_7, 300 грн. щомісячно на утримання сина ОСОБА_8 та 300 грн. на утримання колишньої дружини, суд першої інстанції фактично не аналізував докази щодо матеріального становища відповідача.

Проте колегія суддів не погоджується з зазначеними сумами стягнень.

При розгляді справи в апеляційному суді встановлено, що відповідач – платник аліментів має тимчасове місце роботи – вокаліста в барі приватного підприємця ОСОБА_9 і щомісячно одержує заробітну плату в сумі 303 грн., що підтверджується довідкою про доходи, яка видана приватним підприємцем ОСОБА_9 (а.с. 32), а також має нерегулярні заробітки як вокаліст на банкетах. Інших доходів відповідач не має.

Проти зазначених обставин у суді апеляційної інстанції не заперечувала позивачка і пояснила, що відповідач добровільно надає матеріальною допомогу продуктами, тому враховуючи матеріальне становище та домовленість між нею і відповідачем вона не заперечує проти зменшення розміру аліментів до загальної суми 600 грн.  

Таким чином, з урахуванням з’ясованих в суді апеляційної інстанції фактичних обставин справи, матеріального становища відповідача, прийнявши до уваги пояснення позивачки ОСОБА_5, яка не заперечувала проти зменшення розміру аліментів до загальної суми 600 грн., колегія суддів апеляційного суду вважає, що розмір аліментів може бути визначений у твердій грошовій сумі по 200 грн. на кожну неповнолітню дитину щомісячно та 200 грн. на утримання дружини, з якою проживає дитина, тобто аліментів по догляду за дитиною до досягнення останньою трьох років.  

За таких обставин рішення суду слід змінити на підставі частини 3 статті 309 ЦПК України .

Що стосується доводів щодо участі батька у додаткових витратах на дочку ОСОБА_7 у зв’язку з її хворобою, то за необхідності їх розмір може бути визначений відповідно до правил статті 185 Сімейного кодексу України, але вирішення таких вимог виходить за межі заявленого позову.

            Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 307, 309, 314, 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

В И Р І Ш И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.

Рішення Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 17 червня 2009 року змінити в частині визначення розміру аліментів, зменшити розмір аліментів на утримання малолітньої дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 500 грн. до 200 грн. щомісячно, на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 300 грн. до 200 грн. щомісячно, на утримання ОСОБА_5 з 300 грн. до 200 грн.  щомісячно до досягнення дитиною трьох років.

В решті це ж рішення  залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.

Судді:         Горбань В.В.             Курська А.Г.              Філатова Є.В.          

 

           

           

   

   

               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація