ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-287/10/2370
10 лютого 2010 року м. Черкаси
16 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Коваленка В.І.,
при секретарі – Поповій Ю.Є.,
за участю представників:
від позивача – Охват В.П., за довіреністю,
від відповідача – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси до підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» про стягнення 170268 грн. 81 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси звернулося до суду з адміністративним позовом до підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів» про стягнення 170268 грн. 81 коп.
Представник позивача зазначив, що згідно п. 2 Розділу XV «Перехідних положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 – ВР від 26.06.1997 року відповідач з коштів, призначених на оплату праці, має вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №1 та №2, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Представник позивача зазначив, що відповідач має заборгованість перед позивачем за січень 2009 року по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у загальній сумі 170268 грн. 81 коп.
Представник позивача просить задовольнити його вимоги та стягнути з відповідача борг по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 170268 грн. 81 коп.
Представник відповідача до суду не з’явився, заперечень проти позову суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд встановив, що підприємство «Черкаський державний завод хімічних реактивів» є юридичною особою та з 06.10.1993 року обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058 - IV від 09.07.2003 року з 01.01.2004 року відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Дослідженням матеріалів справи, зокрема, довідки про нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» - «з» (список №2 та список №1) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у січні 2010 року по підприємству Черкаський державний завод хімічних реактивів, суд встановив, що відповідач має заборгованість перед позивачем за січень 2010 року по виплаті та доставці пільгових пенсій по списку № 1 - 120864 грн. 57 коп., по списку №2 – 49404 грн. 24 коп.
Отже, судом встановлено, що заборгованість відповідача перед позивачем за січень 2010 року по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій становить 170268 грн. 81 коп.
Згідно Інструкції № 21-1 відповідач являється платником страхових внесків, тому зобов’язаний відшкодовувати управлінню Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах по списках №1 та № 2 особам, які мають стаж на даному підприємстві, що дає право на призначення цих пенсій.
Крім цього, на підставі п.п.6.8 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 відповідач зобов’язаний щомісячно до 25-го числа вносити до управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідач заборгованість по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списках №1 та №2 перед управлінням Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси за січень 2010 року не сплатив. Тому, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за січень 2010 року становить 170268 грн. 81 коп.
Несплата відповідача до управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси сум виплачених на пільгових умовах громадянам призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України, що спричинить несвоєчасне фінансування виплат пенсій.
Суд зазначає, що згідно пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26 червня 1997 р. (надалі за текстом – «Закон № 400/97-ВР» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Крім того, статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05 листопада 1991 р. (надалі за текстом – Закон №1788-XII) визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР зазначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному статтею 3 Закону № 400/97-ВР.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (надалі за текстом – «Закон №1058-IV»), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз.1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З огляду на вищесказане, суд приходить до висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим працівникам.
Згідно із статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з підприємства «Черкаський державний завод хімічних реактивів», що знаходиться за адресою: 18036, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 21, ідентифікацій код 00205104 на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, що знаходиться за адресою: 18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10, ідентифікацій код 21366934 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 170268 (сто сімдесят тисяч двісті шістдесят вісім) грн. 81 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.І. Коваленко