Судове рішення #7852273

Справа 2-186/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

    10 лютого  2010 року                           Ніжинський міськрайонний суд

                                                                            Чернігівської області

        В складі:  головуючої судді Хандоги В.М.

                                       при  секретарі Гришкевич В.О.

                  за  участю    позивача  

 Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ніжина цивільну справу за позовною  заявою ОСОБА_1 до  територіальної громади с. Сальне в особі Сальненської  сільради Ніжинського району про встановлення факту родинних відносин  та  визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в :

    в с. Садове, Ніжинського району, Чернігівської області , по вулиці  Бондаренка, №3, розташований житловий будинок, який належав в рівних долях  на праві особистої власності  ОСОБА_2, бабі позивача, та ОСОБА_3, матері позивача. Право власності на зазначений будинок не значиться зареєстрованим  за будь-ким із його власників.

    22 вересня 1995 року  померла ОСОБА_2. На день її смерті разом з нею проживала ОСОБА_3, яка була дочкою померлої і спадкоємцем першої черги та   прийняла спадщину. Спадщина складалася із Ѕ частини будинку.

    03 березня 2009 року в с. Садове Ніжинського району померла  ОСОБА_3.   Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді  спірного  житлового будинку вцілому. Спадщину  після  смерті ОСОБА_3 фактично прийняв позивач, який доглядає за будинком, обробляє земельну ділянку.

     

      Позивач звернувся до суду з позовною заявою в якій просить встановити факт  родинних відносин між померлою матір”ю та бабою, посилаючись на відсутність актового запису про народження матері  ОСОБА_4 просить визнати право власності за ним на  будинок  №3 в с. Садове, Ніжинського району,   по вулиці Бондаренка, як на спадкове майно матері.

    В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та  пояснив, що після смерті матері він є єдиним спадкоємцем, як син покійної, який прийняв спадщину.   Коли він звернувся до нотаріальної контори за оформленням свідоцтва про право на спадщину з”ясувалося, що відсутнє свідоцтво про народження матері  та свідоцтво про  право власності на спадковий   будинок. Будинок   не   зареєстрований в БТІ в установленому порядку взагалі. З цих підстав він  не може отримати у нотаріальній конторі свідоцтво про спадщину .

    Позивач надав в судовому засіданні  копії актових записів про народження його матері,   про її одруження та   про смерть баби.

 

    ОСОБА_3 стверджує, що   мати та баба   за спільні кошти  побудували  в с. Садове  спірний будинок і мали рівні права на нього. Будинок відносився станом на 1991 рік до типу колгоспного двору. Крім них  в ньому на той період ніхто не проживав. Після смерті баби мати прийняла   спадщину крім неї інших спадкоємців не було і ніхто не претендував на спадщину та до нотаріальної контори не звертався. Таким чином  на момент смерті матері  весь будинок належав їй.      

     

    Відповідач у судове засідання не з’явився, але  у заяві, яку надіслав до суду,  визнає позовні вимоги позивача і просить справу розглянути без присутності представника.

   

    Суд, вислухавши пояснення представника позивача ,свідка ОСОБА_5  дослідивши докази у справі, приходить до висновку про необхідність задоволення вимог позивача частково за таких підстав.

     Родинні відносини   ОСОБА_2 з ОСОБА_3 знайшов  своє підтвердження в суді. Позивачем надані суду копії актових записів: про народження матері позивача в якому   її матір”ю записана  ОСОБА_2; про  одруження, що підтверджується зміна прізвища, а також  про смерть баби. За таких обставин суд вважає, що  встановлювати судом факт родинних відносин немає потреби, а тому слід відмовити в задоволенні цієї частини вимог.

     

    Факт належності  домоволодіння на праві особистої власності померлим ніким не оспорюється, а наявність  будинку  та відсутність реєстрації права власності на нього  підтверджується довідкою-характеристикою Ніжинського МБТІ від 03 вересня 2009 року,  /а.с.6 /.  Про те, що будинок будувався спадкодавцями підтвердила в судовому засіданні свідок  ОСОБА_5.

Довідкою Сальненської  сільради №712 від 13.11.2009 року підтверджується те, що  спірне домоволодіння станом на 1991 рік відносилося до типу  колгоспний двір, членами якого були померлі ОСОБА_2 та ОСОБА_3.  Суд вважає, що будинок в рівних частинах належав  покійним. Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла  ОСОБА_3 оскільки проживала разом з нею на момент смерті/а.с8/ На момент своєї смерті  ОСОБА_3 стала  одноособовим власником всього спірного будинку. Смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3  підтверджується свідоцтвами про їх смерть .

Судом встановлено, що позивач відповідно до ст. 1260 ЦК є спадкоємцем першої черги як син покійної ОСОБА_3/а.с.11/.  Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину не установлено, що підтверджується повідомленням Ніжинської державної нотаріальної контори.

     

    Виходячи з того, що  право власності на  спадковий будинок не зареєстроване за спадкодавцями то право власності про спадщину на  такий будинок  за позивачем має визнати суд.  

     

    Керуючись ст. 209,213-215, 256 ЦПК України, ст. 1260 ЦК України, суд    

в и р і ш и в :

    позовні вимоги позивача задовольнити частково.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно спадкодавця ОСОБА_3,  померлої 03 березня  2009 року,  яке складається із  житлового будинку  з господарськими будівлями та спорудами, розташованими в  с. Садове, Ніжинського району, Чернігівської області, по вулиці Бондаренка №3.

       У задоволенні вимог про встановлення факту родинних відносин відмовити.

    Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга подані після  закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка  її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що приймається ухвала

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку  подання заяви про апеляційне оскарження якщо її не було подано Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, рішення суду набирає законної сили після  закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

        Суддя                                                                                             В.М. Хандога

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація