- позивач: ПАТ КБ "Приват Банк"
- відповідач: Ковтунюк Юрій Петрович
- Представник позивача: Крилова Олена Леонідівна
- позивач: АТ КБ "ПриватБанк"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/754/19Головуючий по 1 інстанції
Категорія : Корман О. В.
Доповідач в апеляційній інстанції
Бондаренко С. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2019 року апеляційний суд Черкаської області в складі:
суддів Бондаренка С. І., Вініченка Б.Б., Храпка В.Д.
за участю секретаря Чуйко А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Черкаси апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 01 березня 2019 року, ухваленого під головуванням судді Корман О.В., у справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
У вересні 2018 року Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач звернувся до позивача з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав заяву № б/н від 24 листопада 2014 року та отримав кредит у розмірі 2500 гривень у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
Відповідач підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг та Тарифами Банку складає між ним і банком договір про надання банківських послуг, про що свідчить підпис відповідача у заяві.
АТ КБ «ПриватБанк» свої зобов`язання за договором виконало в повному обсязі, а саме надало відповідачу можливість розпоряджатись кредитними коштами на умовах передбачених договором та в межах встановленого кредитного ліміту.
Відповідач у порушення умов кредитного договору не надавав своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості, у зв`язку з чим станом на 08 липня 2018 року має заборгованість - 13418 гривень 44 копійки, з яких:
- 985 гривень 29 копійок - тіло кредиту;
- 2547 гривень 06 копійок - нараховано відсотків за користування кредитом;
- 8770 гривень 93 копійки - нараховано пені;
- 500 гривень - штраф (фіксована частина);
- 615 гривень 16 копійок - штраф (процентна складова).
На підставі викладеного позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість у розмірі 13418 гривень 44 копійки за кредитним договором № б/н від 24 листопада 2014 року та судові витрати у розмірі 1762 гривні.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 01 березня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції АТ КБ «ПриватБанк» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення районного суду та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Доводи апеляційної скарги вмотивовує тим, що укладаючи кредитний договір сторони за власним волевиявленням досягли істотних умов по ньому і власноручно його підписали, чим взяли на себе зобов`язання виконувати його належним чином. Відповідач був ознайомлений та згоден з Умовами та правилами надання банківських послуг та був згодний з тим, що його заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг та правилами складає між ним та банком кредитний договір.
Відзив на апеляційну скаргу на адресу апеляційного суду не надходив.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, апеляційний суд, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не надав суду належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтована позовна заява.
Відповідно до частини 1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
У своєму позові банк стверджував про те, що підписана відповідачем заява разом з «Умовами та Правилами надання банківських послуг» та «Тарифами Банку» складає договір надання банківських послуг, за яким відповідач отримав кредит у розмірі 2500 гривень у вигляді встановленого ліміту на картковий рахунок.
Через невиконання відповідачем договірних зобов`язань у нього утворилася заборгованість, яка станом на 08 липня 2018 року становить 13418 гривень 44 копійки, з яких:
- 985 гривень 29 копійок - тіло кредиту;
- 2547 гривень 06 копійок - нараховано відсотків за користування кредитом;
- 8770 гривень 93 копійки- нараховано пені;
- 500 гривень - штраф (фіксована частина);
- 615 гривень 16 копійок - штраф (процентна складова).
При цьому позивач виходить з Умов та правил надання банківських послуг, тарифів банку, вважаючи вказані документи складовою укладеного між сторонами договору.
Відповідно до частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялись сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Умови та правила надання банківських послуг, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, не підписувались відповідачем.
Позивачем не надано належних і допустимих доказів, які підтверджували б, що саме ці умови розумів позичальник, підписуючи заяву-анкету , а відтак, відсутні підстави для того, щоб вважати умови та правила надання банківських послуг, частиною укладеного між сторонами кредитного договору.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 11 лютого 2015 року в справі №6-240цс14 та в постанові від 11 березня 2015 року №6-16цс15.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з п.2 ч.1 ст.208 ЦК України у письмовій формі належить вчиняти правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених ч.1 ст.206 цього Кодексу.
Заява клієнта та інші матеріали, надані банком, не містять доказів того, що відповідач отримав платіжну картку та ПІН-код. У заяві не вказаний номер картки, яку отримав відповідач, не зазначено умови надання кредиту, розміру отриманого (виданого банком клієнту) ліміту, тарифний план кредитної картки, строк дії картки.
Умови і правила надання банківських послуг, на які посилається позивач, як на складову договору банківських послуг стосуються всього спектру фінансових послуг, що надавалися банком, у тому числі платіжних карт, вкладних операцій, кредитних карт, але не мають підпису позичальника, його реквізитів, відсутня дата їх складання або підпису сторонами, а також відсутня жодна ідентифікуюча ознака на предмет їх невід`ємності саме від заяви відповідача.
Доданий до заяви витяг з тарифів, крім того, що не містить підпису відповідача, містить декілька зовсім різних тарифів обслуговування кредитних карт.
Не можливо встановити це і з заяви-анкети, яка в цій частині не заповнена.
З поданих банком доказів не можливо встановити обставини, якими останній обґрунтовує свої вимоги, а відтак не доведено підстави для задоволення позовних вимог.
Суд не може прийняти докази які додані до апеляційної скарги, оскільки апелянтом не надано доказів неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.(ч.3 ст.367 ЦПК України)
За таких обставин, суд, не вбачає підстав для зміни чи скасування оскарженого рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 368, 374, 375,381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» - залишити без задоволення, а рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 01 березня 2019 року у справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає крім випадків зазначених в частині 3 статті 389 ЦПК України.
Судді
- Номер: 2/705/729/19
- Опис: стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 705/3748/18
- Суд: Уманський міськрайонний суд Черкаської області
- Суддя: Бондаренко С. І.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.09.2018
- Дата етапу: 08.05.2019
- Номер: 22-ц/793/754/19
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 705/3748/18
- Суд: Апеляційний суд Черкаської області
- Суддя: Бондаренко С. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.04.2019
- Дата етапу: 08.05.2019