справа № 2-а-3638/10/1970
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
14 січня 2010 року, Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
при секретарі Вальчук І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Підприємства споживчої кооперації « ТЕКО-Ланівці» до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення – рішення,
в с т а н о в и в:
Підприємство споживчої кооперації « ТЕКО-Ланівці» ( надалі позивач, ПСК « Теко-Ланівці») звернулось до суду з адміністративним позовом до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції ( надалі відповідач) про скасування податкового повідомлення – рішення № 0000412308 від 24 листопада 2009 року на суму 11878 грн.40 коп.
14 січня 2010 позивачем подано заяву про зменшення розміру позовних вимог – скасувати дане податкове повідомлення-рішення в частині стягнення 11538 грн. 40 коп., оскільки штрафні санкції в сумі 340 грн. за виявлене порушення щодо опломбування касового апарату визнані позивачем як правомірні.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, оскільки розрахунки проводились у безготівковій формі, за умови попередньої оплати згідно цивільно-правового договору купівлі-продажу, який укладений між ПСК « Теко-Ланівці» та відділом освіти Лановецької райдержадміністрації, а тому РРО не застосовувався.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, оскільки РРО у випадку проведення розрахунків у безготівковій формі за умови попередньої оплати застосовується з відповідною відміткою у розрахунковому документі з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів( послуг) та обліку їх кількості.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача не є обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, до задоволення не підлягають, виходячи з наступних міркувань.
11 листопада 2009 року Державною податковою адміністрацією в Тернопільській області було проведено перевірку магазину « продмаг» с. Лопушно Лановецького району ПСП « Теко-Ланівці» щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари ( послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, про що 11 листопада 2009 року було складено Акт.
На підставі даного Акту 24 листопада 2009 року Збаразькою міжрайонною державною податковою інспекцією прийнято рішення № 0000412308 про застосування до позивача Підприємства споживчої кооперації « ТЕКО-Ланівці» штрафних ( фінансових) санкцій на суму 11878 грн.40 коп.
Зокрема, перевіркою було встановлено реалізацію товарів Лопушнянській сільській раді дитячий садок та Лопушнянській загальноосвітній школі із 100% відстрочкою платежу без реєстрації продажу товарів через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО на повну суму та вартості із використанням режиму попереднього програмування найменування, ціни товару та обліку його кількості із зазначенням форми оплати « кредит», відстрочка платежу, порядку розрахунків: безготівковий на загальну суму 2307 грн. 68 коп.; не забезпечено збереження цілісної пломби РРО ВК 617789, оскільки даний засіб контролю затертий, не цілісний та не читається текст, частина затертої пломби відклеєна від корпусу та звисає, що є порушенням п. 1, 2, 4 ст.3 Закону України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“ надалі Закон України « Про РРО…».
Посилання позивачів на те, що з огляду на чинне законодавство, для того, щоб операція вважалась розрахунковою з застосуванням РРО, необхідно дотримання вимог щодо прийняття готівкових коштів і ці кошти повинні бути надані покупцем за товар та прийняті за місцем реалізації товару є хибним.
З набранням чинності Закону України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“ реєстрацію розрахункових операцій, якщо спочатку відпускається товар без оплати, а гроші за цей товар сплачуються покупцем через певний час, що було встановлено податковим органом під час перевірки, продавець зобов’язаний був здійснити реєстрацію продажу товарів через РРО на повну суму вартості товару з використанням режиму попереднього програмування найменування, ціни товару та обліку їх кількості. У касовому чеку повинна бути зазначена форма оплати( « відстрочка платежу»), незалежно від подальшої форми оплати відпущеного товару згідно договору купівлі-продажу, що мав місце у даному випадку. У відповідності до ст. 2 Закону України « Про РРО…» касовий чек – це документ встановленої форми та змісту, що підтверджує факт продажу товарів.
При цьому суд приймає до уваги, що РРО має забезпечувати облік кількості проданих товарів саме під час їх реалізації, а юридична особа зобов’язана вести облік товарних запасів та руху товарів відповідно до Закону України від 16.07.99 року « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні з урахуванням національних Положень ( стандартів) бухгалтерського обліку. Крім того, необхідно дотримуватися вимог п.12 ст 3 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“: облік товару повинен передувати його продажу. У відповідності до ст. 2 Закону України « Про РРО…» реєстратор розрахункових операцій - це пристрій, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товару та/або реєстрації кількості проданих товарів.
Слід зазначити, що відповідно до пункту 1.4 глави І Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22 безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Як вбачається з матеріалів справи магазином « продмаг» с. Лопушно Лановецького району ПСП « Теко-Ланівці» здійснено відпуск товару із 100% відстрочкою платежу без реєстрації продажу товарів через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО на повну суму та вартості із використанням режиму попереднього програмування найменування, ціни товару та обліку його кількості із зазначенням форми оплати « кредит», відстрочка платежу, порядку розрахунків: безготівковий на загальну суму 2307 грн. 68 коп. При цьому суд приймає до уваги, що згідно ст.9 Закону України « Про РРО…» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування. Стаття 9 Закону України « Про РРО…» містить вичерпний перелік випадків при яких РРО не застосовується і не підлягає широкому трактуванню.
Таким чином суд приходить до переконання, що не застосування РРО позивачем по справі при здійсненні безготівкових розрахунків при виконанні договору купівлі-продажу є порушенням Закону України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“, а відтак податковим органом було правомірно застосовано до позивача штрафні ( фінансові) санкції, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.
керуючись Законом України ”Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг“, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Підприємства споживчої кооперації « ТЕКО-Ланівці» до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення – рішення № 0000412308 від 24 листопада 2009 року – відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Головуюча Дерех Н.В.
Копія ірна:
Суддя Дерех Н.В.