Судове рішення #7895992

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

            27 січня 2010  року                                                  Справа №А36/466-07

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого  судді     –  Проценко О.А. (доповідач)

суддів  –  Туркіної Л.П., Коршуна А.О.,

при секретарі   –  Ганноченко А.О.,            

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14»

на постанову  господарського суду Дніпропетровської області від 20 листопада 2007 року у справі №А36/466-07

за позовом:   Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

до:  Міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14»

про:  стягнення 12163,68грн.,

                                                          ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2007 року  Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до суду з позовом про стягнення з Міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14» 455,47грн. недоїмки по сплаті страхових внесків, а також фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 11708,21грн. Позовні вимоги обґрунтовані ст.ст.27,28,30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та висновками акту перевірки від 12.02.2007р., а також рішенням №48/04 від 16.02.2007 року про застосування фінансових (штрафних) санкцій.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 20.11.2007р. позовні вимоги задоволені у повному обсязі. При цьому суд першої інстанції посилався на норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», згідно з якими Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, проводить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, здійснює контроль за використанням цих коштів. Крім того, судом було враховано факти, встановлені постановою господарського суду Дніпропетровської області від 04.10.2007р. при вирішенні справи №А25/140-07 щодо оскарження Міським комунальним закладом культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14» рішення Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48/04 від 16.02.2007 року.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. Вважає постанову незаконною, необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що однією з підстав для задоволення позову стало неповне з’ясування судом першої інстанції обставин справи. На думку апелянта, ревізія, за висновками якої винесено рішення №48/04, здійснена без законних підстав. Апелянт звертає увагу колегії на те, що здійснює нарахування і виплати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2005 року №934 «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», який визначає спірні виплати кредиторською заборгованістю Держбюджету.  Крім того, вказує апелянт, суд першої інстанції невірно зробив  висновок, що  кошти на виплати по ст.57 Закону України «Про  освіту» входять до фонду оплати праці. Апелянт зазначає, що Міський комунальний заклад культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14» на виконання Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту», педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №934 від 19.09.2005р., якою затверджено «Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки», п.3-2 якого передбачає, що страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються. Отже, за твердженням  апелянта, судом першої інстанції не враховано, що Закон України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту», педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» не передбачає будь-яких відрахувань з погашення кредиторської заборгованості до фондів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Апелянт вважає відсутнім механізм сплати страхових внесків до фондів соціального страхування (крім пенсійного фонду). Крім того, зазначає апелянт, Порядок №934 (Постанова КМУ від 19.09.2005р. №934), на який посилається позивач, передбачає сплату страхових внесків тільки на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Позивач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, зазначає, що оскаржувана відповідачем постанова суду першої інстанції є законною, прийнятою з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а вимоги апелянта - необґрунтовані і задоволенню не підлягають; просить залишити постанову господарського суду без змін.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.

Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований як юридична особа  (код  ЄДРПОУ  02215963) та є платником внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

  Згідно з п.2 ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001р. №2240 страхувальник зобов’язаний нараховувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Згідно зі ст.57 Закону України «Про освіту» від 23.12.1991р. №1060 держава забезпечує педагогічним і науково-педагогічним працівникам ряд гарантій, в тому числі надбавку за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки – 10 відсотків, понад 10 років – 20 відсотків, понад 20 років – 30 відсотків, та допомогу на оздоровлення. За приписами ст.21 Закону України № 2240 та ст.1 Закону України № 2213 базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. №108/95 та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. №889.

Так, згідно зі ст.2 Закону України «Про оплату праці» та п.п.2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, зазначені виплати (надбавка за вислугу років допомога на оздоровлення – далі «Про податок з доходів фізичних осіб» вказані виплати включаються до складу загального місячного оподаткованого доходу та є базою (об’єктом) для нарахування збору до Пенсійного фонду України і внесків до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Для забезпечення виконання зазначеного Закону прийнято Закон України «Про реструктуризацію заборгованості виплат, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту» від 23.12.1991 р. №1060 педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» від 09.09.2004р. №1994, який регулює правовідносини що склалися у зв’язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту».

Постановою Кабінету Міністрів від 19.09.2005р. №934 «Про реалізацію Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, п.4 якої передбачено, що відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів від 25.05.2006р. №745 «Деякі питання пов’язані із сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яка є чинною з 02.06.2006р. вищезазначений Порядок доповнено нормою, згідно з якою на суми виплат, які нараховані і виплачені у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів №934 від 19.09.2005р., страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, не нараховуються починаючи з 02.06.2006р.

З матеріалів справи вбачається, що спірні суми стягуються в судовому порядку на підставі рішення №48/04 від 16.02.2007 року за результатами перевірки відповідача, висновки якої зафіксовано актом від 12.02.2007р. В обґрунтування заперечень проти стягнення відповідач зазначає про протиправність перевірки та безпідставність рішення №48/04 від 16.02.2007 року. Разом з тим, з урахуванням норм ст.72 КАС України, суд обґрунтовано задовольнив позов про стягнення з відповідача суми 12163,68грн. з посиланням на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 04.10.2007р. у справі №А25/140-07. Саме при розгляді зазначеної справи господарським судом дано оцінку вищевказаному рішенню Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і визначено, що рішення Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48/04 від 16.02.2007 року «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» відповідає вимогам законодавства.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов та стягнув з відповідача зазначену в рішенні №48/04 від 16.02.2007 року суму на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст.195,196,п.1ч.1ст.198,ст.ст.202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Міського комунального закладу культури «Дніпропетровська дитяча музична школа №14» на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 20 листопада 2007 року у справі №А36/466-07 залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 20 листопада 2007 року у справі №А36/466-07 залишити без змін.

 

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду згідно зі ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:                                 О.А.Проценко

Судді:                                                                                                             А.О.Коршун

                                 

                                        Л.П. Туркіна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація