Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #78840471




Єдиний унікальний номер №243/4518/19

Номер провадження №2-о/243/706/2019


Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

«06» травня 2019 року м. Слов’янськ

Слов’янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого – судді Дюміної Н.О.,

при секретарі – Ревві Е.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Слов’янський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті, - 


В С Т А Н О В И В:


02 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті. Мотивував свої вимоги тим, що 22 грудня 2017 року в м. Макіївка Донецької області померла його дружина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Зазначив, що 22 грудня 2017 року він отримав лікарське свідоцтво про смерть дружини. Після цього, він звернувся до Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління в Донецькій області із заявою про державну реєстрацію смерті дружини та видачі свідоцтва про смерть. Однак, йому було відмовлено в державній реєстрації факту смерті дружини та видачі свідоцтва за тих підстав, що форма наданого ним документу на підтвердження факту смерті дружини не відповідає встановленої законодавством формі.

Встановлення факту смерті в судовому порядку заявнику необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу – свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України. У зв'язку з вищевикладеним, просить суд, встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, мікрорайон КалінінськийАДРЕСА_1 та померла 22 грудня 2017 року від хронічної серцево – судинної недостатності, атеросклеротичного кардіосклерозу.

Заявник ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду заяви, не з’явився. Надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, заявлені вимоги просив задовольнити.

Представник заявника ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності від 18 квітня 2019 року, в судове засідання не з’явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, просила задовольнити заявлені вимоги, посилаючись на обставини, викладені в заяві.

Представник заінтересованої особи: Слов'янський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання, в залу суду не з’явився, натомість суду надане клопотання з проханням розглянути справу без участі представника ВДРАЦС та просили винести рішення згідно діючого законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії І-НО № 021246, виданого Холоднобалківським селищним ЗАГС м. Макіхївки Донецької області 04 квітня 1975 року серії ІІ-НО № 283219, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 уклали шлюб 04 квітня 1975 року, про що зроблено відповідний актовий запис № 42 (а.с.11).

З лікарського свідоцтва про смерть та з довідки про причину смерті № 766 від 22 грудня 2019 року вбачається, що ОСОБА_2 померла 22 грудня 2017 року від хронічної серцево – судинної недостатності, атеросклеротичного кардіосклерозу (а.с.7).

Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії ДНР № 093106, виданого 22 грудня 2017 року Червоногвардійським відділом ЗАГС м. Макіївки Донецької області, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла 22 грудня 2017 року, про що 22 грудня 2017 року складено відповідний актовий запис № 1050 (а.с.8).

Смерть ОСОБА_2 підтверджується фотокартками місця поховання (а.с.12-14).

Згідно до п.8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.

Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.

Як вбачається зі змісту Наказу міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької області, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

       Відповідно до п. 1 Постанови ПВС України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

       Відповідно до роз'яснень п. 13 Постанови ПВС України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

       Як вбачається зі змісту відмови Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області № 1330/15.23-20 від 22 квітня 2019 року, заявник звертався до Слов'янського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із заявою про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 Однак, заявнику було відмовлено у зв’язку з тим, що ним для підтвердження факту смерті померлого не пред’явлено документ, форма якого не відповідає визначеній наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» формі, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024 (а.с.3).

Надати такі документи заявник не має можливості, оскільки її дружина померла на території тимчасово непідконтрольній українській владі, і наявні в неї документи не відповідають законам України.

Заявник зазначив, що метою звернення до суду з даною заявою є отримання в ВДРАЦС свідоцтва про смерть належного зразку.

За таких обставин, встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті. Заявник не має іншої можливості одержати в державному органі реєстрації актів цивільного стану документ (свідоцтво про смерть), який посвідчує факт смерті його дружини ОСОБА_2

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, оскільки досліджені судом докази достовірно свідчать про смерть його дружини ОСОБА_2 у певний час і за певних обставин.

Відповідно до ст. ст. 317, 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 76-81,258,259,264,265,268, 315,317, 354, 430 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Слов’янський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті 22 грудня 2017 року в м. Макіївка Донецької області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка була зареєстрована та мешкала за адресою: Донецька обл., м. Макіївка, сел. Калініна, мікрорайон КалінінськийАДРЕСА_1, причина смерті: хронічна серцево – судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.


Суддя Слов’янського

міськрайонного суду                                 /підп ОСОБА_4

















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація