У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі :
головуючого Селівона О.Ф.,
суддів Дороніної В.П., Самелюка П.О.
за участю прокурора Опанасюка О.В.
розглянула в судовому засіданні 03 серпня 2006 року в м. Києві кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову судді Апеляційного суду Волинської області від 18 листопада 2005 року, якою відмовлено у прийнятті апеляції потерпілої ОСОБА_1 у кримінальній справі щодо ОСОБА_2,
у с т а н о в и л а :
Постановою судді Любешівського районного суду Волинської області від 09 вересня 2005 року, винесеною за результатами досудового розгляду справи, кримінальну справу про обвинувачення
ОСОБА_2,
ІНФОРМАЦІЯ_1року народження,
уродженця АДРЕСА_1Волинської області, раніше судимого:
- 10.05.2005 р. за ч.1 ст.122 КК України на 1 рік позбавлення волі із звільненням на підставі ст.104 КК України від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік,
у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.296 КК України, закрито на підставі п.п. "а", "є" ст.1 Закону України "Про амністію" від 31.05.2005р.
Потерпілою ОСОБА_1 на цю постанову було подано апеляцію.
Постановою судді Апеляційного суду Волинської області від 18 листопада 2005 року, винесеною за результатами попереднього розгляду справи, відмовлено у прийнятті апеляції потерпілої ОСОБА_1 з тих мотивів, що Законом України "Про амністію" від 31.05.2005р. не передбачено можливості заперечення потерпілим проти застосування акта амністії, а також з урахуванням того, що суддя обґрунтовано закрив справу на підставі цього акта амністії.
У касаційному поданні ставиться питання про скасування постанови судді апеляційного суду та направлення справи на новий апеляційний розгляд, у зв'язку з неправильним тлумаченням Закону України "Про амністію" та порушенням вимог кримінально-процесуального закону, які гарантують право потерпілої на оскарження судового рішення в апеляційному порядку.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи подання, колегія суддів дійшла висновку, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Суддя Апеляційного суду Волинської області, відмовляючи у прийнятті апеляції потерпілої ОСОБА_1, зазначив, що вона не вправі заперечувати проти застосування акта амністії і послався при цьому на ч.1 ст.9 Закону України "Про амністію" від 31.05.2005р., згідно з якою застосування амністїї не допускається, якщо обвинувачений, підсудний або засуджений проти цього заперечує.
Але дана норма цього Закону визначає необхідність згоди обвинуваченого, підсудного або засудженого на застосування амністії і не позбавляє права інших осіб, що беруть участь у розгляді справи, подати апеляцію на судове рішення про застосування амністії.
Відповідно до вимог ч.3 ст.248 КПК України на постанову судді, ухвалену на стадії досудового розгляду справи, про закриття справи, в тому числі і внаслідок застосування акта амністії, строни можуть подати апеляції до апеляційного суду.
Відмовляючи у прийнятті апеляції потерпілої ОСОБА_1, суддя апеляційного суду порушив зазначені вимоги закону та право потерпілої на подання апеляції.
Крім того, у мотивувальній частині постанови судді апеляційного суду всупереч вимогам ст.357 КПК України міститься висновок щодо обгрунтованості постанови судді місцевого суду, тоді як при попередньому розгляді справи апеляційним судом питання обгрунтованості чи необгрунтованості оскарженого судового рішенні не вирішуються.
За таких обставин зазначена постанова попереднього розгляду справи підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий апеляційний розгляд.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.395, 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційне поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, задовольнити.
Постанову судді Апеляційного суду Волинської області від 18 листопада 2005 року, якою відмовлено у прийнятті апеляції потерпілої ОСОБА_1 у кримінальній справі щодо ОСОБА_2, скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд в той же апеляційний суд.
Судді:
Селівон О.Ф. Дороніна В.П. Самелюк П.О.
З оригіналом згідно:
Суддя Верховного Суду України О.Ф. Селівон