Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #78855626



Справа №628/1047/19

Провадження№2/628/632/19


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06 травня 2019 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Цендра Н.В.

за участю секретаря - Кравцової В.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Куп'янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сеньківської сільської ради Куп'янського району Харківської області про встановлення права на земельну частку (пай), суд,-


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_1, звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з позовом про встановлення права на земельну частку (пай), посилаючись на те, що 19 вересня 1988 року його було прийнято в члени колгоспу «Україна» Куп'янського району Харківської області на посаду тракториста, а 05 лютого 1991 року було звільнено за власним бажанням. 02 грудня 1993 року позивача прийнято у члени колгоспу з випробувальним терміном 3 місяці. 05 травня 1997 року було видано державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_2, яким передано колективному сільськогосподарському підприємству «Україна» с. Сенькове Куп'янського району землю для ведення сільськогосподарського виробництва площею 2729,1 гектарів, державний акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за 1997 рік. Згідно записів у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Куп'янського райдержадміністрацією на землях колишнього КСП «Україна» Куп'янського району Харківської області, сертифікат на ім'я ОСОБА_1 не видавався, але згідно копії сторінки №11 списку додатку до державного акту на право колективної власності на землю КСП «Україна», де під порядковим номером №400 вказано громадянина на ім'я ОСОБА_1. Однак сертифікат на ім'я позивача не виготовлявся та не видавався. За таких обставин, з метою відновлення порушених прав позивача, враховуючи, що позивач, як член КСП «Україна», був включений до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства до Державного акту на право колективної власності на землю серія НОМЕР_2 за № 400 на час його видачі, тому він вважає, що має право на земельну частку (пай) в землях колишнього КСП «Україна» с. Сенькове Куп'янського району Харківської області, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача Сеньківської сільської ради Куп'янського району Харківської області у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутності, зазначив, що з рішенням суду Сеньківська рада буде згодна та не має заперечень з приводу заявлених позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані до суду докази у їх сукупності було встановлено наступні факти та відповідні ним правовідносини.

24 січня 2017 року позивачу було видано архівну довідку архівного відділу Куп'янської районної державної адміністрації №а-53/14 у якій зазначено, що 19 вересня 1988 року «ОСОБА_3» було прийнято в члени колгоспу «Україна» Куп'янського району Харківської області в якості тракториста «заява ОСОБА_3», 05 лютого 1991 року ОСОБА_1 було звільнено за власним бажанням з членів колгоспу, а 02 грудня 1993 року ОСОБА_1 було прийнято у члени колгоспу в стройбригаду з випробувальним терміном 3 місяці (а.с. 9).

В архівній довідці №01-26/32 від 07 лютого 2017 року зазначено, що в архівному фонді колгоспу ім. Жданова (колгосп «Україна», КСП «Україна», ПСП «України») с. Сенькове Куп'янського району Харківської області в книгах обліку розрахунків за 1979-2001 роки значиться «ОСОБА_3», «Панасенко Николай Борисович», «ОСОБА_3» та інші скорочення російською мовою. Колгосп ім. Жданова у 1989 році було перейменовано у колгосп «Україна», а колгосп «Україна» у 1994 році реорганізовано у КСП «Україна», а у 2000 році КСП «Україна» реформовано та створено ПСП «Україна», що підтверджується ксерокопією архівної довідки №01-53/15 віл 24 січня 2017 року (а.с. 10-12).

05 травня 1997 року головою Сеньківської сільської ради на підставі рішення XIV сесії XXI скликання Сеньківської сільської ради від 05 жовтня 1995 року було видано державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_2, яким передано колективному сільськогосподарському підприємству «Україна» с. Сенькове Куп'янського району землю для ведення сільськогосподарського виробництва площею 2729,1 гектарів, що підтверджується копією вказаного державного акта (а.с. 13).

З листа в.о. начальника управління Держгеокадастра у Куп'янському районі Харківської області Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 05 січня 2017 року вбачається, що згідно записів у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Куп'янською райдержадміністрацією на землях колишнього КСП «Україна» Куп'янського району Харківської області, сертифікат на ім'я ОСОБА_1 не видавався, але згідно копії сторінки №11 списку додатку до державного акту на право колективної власності на землю КСП «Україна», де під порядковим номером №400 вказано громадянина на ім'я ОСОБА_1. Що підтверджується ксерокопією листа та копією сторінки №11 списку додатку до державного акту (а.с. 14-15).

У відповіді голови Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області з приводу неотримання ОСОБА_1 сертифікату на право власності на землю від 19 липня 2017 року №П.209/01-37 у яких зазначено, що відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95м «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Також зазначено, що в додатку до Державного акту колективної власності - списку громадян - членів КСП «Україна» прізвище ОСОБА_1 є але в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) сертифікати на ім'я ОСОБА_1 не зареєстровані та не видавалися і поновити своє право ОСОБА_1 може лише у судовому порядку (а.с. 16).

Згідно розпорядження голови Куп'янської районної державної адміністрації від 26 березня 1997 року № 135 «Про затвердження розрахунку вартості земельної частки (паю) та її розміри в умовних кадастрових гектарах КСП «Україна», розмір земельної частки (паю) по КСП «Україна» Куп'янського району Харківської області, в умовних кадастрових гектарах становить - 6,35 га, вартість земельної частки (паю) - 18874 грн. (а.с. 18).

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ч.2 ст.23 Земельного Кодексу України (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) - державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-IV право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Пунктом 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Отже, право громадян як співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі в установленому порядку державного акта на право колективної власності на землю з обов'язковим додатком - списком громадян, які є членами сільськогосподарського підприємства.

Зі змісту наведеного вбачається, що особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві й була його членом.

На підставі викладеного враховуючи, що позивач довів те що він був членом колгоспу «Україна» та працював в колгоспі тривалий час і його прізвище було внесено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) на землях колишнього КСП «Україна», суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі та визнання за ним право власності на земельну частку (пай) члена КСП «Україна».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 12 13, 78, 79, 89, 264, 265, 352, 354 ЦПК України, ст. 41 Конституції України, ст.ст. 2, 15, 16, 317, 328 ЦК України, суд, -


У Х В А Л И В:


Позов ОСОБА_1 до Сеньківської сільської ради Куп'янського району Харківської області про встановлення права на земельну частку (пай) - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем с. Сенькове Куп'янського району Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, право на земельну частку (пай) члена КСП «Україна» с. Сенькове Куп'янського району Харківської області розміром 6,35 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі, вартістю 18874 грн.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. (п. 15, п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України).






Суддя Куп'янського міськрайонного суду

Харківської області Н.В.Цендра





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація