- Захисник: Атаманюк Богдан Миколайович
- яка притягається до адмін. відповідальності: Круховський Роман Петрович
- Прокурор: Гринів Мирослав Мирославович
- Інша особа: Національне агенство з питань запобігання корупції
- адвокат: Атаманюк Богдан Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 353/223/19
Провадження № 3/353/104/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2019 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мануляк Ю.В., з участю секретаря судового засідання Карпенко І.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвоката ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, яка надійшла від Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, паспорт громадянина України серія СС № 299318, виданий Тлумацьким РВ УМВС України в Івано-Франківській області 04.06.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, працюючого на посаді Тлумацького міського голови, Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, за ч. 1 ст. 188-46 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Керівником відділу з питань обробки повідомлень про корупцію Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 188-46 КУпАП, № 20-29/1/19 від 25 лютого 2019 року відносно ОСОБА_1
ОСОБА_1 у строк до 25.01.2019 року та станом на дату складання протоколу 25.02.2019 року не усунув порушення вимог абзацу шостого ч.2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції» шляхом припинення повноважень першого заступника Тлумацького міського голови ОСОБА_4 та його не звільнено із займаної посади, чим не виконано законну вимогу (припис) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції - припис Національного агентства про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону від 29.12.2018 року № 3313, повторно внесений рішенням Національного агентства від 29.12.2018 року № 3313 і направлений 02.01.2019 року листом №20-19/27/19 Тлумацькому міському голові ОСОБА_1 для виконання.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-46 КУпАП не визнав. Пояснив, що ним не виконано припис Національного агентства з питань запобігання корупції у зв’язку з тим, що він суперечить Закону України «Про органи місцевого самоврядування», оскільки у нього, як міського голови, не має повноважень звільняти осіб зазначених у приписі, а виконання даного припису призведе до порушення законодавства.
Захисник ОСОБА_1 –ОСОБА_2 надав письмові пояснення та вказав у судовому засіданні на невідповідність протоколу про вчинення адміністративного правопорушення вимогам законодавства, оскільки протокол складений з порушенням вимог законодавства, та зазначив, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 188-46 КупАП і справа підлягає закриттю на підставі ст. 247 КУпАП, а також закінчився строк притягнення до адміністративної відповідальності передбачений ст. 38 КУпАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, проаналізувавши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, встановивши обставини адміністративного правопорушення, керуючись Законом і правосвідомістю, суд приходить до наступних висновків.
Згідно п.8 ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право вносити приписи про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог та обмежень, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КУпАП, Національного агентства з питань запобігання корупції має право складати протоколи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст. 188-46 КУпАП.
Пунктами 6 та 7 розділу ІІІ Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції, затвердженого рішенням Національного агенства з питань запобігання корупції №5 від 09.07.2016 року, передбачено право Національного агентства з питань запобігання корупції видання повторного припису та складання на основі нього протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-46 КУпАП.
Керівник відділу з питань обробки повідомлень про корупцію Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3, відповідно до рішення Національного агентства «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» від 11.08.2016 року з подальшими змінами (а.с. 105,106) та Положення про відділ з питань обробки повідомлень про корупцію Департаменту організації роботи із запобігання та виявлення корупції 20.04.2018 року (а.с. 107-113) є уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції до повноважень якої входить вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні правопорушень.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право отримувати заяви фізичних та юридичних осіб про порушення вимог цього Закону, проводити за власною ініціативою перевірку можливих фактів порушення вимог цього Закону.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_5 від 13 грудня 2017 року (а.с. 17,18) Національне агентство на підставі направлення на перевірку від 28 лютого 2018 року № 30-22/9/18 (а.с. 19) в термін з 13 по 30 березня 2018 року включно провело позапланову перевірку дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» в Тлумацькій міській раді об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області в частині організації проведення спеціальних перевірок стосовно першого заступника Тлумацького міського голови ОСОБА_4 та секретаря Тлумацької міської ради ОСОБА_6, про результати якої складено Акт позапланової перевірки від 04 квітня 2018 року (а.с.20-26).
Відповідно до абзацу четвертого ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників міського голови здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Рішенням першої сесії сьомого скликання Тлумацької міської ради (перше засідання) від 30 грудня 2016 року № 09-1-1/2016 затверджено призначення ОСОБА_4 на посаду заступника міського голови.
Згідно з абзацом третім ст. 5 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" стосовно осіб, які обрані (затверджені) відповідною радою на посади, зазначені в абзаці третьому статті 3 цього Закону, а також стосовно осіб, які претендують на зайняття зазначених в абзаці четвертому статті 3 цього Закону посад в органах місцевого самоврядування, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до ч.1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» спеціальна перевірка проводиться стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством. У разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб.
Відповідно до пункту 6 Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 17 червня 2016 року № 2, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 липня 2016 року за № 987/29117, посади секретарів міських рад перших заступників та заступників міських голів віднесено до посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків.
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції», організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника), зокрема, органу місцевого самоврядування або їх апарату, на зайняття посади в якому претендує особа, крім випадків, установлених законом. Для забезпечення організації проведення спеціальної перевірки керівник відповідного органу місцевого самоврядування або апарату може визначити відповідальний структурний підрозділ.
З копій актів службового розслідування від 26.04.2018 року щодо дотримання порядку проведення спеціальної перевірки відносно ОСОБА_4 (а.с. 40-44) та ОСОБА_6 (а.с. 45-48), встановлено, що ОСОБА_4 надав згоду на проведення спеціальної перевірки 17.01. 2017 року, а ОСОБА_6 05.01. 2017 року та 17.01. 2017 року.
Згідно з ч. 2 ст. 57 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в абзаці сьомому частини першої статті 56 Закону, подають передбачені цією частиною статті документи для проведення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів з дня відповідного обрання або затвердження.
Отже, згоду на проведення спеціальної перевірки ОСОБА_4 повинен був надати протягом трьох робочих днів після затвердження 30.12.2016 року Тлумацькою міською радою його призначення на посаду першого заступника Тлумацького міського голови, тобто 05.01. 2017 року включно.
Таким чином, ОСОБА_4, надавши згоду на проведення спеціальної перевірки 17.01.2017 року, порушив визначений ч.2 ст. 57 Закону України «Про запобігання корупції» строк.
Згідно з абзацом шостим ч.2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції», повноваження особи зазначеної в абзаці восьмому частини першої статті 56 Закону, достроково припиняються без припинення повноважень депутата ради, а відповідна особа звільняється з відповідної посади без прийняття рішення відповідної ради у випадку, якщо вона не пройшла спеціальну перевірку або не надала у встановлений Законом строк згоди на проведення спеціальної перевірки.
За таких обставин, повноваження першого заступника Тлумацького міського голови ОСОБА_4 мали бути припинені, а сам ОСОБА_4 звільнений із займаної посади відповідно до абзацу третього ч.1 ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та абзацу шостого ч.2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції» без прийняття рішення Тлумацької міської ради безпосереднім керівником.
Згідно копії рішення Національного агентства від 13.04.2018 року № 754 (а.с. 27,28), Тлумацькому міському голові об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_1 внесено припис про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону від 13.04.2018 року № 754 (а.с. 29-34), на підставі якого було складено протокол про адміністративне правопорушення № 20-25/54/18 від 05.07.2018 року (а.с. 51-61). Згідно постанов Тлумацького районного суду Івано-Франківської області та від 04.10.2018 року та Івано-Франківського апеляційного суду від 28.11.2018 року (а.с. 63-80) ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 188-46 КУпАП, та закрито провадження у справі на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, за закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст. 38 КУпАП.
Згідно копії рішення Національного агентства від 29.12.2018 року № 3313 (а.с. 81), Тлумацькому міському голові об’єднаної територіальної громади у Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_1 внесено повторний припис про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону від 29.12.2018 року № 3313 (а.с. 82-88), який разом із зазначеним рішенням Національне агентство листом від 02.01.2019 року № 20-19/27/19 (а.с. 89) направило Тлумацькому міському голові ОСОБА_1 для виконання.
У приписі Національне агентство вимагало:
-усунути порушення вимог абзацу шостого частини другої статті 58 Закону.
Повторний припис Національного агентства від 29.12.2018 року № 3313 та рішення про його внесення Тлумацький міський голова ОСОБА_1 отримав 10.01.2019 року, про що свідчить відмітка у повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 90).
У відповідь на припис до Національного агентства 24.01.2019 року надійшов лист виконавчого комітету Тлумацької міської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області від 21.01.2019 року № 63 (а.с. 91-95) за підписом Тлумацького міського голови ОСОБА_1, в якому зокрема зазначено, що на виконання повторного припису Національного агентства щодо усунення порушень вимог абзацу шостого частини другої статті 58 Закону стосовно припинення повноважень першого заступника Тлумацького міського голови ОСОБА_4 будуть внесені на розгляд профільної комісії ради.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи зобов’язаний з’ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
У відповідності до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є додержання Конституції і законів України,інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування.
Стеттею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначаються повноваження сільського, селищного, міського голови. Так, відповідно до п.7 ч. 4 міський голова здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, а п. 19 ч.4 передбачає здійснення інших повноважень місцевого самоврядування, визначених цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів. Відповідно до ч. 5 цієї статті, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», у випадках виявлення порушення вимог цього Закону щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб або іншого порушення цього Закону Національне агентство вносить керівнику відповідного органу, підприємства, установи, організації припис щодо усунення порушень законодавства, проведення службового розслідування, притягнення винної особи до встановленої законом відповідальності. Припис Національного агентства є обов’язковим для виконання. Про результати виконання припису Національного агентства посадова особа, якій його адресовано, інформує Національне агентство упродовж десяти робочих днів з дня одержання припису.
Відповідно до ч.1 ст.188-46 КУпАП, особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції.
Аналізуючи зміст вищезазначених нормативних актів суд приходить до висновку, що перший заступник міського голови відноситься до осіб зазначених в абзаці восьмому ч.1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» і у разі ненадання згоди на проведення спеціальної перевірки щодо себе у строк визначений ч.2 ст. 57 даного Закону, перший заступник міського голови, згідно з абзацом шостим ч.2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції», достроково припиняє свої повноваження без припинення повноважень депутата ради. Також перший заступник міського голови підлягає звільненню з відповідної посади без прийняття рішення відповідної ради у випадку, якщо не пройдено спеціальну перевірку або не надано у встановлений Законом строк згоди на проведення спеціальної перевірки. Відповідно звільнення повинно здійснюватися безпосереднім керівником, яким є міський голова, оскільки, згідно ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", саме на міського голову покладено керівництво апаратом ради та виконавчого комітету, до якого відноситься перший заступник міського голови, та здійснення інших повноважень місцевого самоврядування, визначених цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів. У даному випадку ч.2 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено виключення із загального порядку припинення повноважень та звільнення з посади першого заступника міського голови.
Отже, ОСОБА_1, займаючи посаду Тлумацького міського голови, будучи керівником апарату ради та її виконавчого комітету та підписавши відповідь № 63 від 21.01.2019 року, не виконав законну вимогу повторного припису Національного агентства з питань запобігання корупції № 3313 від 29.12.2018 року, не усунувши порушення вимог абзацу шостого ч.2 ст. 58 Закону України «Про запобігання корупції», шляхом припинення повноважень першого заступника Тлумацького міського голови ОСОБА_4 та не звільнив його із займаної посади.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 не був підданий адміністративному стягненню за таке ж порушення протягом року, тому в його діях наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 188-46 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення суд враховує, що відповідно до ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно п. 7ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю внаслідок закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Розгляд справи неодноразово відкладався у зв’язку з розглядом заяви про самовідвід судді 15.03.2019, заяви про відвід судді 12.04.2019, клопотаннями ОСОБА_1 та його захисника 26.03.2019, 08.04.2019, 18.04.2019.
З матеріалів справи вбачається, що датою вчинення правопорушення є 21.01.2019 року (а.с. 91) – день підписання відповіді № 63. Тому на момент розгляду справи минув трьохмісячний строк з дня вчинення адміністративного правопорушення.
Отже, суд вважає необхідним визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-46 КУпАП, і закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1, на підставі п. 7ст. 247 КУпАП, за закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 38, 188-46, 247, 280, 283- 287, 294 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-46 КУпАП.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 188-46 КУпАП, відносно ОСОБА_1, на підставі п. 7ст. 247 КУпАП, за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області.
СуддяОСОБА_7
- Номер: 3/353/104/19
- Опис: Невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 353/223/19
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Мануляк Ю.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.03.2019
- Дата етапу: 20.06.2019
- Номер: 3-зв/353/1/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відвід (самовідвід)
- Номер справи: 353/223/19
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Мануляк Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.03.2019
- Дата етапу: 15.03.2019
- Номер: 3-зв/353/2/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відвід (самовідвід)
- Номер справи: 353/223/19
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Мануляк Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2019
- Дата етапу: 15.04.2019
- Номер: 33/4808/234/19
- Опис: Невиконання законних вимог ( приписів) Нацагенства з питань запобігання корупції
- Тип справи: на скаргу, протест про перегляд постанов про адміністративне правопорушення (а)
- Номер справи: 353/223/19
- Суд: Івано-Франківський апеляційний суд
- Суддя: Мануляк Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.05.2019
- Дата етапу: 20.06.2019