Судове рішення #7912514

У Х В А Л А

Іменем УКРАЇНИ

12 жовтня 2009 року                                                              Справа № 17/170/08-АП

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії

головуючий суддя       Юхименко О.В.,

суддя                              Баранник Н.П.,

суддя                              Мірошниченко М.В.,

при секретарі              Красота А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні                

апеляційну скаргу      Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

                                       від нещасних випадків на виробництві та професійних

                                       захворювань  у м. Бердянську Запорізької області,

на постанову                господарського суду Запорізької області від 14.07.2008 року

у справі                        № 17/170/08-АП  

за позовом                     Управління Пенсійного фонду України

                                       в м. Бердянську Запорізької області

                                              пл. 1 Бердянської ради, 2,  м. Бердянськ, Запорізька область, 71112;

до відповідача              Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

                                       від нещасних випадків на виробництві та професійних

                                       захворювань  у м. Бердянську Запорізької області,

                                                вул. Рози Люксембург, 57,  м. Бердянськ, Запорізька область, 71100;

про                                   стягнення 300,00 грн., -

встановили:  Управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області подано позов до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань  у м. Бердянську Запорізької області про стягнення 300,00 грн. витрат по виплаті пенсії по інвалідності громадянину ОСОБА_2 за період з 01.07.2007р. по 31.08.2007р.

Господарський суд Запорізької області (суддя Корсун В.Л.) своєю постановою від 14.07.2008р. в адміністративній справі № 17/170/08-АП   адміністративний позов задовольнив.

Рішення суду мотивоване тим, що не включення Відповідачем суми витрат до акту щомісячної звірки унеможливлює відшкодування цих витрат Управлінню Пенсійного фонду України  в м. Бердянську Запорізької області та є протиправним.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань  у м. Бердянську Запорізької області, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.    

Згідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 р. N 5-4/4, розрахунки між Фондами мають здійснюватись на централізованому рівні.

Відділення УПФУ та Відділення ФСНФ є робочими органами зазначених страховиків.

І вирішенням питання щодо відшкодування сум пенсій є складання щомісячних актів звірки.

Просить постанову господарського суду Запорізької області від 14.07.08 у справі            № 17/170/08-АП   скасувати та ухвалити нове рішення. У позові відмовити.

Розпорядженням голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2009р. № 741 справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Юхименко О.В., суддів Баранник Н.П., Мірошниченко М.В.

Процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні Сторони не скористались. Про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені у встановленому порядку.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Камертон».

Сутність спору:  Громадянин ОСОБА_2 працюючи на Бакланіковському плодоовочевому радгоспі  (Ростовська область, Семикаракорський район Росії) в тарному цеху при будівництві консервного цеху отримав трудове каліцтво, що підтверджується відповідним актом форми Н-1 від 27.01.1982р. про нещасний випадок, внаслідок чого, на підставі акту огляду ВТЕК від 20.05.1982 № 629 потерпілого визнано інвалідом III групи безстроково.

З 20.05.1982р. громадянину ОСОБА_2 призначена пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва.

За період з 01.07.2007р. по 31.08.2007р. загальна сума витрат, понесених Управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області, складає 300,00 грн.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань  у м. Бердянську Запорізької області сума заборгованості з виплати пенсії не була прийнята до заліку із посиланням на те, що пенсіонер ОСОБА_2 отримав трудове каліцтво (ампутація правої руки) на підприємстві, що знаходилось не на території України, а на території Росії.

Стягнення 300,00 грн. витрат по виплаті пенсії по інвалідності громадянину         ОСОБА_2 за період з 01.07.2007р. по 31.08.2007р. стало предметом судового позову.  

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню.

У відповідності з частиною 2 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.

З огляду на приписи статті 24 цього Закону, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

В силу статті 27 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-XII громадянам України - переселенцям з інших держав, які не працювали в Україні, пенсії призначаються по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання - незалежно від стажу роботи.

У відповідності з пунктом 3 Розділу XI «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV, відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.

Отже, обов’язок Фонду, відшкодувати потерпілим на виробництві шкоду, заподіяну ушкодженням здоров’я, не залежить від того, чи сплачували страхові платежі підприємства.

Громадянин ОСОБА_2, який отримав трудове каліцтво на території Росії, з липня 2007 року  отримує пенсію по інвалідності в місті Бердянську Запорізької області.  

За період з 01.07.2007р. по 31.08.2007р. загальна сума витрат, понесених Управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області, складає 300,00 грн.

При цьому, право на таке забезпечення не залежить від того, у якій з колишніх республік СРСР стався нещасний випадок на виробництві.

Відповідно до Угоди про гарантії прав громадян країн-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. пенсійне забезпечення громадян здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Всі витрати, пов’язані з здійсненням пенсійного забезпечення несе держава, яка надає пенсійне забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться.

Відповідно до ст. ст. 1, 3, 5 Угоди про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.92, яка підписана у тому числі урядами республіки Білорусь та України, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється законодавством  держави на території якої вони проживають.  При цьому, усі витрати, пов’язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе Держава, що надає забезпечення.     Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.

Отже, дія статті 3 вказаної Угоди та ч. 2 ст. 2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування  від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999, N 1105-XIV, розповсюджується на пенсіонера ОСОБА_2

Таким чином, страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, яка стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР, а в разі виплати такої органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4, не врегульовує спірних відносин.

Встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.

Крім цього, Управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську Запорізької області та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань  у м. Бердянську Запорізької області є юридичними особами.

Згідно з п. 2.3 Положення про Управління пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.02 № 8-2 та зареєстроване  в Міністерстві Юстиції України за № 442/6730 від 21.05.02), управління мають право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. З цієї причини є необґрунтованими твердження відповідача про те, що Пенсійний фонд не наділений правом здійснення функцій щодо стягнення заборгованості з інших страховиків.

За встановлених у справі обставин обраний Позивачем спосіб захисту порушеного права відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат.  

У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції.

Аналіз зазначених норм права дозволяє зробити висновок про те, що висновок місцевого господарського суду відповідає фактичним обставинам справи і не суперечить нормам матеріального та процесуального права.

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду відсутні.

Керуючись ст. 195, п.  1  ч.  1  ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л  И В

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Бердянську Запорізької області залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Запорізької області від 14.07.2008р. у справі                  № 17/170/08-АП   залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом одного місяця безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Ухвалу складено у повному обсязі 08.02.2010р.

                                Головуючий суддя                                            О.В.Юхименко

                                            Суддя                                                                  Н.П.Баранник

                                            Суддя                                                                  М.В.Мірошниченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація