- Позивач (Заявник): Шимоняк Ігор Володимирович
- Відповідач (Боржник): Центральна виборча комісія
- 3-я особа: Кандидат на пост Президента України Порошенко Петро Олексійович
- 3-я особа: Кандидат на пост Президента України Зеленський Володимир Олександрович
- Отримувач електронної пошти: Державна судова адміністрація України
- Представник: Адвокат Дацьків Андрій Ігорович
- 3-я особа: кандидат на пост Президента України Зеленський Володимир Олександрович
- Заявник апеляційної інстанції: Шимоняк Ігор Володимирович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 855/113/19
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
12 квітня 2019 року м. Київ
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Літвіна Н.М., перевіривши позовну заяву та додатні до неї матеріали ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування постанов, визнання протиправною бездіяльності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 12 квітня 2019 року об 12 год. 37 хв. звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, в якому просив суд: визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 07 квітня 2019 року № 759; визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії стосовно забезпечення дотримання передбачених Конституцією та Законом України «Про вибори Президента України» принципів і засад виборчого процесу стосовно володіння українською мовою кандидатами в Президенти України; визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 січня 2019 року № 153.
В силу п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
У відповідності до вимог п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Як вбачається із поданої ОСОБА_1 позовної заяви, останній зазначає, що оскаржувані ним постанови та бездіяльність Центральної виборчої комісії порушують його права, як виборця.
Проте, вказаною особою не надано до суду документів, підтверджуючих тих обставин, що він є виборцем.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України є паспорт.
Разом з тим, копії вказаного документу до позовної заяви позивачем не додано, що унеможливлює встановити чи саме ОСОБА_1 має намір звернутися до суду за захистом своїх прав, а не інша особа від його імені.
Отже, позивачу необхідно надати до суду ксерокопії сторінок його паспорту та відомостей про зареєстроване місце проживання.
Крім того, як вбачається із поданої ОСОБА_1 позовної заяви, позивачем не вказано чим безпосередньо порушено його права щодо участі у виборчому процесі оскаржуваними ним постановами та бездіяльністю Центральної виборчої комісії.
Так, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
В силу, ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ст. 99 Закону України «Про вибори Президента України» рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів на пост Президента України, їхніх довірених осіб, партій - суб'єктів виборчого процесу, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 6 ст. 277 КАС України рішення дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів, можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому ст. 273 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно з ч. 2 ст. 273 КАС України виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Вищенаведена норма передбачає спеціальну умову, за якої можлива реалізація виборцем, як суб'єктом виборчого процесу, наданого йому права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, а саме - безпосереднє порушення такими рішеннями, діями чи бездіяльністю його виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі, процесі референдуму.
У розумінні наведеної норми безпосереднім порушенням виборчих прав і інтересів може вважатися те порушення, яке фактично існує станом на час звернення особи до суду та впливає на участь позивача у виборчому процесі.
Так, виборець, оскаржуючи рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, у позовній заяві повинен зазначати, яким чином таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто, крім спорів щодо уточнення списків виборців (ч. 2 ст. 273 КАС України). Ці вимоги також поширюються на осіб, які мають право на звернення до суду за особливостями розгляду виборчого спору в разі порушення суб'єктами оскарження їхніх законних прав та охоронюваних законом інтересів.
Таким чином, позивачу слід надати до суду уточнення до позовної заяви, які повинні містити обґрунтовані пояснення, яким саме чином оскаржувані постанови Центральної виборчої комісії та бездіяльність, про яку зазначає позивач, порушують його права як виборця, в чому безпосередньо полягають такі порушення та яким чином вони впливають на участь ОСОБА_4 у виборчому процесі.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про недотримання позивачем вимог КАС України при зверненні з даним позовом, що є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені ст. 273 КАС України.
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи у дводенний строк після надходження позовної заяви.
З огляду на скорочені строки розгляду справи, позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання вказаних вище уточнень до позовної заяви та копії паспорту громадянина України до Шостого апеляційного адміністративного суду до 10 год. 00 хв. 13 квітня 2019 року.
Керуючись ст.ст. 160 - 162, 169, 241-243, 248, 273 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування постанов, визнання протиправною бездіяльності - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 год. 00 хв. 13 квітня 2019 року.
Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Літвіна
- Номер:
- Опис: про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК № 759 від 07.04.2019
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 855/113/19
- Суд: Шостий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Літвіна Наталія Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2019
- Дата етапу: 13.04.2019
- Номер: А/9901/90/19
- Опис: про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправною бездіяльності та зобов"язання утриматись від вчинення дій
- Тип справи: Виборча апеляційна скарга
- Номер справи: 855/113/19
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Літвіна Наталія Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.04.2019
- Дата етапу: 17.04.2019
- Номер:
- Опис: про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК № 759 від 07.04.2019
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 855/113/19
- Суд: Шостий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Літвіна Наталія Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2019
- Дата етапу: 13.04.2019