Судове рішення #7911861

                                       

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

26 січня 2010 року                                                                                     № 7923/09/9104

                         

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого судді                         Любашевського В.П.

суддів                                              Богаченка С.І.

      Довгополова О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу

за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради на постанову  Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2009 року у справі за позовом  ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради про  визнання незаконними дій та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною, -

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2008 року позивач – ОСОБА_2 звернулася у Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області із позовом до відповідача - управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради. У позовній заяві просить стягнути з управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради у свою користь 4495,08 грн. недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 – 2008 роки.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2009 року позов задоволено частково.  Визнано незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради щодо виплати допомоги по догляду за дитиною та стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради в користь ОСОБА_2  1 627,98 грн. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року включно та 591,18 грн. індексації.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач має на утриманні дитину віком до 3-х років, а тому згідно із положенням ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та із урахуванням рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  Також суд першої інстанції встановив, що положення Закону Україну «Про Державний бюджет України на 2008 рік» якими було встановлено інші розміри виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Конституційним судом України неконституційними не визнавалися.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. У апеляційній скарзі просить скасувати постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2009 року та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що Законами України Про державний бюджет в Україні на відповідні роки кошти на виплату оспорюваної допомоги не передбачалися, а тому позовні вимоги є безпідставними.

З’ясувавши  обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду – скасуванню, з наступних підстав:

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно з вимогами ст. ст. 13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного України  має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно з вимогам ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становить: з 1 січня 2007 року – 434 грн.,з 1 квітня 2007 року – 463 грн.,з 1 жовтня 2007 року – 470 грн.. Отже, позивачу недоплачена грошова допомога повинна бути перерахована та виплачена з врахуванням вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Доводи відповідача на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують, оскільки суд апеляційної інстанції вважає, що обсяг прав особи не може бути поставлений в залежності від виконання обов’язку держави в особі компетентних органів пов’язаних із забезпеченням фінансуванням видатків спрямованих на їх виконання.      

   

Окрім вказаного, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що положення Закону Україну «Про Державний бюджет України на 2008 рік» якими було встановлено інші розміри виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Конституційним судом України неконституційними не визнавалися, а тому позивачу була правомірно виплачена допомога у встановленому Законом Україну «Про Державний бюджет України на 2008 рік» розмірі.

Попри вказане, суд апеляційної інстанції приходить до переконання про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції, оскільки в силу ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника). Таким чином, законодавством передбачено нарахування та виплату допомоги, а не стягнення її із органів соціального захисту населення, що свідчить про неправильне застосування норм матеріального права судом першої інстанції.

Окрім вказаного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про безпідставність зазначення судом першої інстанції конкретного розміру допомоги в оскаржуваній постанові, оскільки як зазначено вище із посиланням на ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначення і виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3- х річного віку належить до компетенції органів соціального захисту населення, а не суду.

Отже судом першої інстанції при прийнятті постанови від 18 лютого 2009 року порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, яке в силу п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду.

Зважаючи на викладене, та керуючись ч. 3 ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради задовольнити частково, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18 лютого 2009 року у справі № 2-а-31/09 скасувати;

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання незаконними дій та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною задовольнити частково:

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_2 допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року із урахуванням виплачених сум.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.

Головуючий суддя                                                                                    В. П. Любашевський

Судді                                                                                                          С.І. Богаченко

                                                                                                                    О.М. Довгополов      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація