- позивач: Кириченко Віктор Олексійович
- відповідач: Кириченко Ірина Вікторівна
- Третя особа: П’ята Запорізька державна нотаріальна контора
- позивач: Кириченко Михайло Олексійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ЄУН № 336/2141/18
пр.№2/336/136/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2019 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Суркової В.П.,
при секретарі Аксьоновій О.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до територіальної громади в особі районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: П'ята Запорізька державна нотаріальна контора, про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з вищевказаним позовом, який уточнили під час судового розгляду.
У позові зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла їх мати ОСОБА_3, яка заповіту не залишила. Після її смерті відкрилася спадщина на будинок АДРЕСА_1.
Позивачі є спадкоємцями першої черги, які прийняли спадщину шляхом звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом.
Проте, нотаріус у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом відмовив через те, що їх мати ОСОБА_3 не прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 чоловіка ОСОБА_4.
На час відкриття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 їх мати ОСОБА_3 постійно проживала однією сім'єю з чоловіком у будинку АДРЕСА_1, тобто фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Посилаючись на викладене, просили суд встановити факт того, що ОСОБА_3 прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 чоловіка ОСОБА_4, визнати за позивачами в порядку спадкування за законом право власності по Ѕ частині за кожним на жилий будинок з господарськими спорудами, розташованими за адресою: АДРЕСА_1 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_3
У судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимогі з підстав, викладених в уточненій позовній заяві, просили про її задоволення.
Представник відповідача визнала позов та пояснила, що будинок АДРЕСА_1 був введений в експлуатацію у 1969 році, забудовниками якого були подружжя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 Останні постійно проживали у цьому будинку, сплачували комунальні послуги, використовували земельну ділянку за призначенням.
Представник П'ятої Запорізької державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, подав лист про те, що нотаріус не є суб'єктом спірних правовідносин, оскільки не зацікавлений у результатах розгляду справи.
Допитана в якості свідка ОСОБА_5 суду пояснила, що з 2002 року вона постійно проживає в АДРЕСА_2. З цього часу знає сусідів ОСОБА_3 та її чоловіка ОСОБА_4 ОСОБА_3 доглядала свого чоловіка, який хворів. Декілька років тому ОСОБА_4 помер. ОСОБА_3 займалася городом, померла у 2017 році.
Свідок ОСОБА_6 дав аналогічні за змістом пояснення.
Заслухавши пояснення учасників справи, свідків, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.
ОСОБА_4, ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 11.07.1958 року належить жилий будинок АДРЕСА_1 (по Ѕ частині кожному). Зазначене право зареєстроване в ОП «ЗМБТІ» (а. с. 30-34).
ІНФОРМАЦІЯ_5 сталася смерть ОСОБА_4, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 18).
Після його смерті відкрилася спадщина на Ѕ частину будинку АДРЕСА_1. У встановлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини його спадкоємці не зверталися.
За положеннями ст. ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР 1963 року, які діяли на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Вирішуючи вимоги позову, суд виходить з того, що на момент смерті власника будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_4, у нього було чотири спадкоємця першої черги за законом - його дружина ОСОБА_3 та діти: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_7 При цьому дружина ОСОБА_3 вчинила дії щодо прийняття спадщини, оскільки постійно проживаючи разом із спадкодавцем, стала до фактичного володіння та управління спадковим майном. Між тим, спадкоємці ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_7 дій з прийняття спадщини не здійснили.
Таким чином, ОСОБА_3 набула право на будинок АДРЕСА_1, з врахуванням належної їй як дружині померлого Ѕ частини (1/2 +1/2).
Аналізуючи наведене, суд знаходить встановленим факт прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті чоловіка ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 17).
Після її смерті до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини звернулися: 02 червня 2017 року - ОСОБА_2, ОСОБА_1 (а.с. 62-64). ОСОБА_7 02.06.2017 року подав до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття належної йому частки спадщини, що залишилася після смерті матері (а.с. 64 зворот).
Постановами державного нотаріуса П'ятої Запорізької державної нотаріальної контори № 4105/02-31, 4104/02-31 від 19 грудня 2017 року ОСОБА_2, ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_3, відмовлено (а.с. 40-43).
В силу ст. ст. 1261, 1268, 1269 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини на час відкриття спадщини.
З урахуванням наведених положень закону суд вважає, що спадкоємці за законом ОСОБА_1, ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 вважаються такими, що прийняли спадщину, оскільки вчасно звернулися із відповідною заявою до нотаріальної контори.
Зазначені вище обставини перешкоджають позивачам захистити свої спадкові права в позасудовий спосіб і є підставою для визнання за ними права власності на частину спадкового житлового будинку, що відповідає приписам ст. 16 ЦК України про право на захист особою свого цивільного права шляхом визнання за ним права власності на майно.
Відповідно до положень статті 141 Цивільного процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача на користь позивачів судові витрати у вигляді судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 1216, 1218, 1220, 1261, 1268,1270,1296 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4, прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 чоловіка ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_3), право власності на 1/2 частину жилого будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_2, (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4), право власності на 1/2 частину жилого будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_3.
Стягнути з територіальної громади в особі районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району (код ЄДРПОУ 04053915, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) на користь ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_3), ОСОБА_2, (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_4) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2476 грн. 21 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16.04.2019 року.
Суддя В.П. Суркова
- Номер: 2/336/136/2019
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно та встановлення факту прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 336/2141/18
- Суд: Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Суркова В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.04.2018
- Дата етапу: 12.04.2019