Справа № 2-1287/09 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28 грудня 2009 року Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Короїд Ю.М.,
при секретарі Божок А.О.
за участю
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козелець Чернігівської області цивільну справу за позовом прокурора Козелецького району в інтересах Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_4, треті особи: Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, Управління Держкомзему в Козелецькому районі, Козелецький районний відділ Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру” про припинення права власності на земельні ділянки та визнання недійсними актів на право власності на земельні ділянки,
в с т а н о в и в:
до суду із позовною заявою про припинення права власності на земельні ділянки та визнання недійсними актів на право власності на земельні ділянки звернувся прокурор Козелецького району в інтересах Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_4, треті особи: Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, Управління Держкомзему в Козелецькому районі, Козелецький районний відділ Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру”.
У судовому засіданні представник прокуратури Козелецького району ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та пояснила, що ОСОБА_4 була членом КСП „Маяк” і працювала в колгоспі до 1991 року. З 1992 року вона в колгоспі не працювала, а тому не мала права на отримання земельної частки (пай). Незважаючи на це, їй було виділено дві земельні ділянки.
Представник Козелецької РДА ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та пояснила, що на момент видачі державного акту КСП „Маяк” відповідач ОСОБА_4 не працювала в колгоспі, а тому її необґрунтовано включили до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай).
Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що вона працювала в колгоспі весь час. На початку 90-х років в колгоспі була відсутня робота, тому вона по сумісництву працювала в школі і за наявності роботи працювала в колгоспі. З членів колгоспу вона не виходила.
Представник управління Держкомзему у Козелецькому районі ОСОБА_3 підтримав позовні вимоги і пояснив, що відповідач безпідставно була включена до списку пайовиків та отримала земельні ділянки як пай, оскільки на той момент в колгоспі не працювала.
Представник Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області в судове засідання не з”явився, надавши заяву про слухання справи за його відсутності.
Представник Козелецького районного відділу Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру” в судове засідання не з”явився, причини неявки суду не відомі.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснила, що відповідач ОСОБА_4 спочатку постійно працювала в колгоспній їдальні. Після того, як в колгоспі не стало роботи, вона перейшла в школу, однак за наявності роботи періодично працювала в колгоспі.
Аналогічні пояснення в судовому засіданні надав і свідок ОСОБА_6. При цьому він зазначив, що за час його роботи відповідач заяв про вихід з членів колгоспу не подавала. У зв’язку з цим вона була включена до списку осіб, які мають право на земельний пай.
Свідок ОСОБА_7 пояснив, що на початку 90-х років в колгоспі не було постійної роботи, однак всі члени колгоспу при необхідності працювали на колгоспних роботах в тому числі і відповідачка.
Свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона жодного разу не бачила, що б відповідачка виконувала будь-які роботи в колгоспі.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що в архівах Булахівської сільської ради в наявності документи, які підтверджують факт роботи в колгоспі відповідачки по 31 грудня 1991 року.
В судовому засідання встановлені такі факти і цивільно-правові відносини.
Відповідно до архівної довідки протоколом зборів уповноважених колгоспу „ОСОБА_8 комунізму” від 19 травня 1983 року постановлено прийняти ОСОБА_4 в члени колгоспу. Рішення щодо виходу ОСОБА_4 з членів колгоспу відсутні, що підтверджується також довідкою Булахівської сільської ради.
Згідно трудової книжки колгоспника ОСОБА_4 працювала в колгоспі з 1983 по 1991 рік. Відповідно до запису в трудовій книжці ОСОБА_4 1 травня 1993 року прийнята на посаду техпрацівника до Бобруйківської школи. Зазначене підтверджується копією пенсійної справи ОСОБА_4 та витягом з наказу директора Бобруйківської ЗОШ від 28 квітня 1993 року.
Відповідно до довідки Булахівської сільської ради документи, які б підтверджували виконання робіт та отримання за них винагороди в КСП „Маяк” ОСОБА_4 протягом 1993-2000 років відсутні.
19 жовтня 1995 року колективному сільськогосподарському підприємству „Маяк” видано державний акт на право колективної власності на землю. ОСОБА_4 включено до списку громадян, які мають право на середню земельну частку КСП „Маяк”.
