Справа № 2а-9854
2010р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 грудня 2010 року м. Бердянськ
Суддя Бердянського міськрайонного суду Запорізької області Пахоменка О.Г., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Бердянськ Запорізької області, про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
03.11.2010р. ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним позовом, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Бердянськ Запорізької області (надалі – УПФУ в м. Бердянськ) по відмові у проведенні перерахунку призначеної їй державної пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 ч. 4, 67 ч.3 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, визнати за нею право на отримання цієї пенсії та додаткової пенсії у зазначених розмірах та зобов’язати УПФУ в м. Бердянськ здійснити перерахунок та виплату їй, ОСОБА_1 призначеної їй державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, відповідно до вказаних норм зазначених вище законів та розмірах, починаючи з 19.10.1995р. і до часу внесення змін в наведені норми законів або коли зникнуть обставини для ї отримання.
Ухвалою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15.11.2010р. позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов’язання здійснення перерахунку та виплати зазначеного вище підвищення до пенсії за період з 19.10.1995р. по 02.05.2010р. включно, залишено без розгляду.
Цією ж ухвалою, в порядку ст. 183-2 КАС України, відкрите скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 про зобов’язання здійснення перерахунку та виплати зазначеного вище підвищення до пенсії за період з 03.05.2010р. по 03.11.2010р. включно, та справа розглянута суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надіслав до суду письмові заперечення на позов, в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. У обґрунтування зазначив, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно ст. 62 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII (далі – Закон), роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади. Стаття 67 Закону передбачає, що конкретні розміри всіх доплат пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів. З 01.01.2010р. пенсії, призначені відповідно до цього Закону обчислювались відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2010р.".
Перерахунок мінімальних розмірів пенсій, доплат, підвищень, додаткової пенсії, компенсаційних виплат, призначених відповідно до чинного законодавства, здійснювався виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме: з 01.01.2010р. - 695,00 грн., з 01.04.2010р. - 706,00 гри., з 01.07.2010р. - 709,00 грн., з 01.10.2010р. - 723,00 грн., з 01.12.2010р. - 734,00 грн.
Мінімальний розмір пенсії, визначений у ч. 4 ст. 54 Закону обчислено у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та їх розмір повною мірою залежить від групи інвалідності та періоду, в якому проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання, як інвалід 2-ї групи, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, за списком № 1 відповідно до норм Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Для розрахунку пенсії застосовувалася заробітна плата за періоди роботи ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме за листопад 1986 року. Окрім того, обчислення пенсій та підвищень, передбачених цим же Законом розраховується відповідно до постанов КМУ від 16.07.2008р. № 654 та від 28.05.2008 р. № 530 ("Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян").
На думку відповідача, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Гадає, що дія цієї статті не розповсюджується на пенсіонерів, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. у справі №10-рп/2008 положення Закону України "Про Державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними. Разом з тим, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалося.
Внаслідок цього, порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених вищезазначеними законодавчими актами, залишився неврегульованим законом.. Ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком ... встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Частина 3 цієї ж статті передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї статті застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до цього закону. Тому вважає, що для перерахунків або підвищень пенсій за іншими законами, в тому числі і за ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" він не застосовується.
Посилаючись на ст. 6З ЗУ Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач акцентував, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією закону проводиться з державного бюджету, який затверджує Верховна Рада, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України. В зв’язку з чим вважає позовні вимоги безпідставними.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за місцем проживання, що підтверджується вкладкою № 015251 від 02.07.1997р. до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (серія А № 037329).
23.06.2010 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії у відповідності з вищевказаними нормами, але листом № 1708/Ю-4 від 06.07.2010р., в задоволенні вимог їй було відмовлено.
В зв’язку з цим, позивач просила визнати цю відмову протиправною, визнати за нею право на отримання державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленої мінімальної пенсії за віком і зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську здійснити такі перерахунки пенсії з 19.10.1995р. і до часу внесення змін в наведенні норми законів або коли зникнуть обставини для її отримання.
Згідно Закону України № 231-V від 05.10.2006р. „Про внесення доповнень в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі – Закон), у відповідності з п.4 ст. 54 якого, пенсія по інвалідності 2 групи не повинна бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком.
Позивач одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, на підставі статті 50 цього ж Закону, яка передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 2 групи - 75% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
У відповідності до ст. 54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: для 2 групи інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розрахунок пенсії позивачу проведено управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердянськ виходячи з заробітної плати за періоди роботи ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме за листопад 1986 року, а також відповідно до постанов КМУ від 16.07.2008р. № 654 та від 28.05.2008 р. № 530.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою КМ України від 30.05.1997р. № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст.ст. 50, 54 Закону України № 796 «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 2 Постанови № 1 від 03.01.2002р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» КМУ всупереч положень ст. ст. 50, 54 Закону № 796 встановив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст. 50,54 Закону № 796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
В рішеннях Конституційного Суду України (далі – КСУ) у справах № І-21Ш5 від 1-21/05 від 11.10.2005р., № 8 від 06.07.1999р., № 5-рп02 від 20.03.2002р., № 7-рп04 від 17.03.2004р., № 20-рп04 від 01.12.2004р., № 10-рп08 від 22.05.2008р., що стосувались спорів, пов'язаних з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, КСУ зазначив, що пільги, компенсації і гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України є неприпустимим.
Законом України „Про державний бюджет України на 2010 рік" розмір прожиткового мінімуму та відповідно розмір мінімальної пенсії за віком з 01.04.2019р. встановлено в розмірі 706,00 грн., з 01.07.2010р. – 709,00 грн., з 01.10.2010р. – 723,00 грн.
Суд вважає, що положення підзаконних актів – постанов КМУ щодо обмеження розміру пенсії із солідарної системи не узгоджуються з конституційним положенням про гарантування права на соціальний захист, складовою якого є пенсійне забезпечення за рахунок також бюджетних джерел.
Відповідно до ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України.
Таким чином, посилання відповідача на вищезазначені підзаконні акти – постанови Кабінету Міністрів України є необґрунтованими і при розрахунку пенсії позивачу необхідно враховувати встановлений Верховною Радою України прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність.
Таким чином, суд вважає, що право ОСОБА_1 на отримання державної пенсії у відповідності до вимог законодавства порушується відповідачем і воно повинно бути поновлене.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги стосовно зобов'язання відповідача і в подальшому (до часу внесення змін в наведені норми законів або коли зникнуть обставини для ї отримання) здійснювати перерахунок державної та додаткової пенсії не можуть бути задоволені з огляду на те, що рішення суду не може прийматись як застереження від будь-яких порушень, та не може бути умовним, а розглядати справу та приймати рішення на майбутнє, приймаючи за наявні неіснуючі порушення, суперечить чинному законодавству.
Керуючись ст.ст. 3, 22, 46, 48, 75 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 60, 69-70, 86, 158, 160, 163, 186, 254 КАС України, ст.ст. 50, 54 Закону України № 231-V від 05.10.2006р. „Про внесення доповнень в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Бердянськ Запорізької області по відмові в перерахунку призначеної державної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інваліда 2-ї групи.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, право на отримання державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 ч. 4, 67 ч.3 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, і зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бердянськ Запорізької області здійснити такі перерахунки пенсії за період з 03.05.2010р. по 03.11.2010р. включно.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було прийнято без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.Г. Пахоменко
- Номер: 6-а/310/16/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-9854/10
- Суд: Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Пахоменко О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.03.2019
- Дата етапу: 12.04.2019
- Номер: 2-аво/310/9/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-9854/10
- Суд: Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Пахоменко О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.05.2019
- Дата етапу: 13.05.2019