Відповідно до розпорядження Козелецької РДА від 22 березня 2000 року №154 КСП „Маяк” перереєстроване в СВК „Маяк”. Згідно інформації управління статистики у Козелецькому районі СВК „Маяк” ліквідовано та вилучено з ЄДРПОУ.
10 липня 2002 року ОСОБА_4 видано Державний акт на право приватної власності на землю серії І-ЧН №022148, яким передано у власність земельну ділянку площею 2.45 га на території Бобруйківської сільської ради для ведення особистого селянського господарства.
10 липня 2002 року ОСОБА_4 видано Державний акт на право приватної власності на землю серії І-ЧН №022459, яким передано у власність земельну ділянку площею 0.14 га на території Біликівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства.
Вказані державні акти видані на підставі розпорядження Козелецької районної державної адміністрації від 5 липня 2002 року №231.
Вислухавши пояснення представників позивача, відповідача, представника третьої особи, свідків, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає що позов прокурора Козелецького району в інтересах Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_4, треті особи: Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, Управління Держкомзему в Козелецькому районі, Козелецький районний відділ Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру” про припинення права власності на земельні ділянки та визнання недійсними актів на право власності на земельні ділянки не підлягає задоволенню.
Згідно ст. 11 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов”язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього кодексу.
Позивач просить припинити право власності відповідача не земельні ділянки та визнати недійсними державні акти на ці земельні ділянки виключно з тих підстав, що вказані земельні ділянки надано відповідачу ОСОБА_4 як земельний пай члену КСП „Маяк”, незважаючи на те, що відповідачка на момент видачі державного акту КСП не була членом колгоспу, не працювала в ньому, а працювала в школі.
Статтями 140 та 143 Земельного кодексу України визначені виключні підстави для припинення права власності на земельні ділянки, а також підстави примусового припинення прав на земельні ділянки.
Зокрема, підставами припинення права власності на земельну ділянку є: а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника; г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) конфіскація за рішенням суду; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: а) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; б) неусунення допущених порушень законодавства в терміни, встановлені вказівками спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів; в) конфіскації земельної ділянки; г) викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; ґ) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; д) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Будь-яких підстав припинення права власності на земельні ділянки, визначених чинним земельним законодавством позивачем не наведено.
Посилання позивача на те, що відповідач не мала права отримувати земельні ділянки як пай, оскільки не була членом колгоспу та не працювала в ньому є необґрунтованими.
Згідно п.2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до статуту КСП „Маяк” прийняття членів колгоспу проводиться правлінням з послідуючим затвердженням зборів уповноважених. Заява про вихід з колгоспу розглядається на засіданні правління.
В судовому засіданні достовірно встановлено та не спростовано позивачем, той факт , що відповідач ОСОБА_4 вступила в члени КСП „Маяк”, працювала в ньому і рішення про виключення її з членів КСП відсутні. Як член КСП вона була включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Припинення роботи в колгоспі не є підставою для виключення особи з членів КСП.
Крім того, державні акти на право приватної власності на землю, які позивач просить визнати недійними видані на підставі розпорядження Козелецької районної державної адміністрації від 5 липня 2002 року №231, однак вказане розпорядження позивачем не оскаржується.
За таких умов суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог щодо припинення права власності на земельні ділянки надані відповідачу та визнання недійсними державних акті на ці земельні ділянки, а відповідно не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача та відділу ДЗК повернути державні акти та виключити їх з державного реєстру.
Керуючись ст.ст. 140-143 Земельного кодексу України, п.2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» , ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 215, 218, 223, 294, 295 і 296 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
в задоволенні позовних вимог прокурора Козелецького району в інтересах Козелецької районної державної адміністрації до ОСОБА_4, треті особи: Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель в Чернігівській області, Управління Держкомзему в Козелецькому районі, Козелецький районний відділ Чернігівської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру” про припинення права власності на земельні ділянки та визнання недійсними актів на право власності на земельні ділянки відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
.
Суддя Козелецького райсуду Ю.М.Короїд